Вікіпедія:Стиль/Доступність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вебдоступність має на меті створення вебсторінок, які легше читати та за якими легше орієнтуватися. Хоча основною задачею цього є допомогти тим, хто має інвалідність, але це може бути корисним для всіх читачів. Ми дотримуємося настанов з доступності вебконтенту[en] 2.1[a], на яких основані пропозиції, що нижче. Сторінки, що дотримуються їх, легше читати й редагувати кожному.

Структура статті[ред. код]

Стандартизована структура статей покращує доступність, оскільки дозволяє користувачам очікувати, що вміст розміщений у певній частині сторінки. Наприклад, якщо незрячий користувач шукає посилання неоднозначності та не знаходить жодного у верхній частині сторінки, то він знатиме, що їх немає, і йому не потрібно читати всю сторінку, щоби дізнатися про це.

Заголовки[ред. код]

Заголовки повинні розміщуватися послідовно, починаючи з рівня 2 (==). Рівень 1 використовується автоматично для заголовків статей, і ніколи не використовується в основному тлі статті. Не пропускайте окремі рівні заголовків.

Для полегшення читабельності для людей із вадами зору (лише у вікіредакторі) під кожним заголовком можна додати не більше одного порожнього рядка. Але зважайте, що для деяких малих екранів у певних статтях наявність одного такого рядка може погіршити читабельність для цієї групи редакторів.

Приклади правильного та неправильного використання заголовків
Правильно Неправильно: хаотично Неправильно: пропуск

[Початок статті]
==Розділ== [рівень 2]
===Підрозділ=== [3]
==Розділ== [2]
===Розділ=== [3]
====Підрозділ==== [4]
==Розділ== [2]

[Початок статті]
====Розділ?==== [4]
===Розділ?=== [3]
==Розділ?== [2]
==Розділ?== [2]
====Розділ?==== [4]
===Розділ?=== [3]

[Початок статті]
[Пропущено розділ рівня 2]
===Розділ?=== [3]
==Розділ== [2]
[Пропущено розділ рівня 3]
====Підрозділ?==== [4]
==Розділ== [2]


Плаваючі елементи [ред. код]

У вікікоді плаваючі елементи (включно зі зображеннями) варто розміщувати всередині розділу, до якого вони належать. Не поміщайте зображення, які стосуються певного розділу, наприкінці попереднього розділу.

Залежно від різних факторів, розташування кількох зображень один під одним поруч із коротким текстом може призвести до того, що зображення будуть відображатися як частина розділів нижче. Це не проблема доступності, оскільки програми читання з екрана читають альтернативний текст (alt=[b]) кожного зображення за розміщенням його в коді сторінки.

Колір [ред. код]

Сайт, що використовує червоний, синій і зелений кольори. Вгорі: нормальний зір. Внизу: емуляція зору людей із колірною сліпотою — червоний стає майже невидимим на зеленому фоні.
Сайт, що використовує червоний, синій і зелений кольори. Вгорі: нормальний зір. Внизу: емуляція зору людей із колірною сліпотою — червоний стає майже невидимим на зеленому фоні.

Кольори найчастіше можна знайти у статтях Вікіпедії у шаблонах та таблицях.

Сторінки, що використовують колір, мають забезпечувати доступність, відповідаючи цим вимогам:

Коментарі[ред. код]

  1. Попередня версія, WCAG 2.0, є також стандартом ISO, ISO/IEC 40500:2012.
  2. У Візуальному редакторі поле «Альтернативний текст» доступне при натисканні на зображення та кнопку «Редагувати». Заміщаючий текст також може використовуватися для шаблонів та інших медіафайлів.