Чаки (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Рід Чак)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чаки (рід)
Герб роду
Рід Čákovci (Csák)
Титул Воєвода,
Жупан,
Палатин
Період Х ст.
Місце походження Словаччина
Держава Угорське королівство
Австро-Угорщина
Резиденції Будатинський
CMNS: Csák family у Вікісховищі

Чак, множ. Чаки (словац. Čák, нім. Csák) — давній словацький шляхетський рід, члени якого відомі в Угорському королівстві з Х століття.

Відповідно до «Діянь угрів» та «Хроніки Марка» рід Чаків був пов'язаних з династією Арпадів.

Варіанти написання прізвища різними мовами:

  • словацькою: Čák, Csák; Čákovci, Csákovci.
  • угорською: Csák, Csáki, Csáky.
  • латинською: Csák, Csak, Chák, Chaak, Chak, Chac, Caachk, Csik, Csáki, Csáky.
  • німецькою: Csák, Csak, Chák, Chaak, Chak, Tschak, Czak, Csáki, Csáky.

Історія[ред. | ред. код]

Старовинний словацько-угорський шляхетський рід відомий з Х століття. Володів замками Чаквар, Будатин та Спішський Град. На піку своєї могутності рід Чак зосередив у руках великі території як у Естергомському комітаті, і у сусідній Словаччині. Представники цього роду належали до найсильніших магнатів Королівства Угорщини. Не маючи високих титулів, обдаровані і заповзятливі представники роду Чак протягом кількох століть грали провідні ролі в історії Угорського королівства та Священної Римської імперії.

За Хронікою Марка родоначальник Чаків оселився в Задунайському замку Саболч, який його нащадок Чак перебудував та назвав Чаквар. Члени роду були значними сановниками, жупанами та словацькими банами. Спочатку вони відігравали важливу роль у південній столиці тодішньої Угорщини, пізніше їх відправили також до Острігома та Комарно, де вони займали високі посади, в тому числі й церковні. Протягом століть сім'я розділилася на дванадцять гілок і кілька окремих сімей, наприклад, сім'я Чаки де Михайли (Csáky de Mihály).

Представники роду
  • Лука
    • Дмитро I (1217—1254), королівський суддя (1233—1234; 1242—1245)
      • Угод (пом. 1264—1270)
        • Дмитро II (пом. до 1287), Баконський граф (1281)
      • Павло
        • Петро (пом. бл. 1305)

Дмитро Чак супроводжував угорського короля Андрія II у хрестовому поході до Палестини. Брати Петро і Матвій Чаки стали жупанами і побудували свії маєтки у західній Словаччині. Після вимирання всіх членів його гілки родини брати успадкували родинні маєтки. Їхніми спадкоємцями стали двоє синів Петра — один із них — Матуш Чак Тренчанський.

1291 року за короля Андрія III представник роду проявив себе при взятті Братислави, у нагороду він отримав чин королівського мечника і Братиславського жупана. Після смерті останнього з Арпадів Андрія III, Матвій Чак перейшов на бік Чеського князя Вацлава III та отримав у володіння значну частину сучасної Словаччини, тому його ще називають «Володарем Ваги і Татр» («Pán Váhu a Tatier»), а територію, яку він займав, «землею Матвія».

Миклош Чак, представник однієї з молодших гілок роду, був воєводою Трансільванії в 1401—1403 і 1415—1426 рр. та був одним із 22-х перших кавалерів Ордену Дракона.

1638 р. у володіння роду Чак перейшов Спішський Град. У XVII столітті державним суддею, над-жупаном Спішської жупи був Іштван Чак. Його дочка Христина Чак — дружина графа Міклоша Берчені, одного з лідерів руху куруців: визвольної війни проти Габзбургів (1703—1711 роки).

У 1751—1757 рр. архієпископом Естергомським був Міклош Чакі (Csáky Miklós).

У 1798 року у володіння сім'ї Чак перейшов Будатинський замок. Наприкінці 1920-х років міністром оборони Угорщини був Карой Чакі.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kristó, Gyula (editor): Korai Magyar Történeti Lexikon — 9-14. század (Encyclopedia of the Early Hungarian History — 9-14th centuries); Akadémiai Kiadó, 1994, Budapest; ISBN 963-05-6722-9.
  • Iván Nagy, István Friebeisz, Magyarország családai: Czimerekkel és nemzékrendi táblákkal, Volumes 3-4, Kiadja Friebeisz I., 1858.