Дьйордь Алмаші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дьйордь Алмаші
угор. Almásy György
Народився 11 серпня 1867(1867-08-11)
Град, Словенія
Помер 23 вересня 1933(1933-09-23) (66 років)
Грац, Штирія
Країна  Угорське королівство
Діяльність мандрівник-дослідник, орнітолог, зоолог, етнограф
Alma mater Ґрацький університет
Галузь зоологія і етнографія
Науковий ступінь доктор праваd
Діти János Almásy von Zsadány und Török-Szent-Miklósd
László Almásyd

CMNS: Дьйордь Алмаші у Вікісховищі

Дьйордь Áлмаші (угор. György Ede Almásy de Zsadány et Törökszentmiklós; 11 серпня 1867, Град, Австро-Угорщина[1] — 23 вересня 1933, Ґрац, Австрія) — угорський сходознавець, мандрівник, зоолог і етнограф. Його син Ласло Алмаші[ru] був авіатором, дослідником Африки та солдатом.

Біографія[ред. | ред. код]

Батько — Еде Алмаші, один із засновників Угорського географічного товариства[hu].

Дьйордь Алмаші здобув докторський ступінь з права в університеті Граца. Після закінчення університету працював службовцем у Будапешті, але пізніше повернувся додому, щоб керувати маєтком. Цікавився зоологією, зокрема орнітологією. Опублікував книгу в співавторстві з Іштваном Чернелом. Здійснив першу більш-менш серйозну подорож у дельту Дунаю для вивчення орнітофауни.

Вирушив у першу подорож в Азію 1900 року разом зі своїм викладачем зоології з університету Ґраца, Рудольфом Штуммером фон Траунфельсом. Вони дослідили басейн річки Або, район на схід від Іссик-Куля і раніше недосліджений третій хребет Тянь-Шаню. Зоологічним результатом їхньої подорожі стала колекція з понад 20 000 екземплярів тварин (здебільшого птахів), серед яких багато нових видів. Вони також залишили етнографічні замітки, що оповідають про щоденне життя киргизького і казахського народів.

Алмаші зіграв важливу роль в ознайомленні західної аудиторії з киргизьким епосом «Манас».

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Асанов У. А., Джуманазарова А. З., Чоротегин Т. К. Кыргызская наука в лицах: Краткий исторический и био-библиографический свод / Отв. ред. академик У. А. Асанов. — Бишкек: Центр госязыка и энциклопедии, 2002. — 544 стр., илл. — ISBN 5-89750-142-4