Будинок на вулиці Галицькій, 12 (Львів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Галицька 12
м. Львів, Вулиця Галицька, 12
Фасад будинку
Архітектор Йоган ГельтцельЙосиф Землер
Замовник Францішек Новаковський

Збудовано 1792
Реконструйовано 1801

Тип споруди житловий
Архітектурні стилі бароко

Будинок за адресою вулиця Галицька, 12 у Львові — багатоквартирний житловий чотириповерховий будинок з магазинним приміщенням на першому поверсі. З 1988 року кам'яниця включена до Місцевого реєстру пам'яток під охоронним номером 876[1] Розташований у квартальній забудові, обмеженої вулицями Галицькою, Староєврейською, Театральною і Братів Рогатинців.

Історія[ред. | ред. код]

19 червня 1783 року Францішек Новаковський став власником старої кам'яниці, яка була в аварійному стані. А в 1792 році на її місці постала вже нова триповерхова кам'яниця. В подальшому будинок зазнав багато змін, у 1872 році проведено реконструкцію сходової клітки і даху під керівництвом архітектора Йогана Міхля. 1874 року тодішній власник Адам Якубовський добудовує четвертий поверх, того ж року відбувається і перепланування житлових приміщень під керівництвом архітектора Емануеля Галля. Наступна реконструкція відбулась 1914 року тоді відбулась зміна головного фасаду, а також крамничних вітрин і входу.

За часів Другої Речі Посполитої на першому поверсі було:

  • виробництво корсетів Пезена;
  • ювелірна крамниця Ґольдштайна;
  • крамниця одягу Шокальської.

Також у 1927 році на партері будинку містився Союз українських купців, а у радянський час тут був комісійний магазин та магазин гумового одягу. Зараз тут магазин зоотоварів «Єврозоо».

Архітектура[ред. | ред. код]

Чотири поверховий цегляний будинок зведений у стилі бароко. Фасад простий, бідний на архітектурні елементи зі зміщеним вліво головним входом. Вікна будинку з профільованим обрамуванням. На другому та третьому поверсі завершені лінійним сандриком, а під вікнами третього та четвертого поверху полички. Третій та четвертий поверх розділяє профільна тяга. Завершений будинок карнизом.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Перелік пам'яток архітектури та містобудування м. Львова (станом на 14.03.2011 р.). Архів оригіналу за 05.03.2016. Процитовано 25.03.2015.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Вуйцик В. Leopolitana II. — Львів : Класика, 2012. — ISBN 978-966-8849-60-2.
  • Мельник Б., Шестакова Н. Кам'яниці Львівського середмістя // Наукові записки. Львівський історичний музей. Випуск XII. — Львів : Новий час, 2008. — С. 133—158.

Посилання[ред. | ред. код]