Бронція Коллер-Пінель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бронція Коллер-Пінель
Broncia Koller-Pinell
При народженні Броніслава Пінелес
Народження 25 лютого 1863(1863-02-25)
Сянік, Австрійська імперія
Смерть 24 квітня 1934(1934-04-24) (71 рік)
  Обервальтерсдорф, Австрія
Національність єврейка
Країна  Австрія
Жанр Експресіонізм
Діяльність художниця
Напрямок експресіонізм
Роки творчості 1890[1]1934[1]
Вчитель Alois Delugd
У шлюбі з Hugo Kollerd
Діти Rupert Kollerd і Silvia Kollerd
Брати, сестри Stanislaus Pinelesd і Friedrich Pinelesd
Роботи в колекції галерея Бельведер

CMNS: Бронція Коллер-Пінель у Вікісховищі

Бронція Коллер-Пінель (нім. Broncia Koller-Pinell, 25 лютого 1863 — 24 квітня 1934) — австрійська художниця-експресіоністка, яка спеціалізувалася у написанні портретів та натюрмортів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Бронція Коллер-Пінель народилася як Броніслава Пінелес у єврейській родині у місті Сянік. Її батько Сауль Пінелес був родом з Тисмениці та працював розробником фортифікаційних споруд.[2]

1870 року родина Пінелесів переїхала до Відня і почала виробничий бізнес. Бувши у Відні, вони змінили своє прізвище на Пінель. Сама ж Бронція відвідувала приватні уроки з мистецтва в Алоіза Делуга.[3] 1885 року Бронція організувала свою першу виставку. Наступні п'ять років вона провчилась у Мюнхені у Жіночій академії Мюнхенської художньої асоціації, на студіях Людвіга фон Гертеріха. Після цього вона виставляла свої роботи на виставки у Відні, Мюнхені та Ляйпцігу.[3]

1896 року вона змушена була одружитись з електрофізиком Гуґо Коллером, що було всупереч бажанням її та її сім'ї. Коллер був католиком, тому їхні діти були виховані як католики, проте сама Бронція залишилась вірна своїй релігії.[2] Спочатку, подружжя жило у Зальцбурзі та Нюрнберзі, але у 1902 році повернулися до Відня. Через короткий час Бронцію було прийнято до Віденської сецесії.[3] 1904 року вона успадкувала будинок в Обервальтерсдорфі, куди згодом переїхала з родиною. Будинок стилізували Йозеф Гофман та Коломан Мозер, колеги з сецесії. Згодом вона відкрила салон, який часто відвідували Еґон Шіле, Антон Файстауер, Альберт Ґютерслог та інші.

Її син Руперт став диригентом та був певний час одружений з Анною Малер. Дочка Сільвія також стала художницею.

Вибрані картини[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б RKDartists
  2. а б Broncia Koller-Pinell | Jewish Women's Archive. jwa.org (англ.). Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 31 березня 2017.
  3. а б в Koller Bronislawa (Bronia).

Посилання[ред. | ред. код]