Геттісберг (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Геттісберг
англ. Gettysburg
Жанр воєнний фільм і екранізація роману[d]
Режисер Рональд Максвеллd
Продюсер Роберт Кацd
Сценарист Рональд Максвеллd
На основі The Killer Angelsd
У головних
ролях
Том Беренджер, Джефф Деніелс, Мартін Шин, Сем Елліот, Ендрю Прайн, Крістофер Томас Гауелл, Cooper Huckabeed, Джордж Лейзенбі, James Patrick Stuartd, Джон Діл, Kevin Conwayd, Maxwell Caulfieldd, Richard Andersond, Richard Jordand, Ройс Д. Епплґейтd, Стівен Ленг, Warren Burtond, W. Morgan Sheppardd, Buck Taylord[1], Billy Campbelld[1], Донал Лоуг[1], Кен Бернс[1], Matt Letscherd[1], Марк Мозес[1], Kieran Mulroneyd[1], Dwier Brownd[1], Timothy Scottd[1], John Rothmand[1], Bo Brinkmand[1], Patrick Gormand, James Lancasterd, Tim Ruddyd, Ivan Kaned, MacIntyre Dixond, Joseph Fuquad, Graham Wintond, Тед Тернер, Brian Mallond, Joshua D Maurerd, David Carpenterd, Herb Mitchelld, Emile O. Schmidtd і Brian Pohankad
Оператор Кес ван Острумd
Композитор Ренді Едельман
Кінокомпанія Turner Entertainment
Дистриб'ютор New Line Cinema
Тривалість 250 хв.
Мова англійська
Країна  США
Рік 1993
IMDb ID 0107007
Наступний Gods and Generalsd

«Геттісберг»[2][3] (англ. Gettysburg) — американський історичний фільм 1993 року, знятий за мотивами твору «Ангели-вбивці» Майкла Шаари. Спочатку був показаний як мінісеріал на телеканалі TNT, а 8 жовтня 1993 року випущений в обмежений кінопрокат на території США.

Сюжет[ред. | ред. код]

Фільм розповідає про битву під Геттісбургом — найкровопролітнішу битву Громадянської війни в США. Це зіткнення між арміями Півночі та Півдня в окрузі Адамс, штат Пенсільванія, вважається переломною точкою в конфлікті, після якої жителі Півночі здобули повну перемогу. Битва тривала три дні, 1—3 липня 1863 року, і забрала безліч життів з обох боків.

На початку фільму шпигун Генрі Гаррісон[en] (Купер Хукабі) повідомляє генерала Джеймс Лонгстріт[en] (Том Беренджер) про наближення федеральної армії. У фільмі показано прибуття до Геттісберга федеральної кавалерії Джон Бьюфорд[en] (Сем Елліотт) і перше зіткнення з жителями Півдня. Показано появу Першого федерального корпусу та загибель генерала Джон Рейнольдс[en], але не показано подальші події першого дня битви: штурм Семінарського хребта і втечу федеральної армії на Цвинтарний пагорб. Натомість показано, як вестові повідомляють генерала Роберта Лі (Мартін Шин) про втечу супротивника.

Події другого дня показані фрагментарно. Увага зосереджена на 20-му полку і його командирі Джошуа Чемберлене (Джефф Деніелс), які обороняли висоту Літтл-Раунд-Топ. Не показані битви за Вітфілд та Калпс-Гілл[en].

Остання третина фільму — події третього дня битви, причому увага зосереджена виключно на атаці Пікетта[en].

Факти[ред. | ред. код]

  • Збори в кінотеатрах США склали близько $10,77 млн.
  • Фільм знятий до 130-х роковин битви. Знімався з якомога більшою достовірністю та подробицями. У зйомках, крім акторів, взяли участь кілька тисяч реконструкторів-добровольців. Під час створення сценарію використовувалися фрагменти документальної книги Майкла Шаара «Ангели-вбивці».
  • Один із костюмів, що використовувалися при зйомках фільму, згодом використав для зйомок у фільмі-приквелі «Боги та генерали» відомий американський медіамагнат Тед Тернер.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г д е ж и к л м ČSFD — 2001.
  2. «Ґеттісберґ» (1993, Gettysburg), архів оригіналу за 20 листопада 2021, процитовано 20 листопада 2021
  3. Ґеттісберґ (укр.), 8 жовтня 1993, архів оригіналу за 20 листопада 2021, процитовано 20 листопада 2021