Гаєвський Левко Гнатович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Левко Гнатович Гаєвський (18.02.1898, м. Глухів Чернігівської губ., тепер Сумської обл. — 20.07.1935, м. Отвоцьк, Польща) — український військовий, театральний діяч; звання — хорунжий полку Чорних запорожців Армії УНР.

Родина[ред. | ред. код]

«Син артиста української сцени». Брат Софії Безручко (Гаєвської), співачки Української республіканської капели О. Кошиця (1919—1920), акторки театру Миколи Садовського (Ужгород, 1922). Мама, Марія Петрівна Гаєвська, 1842 р. н., також акторка. У родині було 8 дітей (Фатима, Каліста, Софія, Юрій, Левко та ін.).

Любов Олександрівна Гаєвська, очевидно дружина Левка Гаєвського, народилася 1902 р. в Києві, закінчила Фундуклеївську гімназію, артистка балету, урядовиця уряду УНР.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

З 5-го класу Ніжинської комерційної школи вступив вільноприділеним до 18-го драгунського полку.

У березні 1917 р. перейшов до 1-го полку ім. Богдана Хмельницького, один з перших добровольців Богданівського полку. Воював проти большевиків і денікінців. «Очайдушно-хоробрий, завзятий вояк». Був поранений у грудну клітку. Учасник Зимового походу. Лицар Залізного хреста (1920).

Мешкав в Ужгороді по вул. Капітульській, Учительський устав. Останнє місце служби — 1-ша Запорозька гарматна бригада (командир — підполковник Семен Лощенко). Разом з ним на еміграцію пішли мама, сестри Фатима, Каліста та брат Юрко. Кордон перейшли 20 листопада 1920 року. Карався в т. Вадовиці (Польща).

У ЧСР прибув 11 вересня 1922 року. 5 серпня 1923 р. подав заяву на вступ на матуральні курси УГА, але через брак документів не прийнятий. На Самбірщині та Лемківщині в бібліотеках організовував українські аматорські вистави, через що поляки змусили його виїхати в інші місцевості. У могилу звели сухоти. Похований на цвинтарі Воля у Варшаві.

Джерела[ред. | ред. код]