Абранін Едуард Петрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Едуард Петрович Абранін
Народився 21 листопада 1930(1930-11-21)
Лепель, Вітебська область, БРСР
Помер 2008(2008)
Місце проживання Харків
Країна  Україна
Діяльність науковець
Галузь астрономія
Заклад Радіоастрономічний інститут НАНУ
Науковий ступінь доктор технічних наук
Нагороди Премія ім. М. П. Барабашова (1991)

Едуард Петрович Абранін (1930—2008) — український радянський астроном, співробітник Радіоастрономічного інституту НАНУ, лауреат Премії НАНУ ім. М. П. Барабашова[1].

Біографія[ред. | ред. код]

Едуард Абранін народився 21 листопада 1930 року у місті Лепель у Вітебській області в теперішній Білорусі. У 1948 році закінчив 10 класів середньої школи та поступив до Харківського політехнічного інституту[2].

27 лютого 1953 року з п'ятого курсу був призваний в армію. На комісії він заявляв, що служити не бажає, а хоче залишитись офіцером запасу із завершеною вищою військовою підготовкою і працювати цивільним фахівцем. Однак він був зарахований слухачем на факультет реактивного озброєння Артилерійської інженерної академії імені Ф. Е. Дзержинського з присвоєнням військового звання технік-лейтенант. Влітку 1954 року з відзнакою закінчив академію, отримавши кваліфікацію фахівця з радіоапаратури та військове звання інженер-лейтенант. 3 червня 1954 року був призначений начальником відділення № 22 Ростовського військового училища. Працював добре, але продовжував мріяти про цивільну кар'єру. Лише після 7 років служби йому вдалося звільнитись в званні інженер-капітана[2].

Абранін завершив освіту у Харківському політехнічному інституті та почав роботу радіоінженером на Харківському заводі імені Т. Г. Шевченка, одному з провідних радянських заводів з виробництва апаратури для балістичних ракет[2].

Незабаром він перейшов на роботу до Радіоастрономічного інституту АН УРСР. З 16 квітня 1965 року працював там старшим інженером-керівником групи під керівництвом члена-кореспондента АН УРСР Семена Брауде. З часом став доктором технічних наук, підготував велику групу молодих вчених, став співавтором низки винаходів[2]. Отримав патенти «Фазована антенна решітка з круговою поляризацією поля»[3] та «Широкополосний підсилювач з лінійним зворотним зв'язком»[4].

Влітку 2002 року вийшов на пенсію, але залишився на посаді провідного конструктора. У квітні 2008 року був виключений зі списків Радіоастрономічного інституту у зв'язку зі смертю[2].

Відзнаки[ред. | ред. код]

Сім'я[ред. | ред. код]

Був одружений. Родина мешкала в Харкові на вулиці Дарвіна[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Премія імені М. П. Барабашова. narod.ru. Процитовано 8 квітня 2023.
  2. а б в г д е Абранин Эдуард Петрович. narod.ru. Процитовано 8 квітня 2023.
  3. Фазированная антенная решетка с круговой поляризацией поля. findpatent.ru. Процитовано 8 квітня 2023.
  4. Широкополосний підсилювач з лінійним зворотнім зв'язком. База патентів України. Процитовано 8 квітня 2023.

Посилання[ред. | ред. код]