Вікіпедія:Віківишколи/Стандартний віківишкіл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

На цій сторінці подано план стандартного віківишколу для широкої аудиторії (не спеціалізованого на якійсь вузькій галузі знань). Цей план частково базується на аналогічному плані в англійській Вікіпедії, але адаптований до того формату віківишколу, який практикувався в Україні.

Загальні принципи[ред. код]

Пам'ятайте — найважливіше у Віківишколі — допомогти учасникам дістати мотивацію для редагування Вікіпедії. Коли у них буде мотивація, вони зможуть самостійно розібратись в різноманітних технічних деталях.

Друга важлива річ після мотивації — допомогти учасникам добре орієнтуватись у тих правилах, які є критично важливими для того, щоб статті, які створює людина, не вилучили (і не відбили тим самим бажання долучатись до Вікіпедії знову). До них належать:

Попередні приготування[ред. код]

Щоб провести віківишкіл, потрібно подбати про такі моменти:

  1. Приміщення, де може зручно розміститись очікувана кількість учасників, де є проєктор та доступ до Інтернету через wifi.
  2. Комп'ютери. Якщо приміщення не обладнане комп'ютерами, треба зробити акцент на тому, щоб учасники прийшли зі своїми ноутбуками або планшетами. Напишіть про це у вашому анонсі віківишколу, і зробіть на цьому наголос.
  3. Ручки і папір. Під час віківишколу учасники можуть відчувати потребу щось занотувати, а не всім зручно робити це безпосередньо на комп'ютер.
  4. План віківишколу у відкритому доступі. Подбайте про те, щоб план вашого віківишколу із усіма посиланнями, прикладами вікірозмітки і т.п. був доступний для учасників у Інтернеті та у роздрукованому вигляді. Також повідомте їм про це на початку віківишколу — щоб вони могли відразу відкрити його в окремій вкладці переглядачки й не боятись щось пропустити. Для цього можете створити підсторінку за схемою Вікіпедія:Віківишколи/ДАТА-МІСЦЕ (як приклад).

Вступний блок[ред. код]

  • Лектор представляється, коротко розказує про себе. Називає свій нік у Вікіпедії, за яким із ним можна зв'язатись у майбутньому (не акцентуючи увагу на тому, що таке сторінка обговорення — про це у відповідному блоці віківишколу).
  • Висвітлює на екрані адресу або назву сторінки у Вікіпедії, за якою можна знайти план віківишколу.

Нижче — текст, який можна запускати як презентацію безпосередньо у переглядачці за допомогою додатку на основі deck.js. Щоб увімкнути цей додаток, додайте до свого користувацького файлу javascript такий код:

mw.loader.load("//meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Юрій_Булка/deck-wiki.js&action=raw&ctype=text/javascript");
mw.loader.load("//meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Юрій_Булка/deck-wiki.css&action=raw&ctype=text/css", 'text/css');

...і перезавантажте цю сторінку. Після цього у рядку кнопок зліва, у розділі «Панель інструментів» повинна з'явитись кнопка «Презентація», яка запускає показ слайдів. Перемикатись між слайдами можна клавішами і .


План віківишколу / презентація[ред. код]

Основні факти[ред. код]

Автор світлини: Lane Hartwell, ліцензія: cc by-sa 3.0. Логотип Вікіпедії © Wikimedia Foundation, Inc.
  • Вікіпедія — волонтерський проєкт;
  • Вміст Вікіпедії можна вільно використовувати: ліцензія Creative Commons BY-SA 3.0
  • Вікіпедія — енциклопедія.

Як редагувати?[ред. код]

  • Зареєструватися
  • Натиснути:
ред ]

ЧАП[ред. код]

Чи зберігається авторство?
Хто перевіряє правильність інформації?
Я напишу гарну статтю, а хтось потім прийде й вставить туди дурниці!
Чи можна копіювати у Вікіпедію текст з книжок і сайтів?
Чи можна писати про себе/свою фірму/гурт?
Додаваймо інформацію з джерелами. Автор: Randall Munroe (оригінал), користувач Deimos (українська версія). Ліцензія: cc by-sa 3.0.

Створення статті[ред. код]

Спілкування[ред. код]

Поставити підпис
  • Сторінка обговорення
    • …є у кожної статті
    • …у кожної службової сторінки
    • …у кожного користувача
  • Вікіпедія:Кнайпа
  • Після ваших реплік ставте підпис (є кнопка на панелі)
Привіт! --~~~~
Привіт! --Юрій Булка (обговорення) 00:03, 30 січня 2014 (UTC)[відповісти]

[ред. код]

Автор: користувач Вікісховища AlphaZeta. Ліцензія: суспільне надбання (cc0)