Кримський похід на Московщину (1541)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Кримський похід на Русь (1541))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кримський похід на Московщину 1541 року
Московсько-кримські війни
Мініатюра Лицевого літописного зводу XVI ст.: бій росіян і татар на Оці.
Мініатюра Лицевого літописного зводу XVI ст.: бій росіян і татар на Оці.

Мініатюра Лицевого літописного зводу XVI ст.: бій росіян і татар на Оці.
Дата: Липень 1541 рік
Місце: Рязанська земля
Результат: перемога Московського царства
Сторони
Московське царство Кримське ханство
Командувачі
Дмитро Бельський Сахіб I Ґерай
Військові сили
25–30 тисяч[1] до 40 тисяч[1]

Кримський похід на Московщину 1541 року — великий похід кримської армії на чолі з ханом Сахіб Ґераєм, за підтримки турків і ногаїв на Москву влітку 1541 року. Похід був здійснений із метою погрому московських територій, а також захоплення полонених, подібно до успішного Кримського походу 1521 року.

Передумови[ред. | ред. код]

Причинами конфлікту між Москвою і Кримом стало загострення російсько-казанських протиріч. Будучи казанським союзником, кримський хан Сахіб Ґерай вирішив використовувати можливість для нападу і попросив допомоги у турецького султана. Отримавши від султана військо яничар та артилерію, хан виступив у похід на Москву.

Похід почався 5 липня 1541 року. У російській столиці практично відразу дізналися про приготування хана. Його військо доходило до 40 тис. чоловік, у числі яких до тисячі мушкетерів-тюфенгчі з 60 фальконетами[1]. За повідомленням літописів зі слів російських втікачів, татар, які виступили в похід, було до 100 тисяч і більше[2]. Татари рухалися на Москву тим же шляхом, що і в 1521 році.

Для відбиття нападу були прийняті серйозні заходи. Основні сили були зосереджені у Коломні, ними командував Дмитро Бєльський. Інші полки зайняли позиції на Оці. У Зарайська військами командували князь Василь Срібний, під Рязанню — Михайло Трубецькой, у Тулі — Іван Хворостинін, у Калузі — Роман Одоєвський.

Російські війська складалися приблизно із 25-30 тисяч ратних людей і при цьому полки були розтягнуті уздовж всієї Оки від Калуги до Рязані і Тули.

Вторгнення[ред. | ред. код]

До кінця липня 1541 року татарські війська увійшли на територію Росії. Першим містом на їхньому шляху став Зарайськ, проте взяти його татари не змогли. Зазнавши невдачі, татари відступили від Зарайська і рушили до Оки, куди виступили і російські війська. Одночасно з цим Москву готували до оборони.

Вранці 30 липня кримська армія вийшла до Оки поблизу Ростиславля, до протилежного берега в цей час вийшли російські полки. Під прикриттям артилерійського вогню, татари почали переправлятися через річку, але прибуття до росіян резервів змусило кримського хана зупинити наступ і відвести війська до табору. До вечора на лівому березі Оки зібралися проти татарського війська вже практично все російське військо, очікувався підхід ще близько 2-2,5 тисячі вершників. Згідно з російськими літописами, московські гармаші в артилерійській дуелі виявилися вправнішим за турецьких, «многих татар побиша царевых добре и у турок многие пушки разбиша». Сахіб Ґерай не наважився продовжити бій, який міг призвести до загибелі його армії, і вранці наступного дня відступив від Оки. Кримська армія рушила в напрямку Пронська.

3 серпня татари взяли в облогу місто, Пронськ зазнав сильного артилерійського обстрілу, потім татари пішли на штурм. Захисники міста відбили напади, і татари змушені були відійти від міських мурів. Наступної ночі, дізнавшись про наближення російської армії, кримський хан кинув свою артилерію і почав відводити війська у степ. У результаті кримським татарам вдалося переправитися через Дон до підходу росіян. Син кримського хана Емін Ґерай із частиною війська відокремився від основної армії і напав на околиці Одоєва. Але татарський загін наздогнали полки Володимира Воротинського і розбили. Воротинський змусив Емін Ґерая втікати, перебивши у битві багатьох татар, а взятих полонених — відіслав до Москви на підтвердження своєї перемоги. Кримські татари тікали до степу.

Наслідки[ред. | ред. код]

Успішне відбиття навали 1541 року призвело до перенесення московської оборонної лінії набагато південніше старої. Новий рубіж пройшов по лінії фортець: Козельськ — Одоєв — Тула — Зарайськ — Переяславль-Рязанський.

Вторгнення 1541 року стало першим в історії зіткненням російських і турецьких військ (які діяли у складі армії кримського хана) і багато в чому послугувало прологом майбутніх російсько-турецьких воєн.

Див. також[ред. | ред. код]

Першоджерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Пенской, 2011, с. 43.
  2. Волков, 2004, с. 107.

Посилання[ред. | ред. код]