Вікіпедія:Проєкт:Енциклопедія історії України/Статті/МІЖНАРОДНА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЖІНОЧА ГРОМАДА»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

МІЖНАРОДНА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЖІНОЧА ГРОМАДА»

(МЖГ, МО «Жіноча громада») — добровільна незалежна громад. орг-ція, попередником якої на поч. 20 ст. був гурт під такою ж назвою (1901). 1989 орг-ція відновила свою діяльність у складі Народного руху України як «Жіноча громада Руху».

Установчий з’їзд орг-ції відбувся 12 грудня 1992 (зареєстрована Мін-вом юстиції України 8 лютого 1993). Між з’їздами орг-цією керують президент, голова, секретаріат.

Від 1993 — міжнар. громад. орг-ція. Її очолила відома діячка укр. демократ. руху Марія Драч. МЖГ є членом Нац. ради жінок України (1993). Орг-ція має 45 осередків в усіх областях України, а також у д-вах Європи, Пн. Америки та Австралії. Осередки формуються за територіальними, вироб., фаховими або проблемними принципами. Великі осередки поділяються на секції. Так, у київ. осередку працюють секції шкільництва, медико-екологічна, проблем сім’ї, милосердя, наук. конференцій та інформації, етногр. й молодіжна. Працюють групи політ. та екон. аналізу. Орг-ція налічує більше 15 тис. членкинь.

Гол. завданням МЖГ є пропаганда і розвиток ідей з подолання дискримінації жінки в сусп-ві, покращення її становища, виховання жінок — громад. і держ. лідерів, пробудження і заохочення їх до громад. активності, турбота про добробут і побутові зручності сім’ї як матеріальної основи духовного і культ. розвитку жінок.

До програми «Відродження культури і будівництво незалежної України» МЖГ згодом додала гасло «Від добробуту кожної родини — до добробуту Української держави».

Здійснює масштабні заходи у справі допомоги бідним і знедоленим, дітям-сиротам і багатодітним сім’ям, оздоровлення дітей Чорнобильської зони (див. Чорнобильська катастрофа 1986) в Україні та за її межами, організації безплатних їдалень для старих і немічних, надання стипендій талановитій творчій молоді, реалізації програми зайнятості жінок в умовах переходу до ринкової економіки та ін.

1993 МЖГ створила Академію жінки (кер. — голова секретаріату МЖГ Тамара Романюк), яка провела цикл лекцій з політології, економіки, к-ри та історії жін. руху в Україні й світі (див. також Жіночий рух в Україні), ряд міжнар. конференцій «Жінка у державотворенні». МЖГ зініціювала, організувала й провела «Перший всеукраїнський з’їзд жіночих організацій України» (1994), конференцію «Жінка і демократія» за підтримки Кабінету міністрів України і участю представництва Організації Об’єднаних Націй в Україні як складову частину Програми України «Жінки у розвитку» (1995), бере активну участь в її реалізації, співробітничає з жін. орг-ціями в Україні та зарубіжжі, здійснює видавничу діяльність.

Починаючи з 1989, МЖГ разом із громад. орг-цією «Жінки в науці», кожні три роки проводить наук. конференції «Жінка в науці і освіті» (2008 відбулася 4-та конференція). Матеріали конференцій опубліковано в окремих збірниках. МЖГ організовувала численні круглі столи: «Сім’я — основа громадянського суспільства», «Вимушене сирітство», «Від ментальності української жінки-матері до національного характеру народу», у грудні 2007 — «Життя духовного основа...», про значення української мови у становленні укр. держави.

За ініціативою МЖГ відновлено «Свято матері» в Україні, всеукр. конкурс «Мій тато» та ін. З 2002 розпочато видання журналу «Тато». На поч. 2001 «Жіноча громада» відзначила своє 100-річчя. Орг-ція має спец. статус при Соціально-екон. комісії ООН.

Література[ред. код]

Восьмий конгрес Світової федерації українських жіночих організацій 23—27 жовтня 2002 р. Торонто. Онтаріо. Канада. 2002; Жінка в науці та освіті: минуле, сучасність, майбутнє: Матеріали Третьої Міжнародної науково-практичної конференції «Жінка в науці та освіті: минуле, сучасність, майбутнє» та Другої Міжнародної науково-практичної конференції «Гендерний компонент у структурі вищої технічної освіти і природничих наук». Україна, Київ, 3—5 листопада 2005 р. К., 2005; Жіноча громада: 100 років. К., 2006; Життя духовного основа...: Українська мова в системі вищої та середньої освіти України (матеріали круглого столу 17.12.2007). К., 2008; Жінка в науці та освіті: минуле, сучасність, майбутнє: Матеріали Четвертої Міжнародної науково-практичної конференції «Жінка в науці та освіті: минуле, сучасність, майбутнє», присвяченої 130-річчю вищої освіти жінок в Україні. Україна, Київ, 6—8 листопада 2008 р. К., 2008.

Джерела[ред. код]

Автор: О.М. Веселова.; url: http://history.org.ua/?termin=Mіzhnarodna_organіzatsіya_«Zhіnocha_Gromada»; том: 6