Герб Брянська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Брянська
Деталі
Щит французький

Герб Брянська поряд з прапором є одним із символів муніципального округу місто Брянськ, Брянська область, Російська Федерація.

Історичний герб міста Брянськ був створений на основі герба Брянського ландміліцького полка[⇨], найвищо затверджений 16 (27) серпня 1781а імператрицею Катериною II разом з іншими гербами міст Орловського намісництва[⇨]. Офіційно використовувався до листопада 1917 року. 11 вересня 1998 року відновлено як офіційний символ міста. 23 грудня 2009 року був прийнятий оновлений герб, якому було відмовлено у внесенні в Державний геральдичний регістр Російської Федерації. Наприкінці 2015 року в місті розпочали процес створення нового герба[1]. 27 квітня 2016 року відновлено герб катерининських часів.

Опис та обґрунтування символіки[ред. | ред. код]

Геральдичний опис (блазон) свідчить:

Герб міста Брянська зображується в червленому (червоному) полі, на зеленій землі золота мортира, що супроводжується по боках двома пірамідами з чорних ядер.

Верхня частина щита — червоне поле (символ хоробрості, мужності, безстрашності). Нижня частина щита — зелене поле (символ надії, радості, достатку), на якому розташовується золота мортира (символ багатства, справедливості, великодушності) з покладеними по обидва її сторони пірамідами бомб (ліва піраміда з шести великих бомб, права з десяти малих бомб, ліва піраміда бомб зображується трохи вище мортири, права на рівні лафета), покритих чернью (символ печалі, розсудливості, смиренності).

Історія[ред. | ред. код]

Історичний герб міста Брянськ було створено на початку XVIII ст.

Прапор Брянського ландміліцького полку[ред. | ред. код]

У червні 1728 року Верховна таємна рада видала указ про введення нового зразка полкових прапорів з державним і міським гербами. У 1729 року під керівництвом обер-директора над фортифікацією генерала Б. К. Міхіха і за участю художника А. Баранова було складено Знаменний гербовник. 8 березня 1730 року нові герби для полкових прапорів було затверджено. Герб на прапорі Брянського ландміліцького полку в реєстрі полкових гербів під номером 86 мав такий опис:

Мортир золотий, а з боків по купі бомб чорних, поле червоне[2][3].

Брянський полк (до 6 листопада 1727 року називався полк Іваненкова) у відсутності старого герба. Нові герби для полків складалися за даними надісланих із провінцій. Імовірно, що основою для створення герба Брянському полку послужила інформація про розміщення в місті парку важкої облогової Артилерія, створеного за указом Петро I Петра I від 16 вересня 1722 року на випадок війни в с Туреччиною. В описі герба не уточнювалося скільки і які бомби розміщені поряд із мортирою. Тому, в різний час малювались вони в гербі по-різному До 285-річчя перших брянських гербів. Сайт «Подорож по Брянську»[4].

Герби 1730 року мали розміщуватися як на полкових прапорах, а й у печатках, якими губернатори і воеводы опечатували всі папери, крім партикулярних. Однак, герб Великолуцького полку так і не набув статусу міського герба.[5].

Високо затверджений герб[ред. | ред. код]

Герб Брянська (1781)
Герб Брянська (1781)

16 (27) серпня 1781 рік Імператрицею Катериною II разом з іншими гербами міст Орловського намісництва був найвищо затверджений герб міста Брянська [6].

Справжнє опис герба повітового міста Брянська гласило:

Місто Брянськ має старий герб. У червоному полі золота мортира, з покладеними на всі боки пірамідою бомб}.
Зовнішні зображення
Проект герба Брянська (1862 рік)

У 1862 ріку, у період геральдічної реформи Кене, був розроблений проект нового герба Брянська (офіційно не затверджений):

у пересіченому золотом і червленню щиті щипець і перекинутий щипець, що супроводжуються в кутах чотирма кружками, щипці і кружки пересічені фініфтью і металом; у вільній частині герб Орловська губернія Орловської губернії, щит увінчаний срібною баштової корони в геральдиці короною про трьох зубців і оточений золотими колосами, з'єднаними Олександрівська стрічка [7].

Радянський час

Герб Брянська, 1980р.
Зовнішні зображення
Значок із гербом Брянська та орденом Жовтневої революції (1980 рік)

У радянські часи історичний герб Брянська в офіційних документах не використовувався, але так як не ніс ні монархія монархічної, ні релігійної символіки, з його зображенням випускалася сувенірна продукція. На деяких сувенірних значках 1980-х 1980-х років герб Брянська доповнювали орден Жовтневої Революції і орденом Трудового Червоного Прапора, якими. У той же період було затверджено герби для деяких міст Брянської області, які мали єдину верхню частину з гербом Брянська.

Новий час

Герб Брянська (2009 - 2015)
Герб Брянська (2009 - 2015)

Історичний герб Брянська був реконструйований як офіційний символ міста в 1998 році. Затверджений Постановою Брянської міської Ради народних депутатів №220 від 11 вересня 1998 року герб Брянська мав такий опис:

Герб у вигляді французького щита, що представляє прямокутник, основа якого дорівнює 8/9 висоти, з вістрям, що виступає в нижній частині і має закруглені нижні кути. Верхнє поле щита червоне. Нижня частина щита є зображенням зеленого поля, на якому лежить золота мортира з покладеними по обидва боки пірамідами бомб (права піраміда з шести великих бомб, ліва піраміда з десяти малих бомб), покритих чорними. За основу герба прийнято герб Брянська, найвище затверджений 16 серпня 1781 імператрицею Катериною II. 15 квітня 1851 року за указом імператора Миколи I за "відмінність від інших міст" герб Брянська був увінчаний малою Імператорською короною, поміщеною над гербовим щитом. Золота мортира символізує багатство, справедливість та великодушність. Червоний (червоний) колір верхнього поля щита — символ мужності, хоробрості та безстрашності. Зелений колір поля нижньої частини щита - символ надії, радості та достатку. Чорний колір — символ смиренності, смутку та розсудливості[8]
.

— ПСЗРІ, 1781, Закон № 15207[9].

23 грудня 2009 року Рішенням Брянської міської Ради народних депутатів № 222 було прийнято Положення про герб, в якому було внесено зміни до опису герба та визначалося направити це Рішення до Геральдичної ради при Президентові Російської Федерації для реєстрації офіційних символів міста Брянська в установленому порядку[10].

Герб міста Брянська зображується у вигляді французького щита, що представляє прямокутник з вістрям, що виступає в нижній частині і має закруглені нижні кути.

Верхня частина щита – червоне поле (символ хоробрості, мужності, безстрашності). Нижня частина щита - зелене поле (символ надії, радості, достатку), на якому розташовується золота мортира (символ багатства, справедливості, великодушності) з покладеними по обидва боки пірамідами бомб (ліва піраміда з шести великих бомб, права - з десяти малих бомб ліва піраміда бомб зображується трохи вище мортири, права - на рівні лафета), покритих черню (символ смутку, розсудливості, смиренності). Нижче мортири та пірамід бомб на зеленому полі золотом зображені 5 елементів, що символізують юні пагони рослин (символ відродження). Співвідношення верхньої частини щита до нижньої – 2:1.

Через спотворення його історичного вигляду - герб міста не був внесений до Державного геральдичного регістра Російської Федерації. У листі Державного герольдмейстера Вілінбахова зокрема було відзначено[11]:

1. Нижня (зелена) частина герба усіяна золотими елементами, названими в описі герба «юними пагонами». Насправді це не пагони, а класичні зображення наконечників стріл. В даному контексті наконечники прочитуються, як «устромлені в землю», що повідомляє гербу вельми своєрідне прочитання: покинута зброя на утиканій стрілами землі - чи не сенс безславної баталії та втечі вцілілих захисників від стріл ворога.

2. Піраміди ядер повинні зображуватись чорним кольором, як на історичному гербі, а не золотим.

3. … ниткоподібна золота облямівка навколо щита <…> в герби вноситься, як правило, для того, щоб продемонструвати зменшення, применшення, приниження власника герба, втрату їм колишнього високого статусу, колишньої честі, колишньої гідності. Застосування такого смислового елемента у гербі Брянська рішуче недоречне.

З ініціативи глави міста Хліманкова наприкінці 2015 року було створено комісію з розробки офіційних символів Брянська відповідно до геральдичних канонів. У проект нового герба додано статусну баштову корону з лавровим вінком (символ столиці регіону) з мечами (ознака Міста військової слави), а також щит стрічки Ордена Жовтневої Революції та Ордену Трудового Червоного Прапора, якими нагороджувався Брянськ[12].

27 квітня 2016 року Рішенням Брянської міської Ради народних депутатів відновлено історичний герб. Всупереч проекту, корону та обрамлення у вигляді стрічок герб не отримав. Герб міста був внесений до Державного геральдичного регістра Російської Федерації під номером 10000[13].

У гербі області[ред. | ред. код]

Герб Брянської області
Герб Брянської області

20 листопада 1998 року Законом Брянської області «Про символи Брянської області» було затверджено герб Брянської області у композиції якого на тлі центральної частини було зображено історичний герб міста Брянська[14]. Автори герба - колишній губернатор області Ю. Є. Лодкін і художник-дизайнер А. Зуєнко. Герб області до теперішнього часу, через численні геральдичні помилки, в Державний геральдичний регістр Російської Федерації не внесений[15][16].

У нумізматиці[ред. | ред. код]

1 березня 2010 року Банком Росії була випущена монета номіналом 10 рублів, з серії «Давні міста Росії», на реверсі якої зображено герб Брянська[17].

25 березня 2010 ріка Указом Президента Російської Федерації Брянську присвоєно почесне звання «Місто військової слави»[18]. Герб Брянська, виконаний з бронзи, розміщений на стелі «Воїнської слави», яку відкрили 28 червня 2010 року[19].

У 2013 році Банк Росії випустив пам'ятну монету номіналом 10 рублів, з серії «Міста військової слави», на реверсі якої зображений герб Брянська з двома покладеними навхрест мечами за муніципальною короною . Така геральдична відмінність запропонована для всіх міст військової слави[20].

Див також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. =2015-10-30|work=|publisher=Сайт Брянської Ради народних депутатів|accessdate=2016-02-06|lang=|archive-date=2016-02-14|archive-url=https://web.archive .org/web/20160214033248/http://www.bryansk032.ru/?news=1132%7Cdeadlink=no}}
  2. Татарников К.В. Знамена і герби полків Російської армії царювання Катерини 1 і Петра 2 (1725-1730) ). Історія військової справи: дослідження та джерела. — Видання книготорговця Ів. Ів. Іванова. — СПб., 2012. — Т. 1. — 215 с. Архівована копія. Архів оригіналу за 21 січня 2015. Процитовано 5 травня 2023.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  3. Фон Вінклер П. П.]. {{{Заголовок}}}. — Видання книготорговця Ів. Ів. Іванова. — СПб. : Типографія І.М. Комелова, Пряжка д.3, 1899. — С. X. Архівована копія. Архів оригіналу за 11 червня 2020. Процитовано 5 травня 2023.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. | accessdate=2016-03-19 | archive-date = 2016-03-28 | .ru/content/pervyh-0|deadlink=no}}
  5. http://providenie.narod.ru/0000825.html%7Cмісце=М.%7Cвидавництво=«Наука»%7Cрік=1981%7Cтом=%7Cсторінок=264%7Cсторінки=}} providenie.narod.ru/0000825.html Архівовано листопад 4, 2014 на сайті Wayback Machine. Архивована копія. Архів оригіналу за 4 листопада 2014. Процитовано 21 січня 2015. {{cite web}}: Недійсний |deadlink=unfit (довідка)
  6. Високо затверджений доповідь Сенату — Про затвердження гербів містам Орловського намісництва.Закон № 15207. 16 серпня 1781 // Повне зібрання законів Російської імперії. Збори Перші. 1649-1825 гг. (у 45 томах). — СПб., 1781. — С. 126.
  7. Герб м. Брянська. Сайт «Геральдікум. Герби Росії». Процитовано 21 січня 2015. {{cite web}}: |archive-date= вимагає |archive-url= (довідка); Текст «russia/subjects/towns/bransk.htm» проігноровано (довідка)Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  8. Банкноти та монети. Серія: Міста військової слави. Брянськ. Сайт Центрального банку Російської Федерації. [https://web.archive.org/web/20150121182916/http://gorod-bryansk.ru/gerb.html%7Carchivedate%3D2015-01-21%7Cdeadlink%3Dyes
  9. Высочайше утверждённый доклад Сената — Об утверждении гербов городам Орловского наместничества. Закон № 15207. 16 августа 1781 года // Полное собрание законов Российской империи. Собрание Первое. 1649—1825 гг. (в 45 томах). — СПб., 1781. — Т. 21. — С. 126. — 1083 с.
  10. Стіла «Місто військової слави» урочисто відкрита в Брянську. Інформаційне агентство «Наш Брянськ». Архів оригіналу за 2015-01- 21. Процитовано 21 січня 2015.
  11. 5714-0031 Архів] оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 11 січня 2015. {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |www.cbr.ru/bank-notes_coins/Base_of_memorable_coins/ShowCoins.aspx?cat_num= (довідка)

Посилання[ред. | ред. код]