Бистрицькі бабусі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бистрицькі бабусі
Світова спадщина
Азіатський фестиваль 2017 у Софії, Болгарія 21
Країна  Болгарія
Тип музичний ансамбль і хор

CMNS: Бистрицькі бабусі у Вікісховищі

Бистрицькі бабусі (болг. Бистришките баби, "The Bistritsa Grannies") — жіночий хор літніх людей/багатьох поколінь, який виконує традиційні танці та багатоголосий спів регіону Шоплук у Болгарії. Заснована в 1939 році[1], група виграла Європейську нагороду народного мистецтва в 1978 році, а у 2005 році була оголошена шедевром нематеріальної спадщини людства.[2] Виконуючи триголосну поліфонію з рисами, «збереженими з дохристиянських часів», група гастролювала Європою та США.[2] Вони відомі своїм використанням шоплукського багатоголосся, костюмуванням, танцями в колі (хоро) та виконанням лазарування (дівчачий ритуал весняної ініціації). У 2005 році вони були включені ЮНЕСКО до Списку елементів нематеріальної культурної спадщини Східної Європи.

Жанр шоплука характеризується діафонією та паралельним озвученням. «Діафонія» — різновид багатоголосся, де мелодія виконується одним або двома солістами, що складається з ізвикава та бучі криво або «крикнути» та «криво гомінливих ревів», а ансамбль тримає подвоєний чи тройний бурдон.[3] Танець і музика асинхронні.

Група була сформована парами жінок, найнятих у якості вокальних акомпаніаторів до Бистрицької Четворки (болг. Bistritsa Foursome/Quartet), заснована близько 1935 року.[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Список літератури[ред. | ред. код]

  1. The Bistritsa Grannies and their Grand-Daughters. Gega New. Архів оригіналу за 28 July 2014. Процитовано 28 липня 2014.
  2. а б The Bistritsa Babi. Bulgarian National Commission for UNESCO. Архів оригіналу за 9 March 2014.
  3. «The Bistritsa Babi: Archaic Polyphony, Dances and Ritual Practices from the Shoplouk Region», UNESCO.org.
  4. Buchanan, Donna A. (2006). Performing Democracy: Bulgarian Music and Musicians in Transition, p.122. University of Chicago Press. ISBN 9780226078267.

Посилання[ред. | ред. код]