Герб Тлумача

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Тлумача
Деталі
Носій Тлумач
Затверджений 17 жовтня 2012 року
Ранні версії Tlumach coat of arms.svg

Герб Тлумача затверджений 17 жовтня 2012 року рішенням Тлумацької міської ради. Герб є промовистим.

Опис[ред. | ред. код]

Щит із зображенням особи Тлумача (в літописі — толмача) з книгою, семипроменевої зірки та колосків на синій площині. Щит вписується у декоративний картуш та увінчується міською мурованою короною з трьома зубцями.

Блакитний щит із зображенням Тлумача, книгою, семипроменевою зіркою та колосками. Блакитний колір щита, що символізує небо, уособлює висоту, великодушність, чесність, вірність і бездоганність, є основою для зображення особи Тлумача, який сидить з книгою на колінах і думає над її змістом. Він підняв правицю до неба, вказуючи на семипроменеву зірку, сонце, яке завжди має сяяти над містом.

Книга— символ високої культури і високої релігії. Як джерело мудрості одкровення є «священною книгою». Книга — емблема просвітництва, знання, освіти. Відкрита книга символізує чистий розум та освіченість. Зображення книги на деяких старих гербах — пряме зображення Святого письма — Біблії, Корану, Талмуду, Тори та ін., емблема святої книги. У цьому гербі у неї це ж значення — Біблія перекладена тлумачами різними мовами, і українською також, покровителем яких сьогодні вважається Святий Ієронім, християнський теолог, письменник, відомий як перекладач тексту Біблії з грецької та гебрейської мов на тогочасну латинську мову.

Срібний (графічно білий) колір зображення Тлумача та міської мурованої корони символізує благородство, відвертість, а також чистоту, невинність і правдивість.

Жовта семипроменева зірка символізує сім доріг, які сходяться до Тлумача: одна з Палагич, друга з Локіток, третя з Гончарівки, четверта з Озерян, п'ята з Королівки, шоста з Колінців, сьома з Надорожної. У давнину семипроменева зірка означала сонце. Колядники заходили в двір, будили господаря: «Прокинься, господарю, прокинься, в твій дім заходить нове сонце!» Жовтий колір — це колір небесних світил, колір Сонця, сонячного проміння, без якого неможливе існування, життя.

Золота (жовта) семипроменева зірка була основним елементом давнього герба Тлумача. На неї вказує толмач і як на історичний знак Тлумача, на минуле міста, без якого не було б сьогодення.

Колоски є символом однієї з найбільших святинь українського народу — хліба, символом урожайності та процвітання. Вони відображають працьовитість і єдність народу та є символом родючості української землі. Колоски символізують життя і вказують на головні риси характеру жителів міста: працелюбність, гостинність, любов до рідної землі.

Лаврова гілка — символ слави, благородства, мужності та патріотизму.

Історія[ред. | ред. код]

Історичний герб Тлумача

У XVIII столітті місто стало власністю графів Потоцьких, а пізніше, з 1810 року, уже за часів австрійського панування, — графів Дзєдушицьких, у володінні яких залишалося до середини XIX століття.

Невдовзі цісарський уряд затвердив для Тлумача як повітового міста Станіславської округи герб, успадкований, імовірно, з часів королівської Польщі. На його блакитному тлі містилася золота семипроменева зірка, а щит вінчала королівська корона. Подібний малюнок зірки був у минулому атрибутом шляхетського герба «Гульденштерн», який надавався переважно шведським вихідцям, однак причину появи цього символу на Тлумацькому міському гербі поки що не з'ясовано.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]