Великий сосочок дванадцятипалої кишки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фатерів сосочок. Знято через ендоскоп

Великий сосочок дванадцятипалої кишки (лат. papilla duodeni major; синоніми: великий дуоденальний сосочок, Фатерів сосочок, Фатерів сосок) — анатомічна структура у вигляді напівсферичного, конусоподібного або сплощеного піднесення від 2 мм до 2 см заввишки, розташована на кінці поздовжньої складки слизової оболонки в середині низхідної частини дванадцятипалої кишки приблизно на 12-14 см нижче воротаря. У 80 % випадків відкривається в просвіт дванадцятипалої кишки одним отвором, загальним для жовчної та панкреатичної проток. Приблизно о 20 % випадків панкреатична протока відкривається на 2-4 см вище.[1]

Фатерів сосочок. Малюнок з Анатомії Грея
Дванадцятипала кишка та фатерів сосочок. Малюнок з Анатомії Грея

Великий сосочок дванадцятипалої кишки. У Фатеровому соску розташовується печінково-підшлункова ампула, в яку надходить жовч та травні соки підшлункової залози.

У фатеровому сосочку розташований сфінктер Одді, що регулює надходження жовчі і панкреатичного соку в дванадцятипалу кишку і не допускає потрапляння вмісту кишечника в жовчний та панкреатичний протоки.

Названий на честь німецького анатома Абрахама Фатера[de].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Маев И. В., Самсонов А. А. Болезни двенадцатиперстной кишки. — М.: МЕДпресс-информ, 2005. — 512 с. — ISBN 5-98322-092-6. Гл. 1. Морфологические особенности двенадцатиперстной кишки.