Альсифер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Альсифер або сендаст — магнітно-м'який сплав, що містить алюмінію 5,4 %, кремнію 9,6 %, заліза 85 %. Вперше був системно отриманий в 1932 році в Японії Х. Масумото[en] і Т. Ямамото[1].

Назва[ред. | ред. код]

Назва «альсифер» з'явилася в СРСР у 1941 році і спочатку означала пресовану масу з цього сплаву, пізніше вона ж закріпилася за самим сплавом. Слово «альсифер» утворене від скорочення алюміній + silicium + ferrum. У західних країнах сплав отримав назву «сендаст».

Фізичні властивості[ред. | ред. код]

Магнітно-м'який матеріал, відрізняється механічною твердістю, а також такими істотними недоліками як низька плинність, крихкість. За відсутності деформацій має малу коерцитивне силе і високе значеннями магнітної проникності μ ~ 35000...117000. Питомий електричний опір — 0,8 мкОм·м.

Виробництво[ред. | ред. код]

Виробляється у вигляді литих смуг, а також методами порошкової металургії. Легко розмелюють у порошок.

Застосування[ред. | ред. код]

Сплав застосовувався для виготовлення магнітопроводів, корпусів приладів і апаратури. Деталі з альсифера виготовляють литтям, оброблюють шліфуванням. У 1970—1990 рр. сендаст широко застосовувався як матеріал для виготовлення магнітних головок аудіомагнітофонів класу Hi-Fi (особливо касетних). Порівняно з традиційно використовуваними пермалоями, сендастові магнітопроводи таких головок характеризувались у 2—5 разів більшим терміном служби.

Крім того, порошок з альсифера використовується в високочастотних пресованих осердях.

Порошкові осердя[ред. | ред. код]

Для отримання високочастотних осердь порошок з альсифера змішують з ізолюючою масою і з цієї суміші пресують потрібні деталі. Відносна магнітна проникність магнітодіелектриків з додаванням альсифера залежить від його концентрації і зазвичай знаходиться в діапазоні μ ~ 50—150. Лінійність індукції від напруженості магнітного поля зберігається до 8—10 кА/м.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Юрий Стародубцев. Магнитомягкие материалы: Энциклопедический словарь-справочник. — М. : Техносфера, 2011. — 664 c. — С.18 с. — ISBN 978-5-94836-259-5.