Едуард Ріттер фон Шляйх

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Едуард Ріттер фон Шляйх
Eduard Ritter von Schleich
Прізвисько Чорний лицар
(нім. "Schwarzer Ritter")
Народження 9 серпня 1888(1888-08-09)
Німецька імперія Мюнхен, Королівство Баварія
Смерть 15 листопада 1947(1947-11-15) (59 років)
Німеччина Діссен-ам-Аммерзее, Баварія
серцево-судинні захворювання
Поховання Німеччина кладовище Діссен-ам-Аммерзее, Баварія
47°57′00″ пн. ш. 11°06′00″ сх. д. / 47.95000° пн. ш. 11.10000° сх. д. / 47.95000; 11.10000Координати: 47°57′00″ пн. ш. 11°06′00″ сх. д. / 47.95000° пн. ш. 11.10000° сх. д. / 47.95000; 11.10000
Країна Німецька імперія Німецька імперія
Веймарська республіка Веймарська республіка
Третій Рейх Третій Рейх
Приналежність Імперська армія Німеччини Райхсгеер
Вермахт Вермахт
Вид збройних сил Люфтштрейткрафте
Люфтваффе Люфтваффе
Рід військ піхота
винищувальна авіація
Роки служби 19091919
1935-1945
Член СС
Звання  Генерал-лейтенант Люфтваффе
Формування FA 2b, Jasta 21
Командування Jasta 21, 32, JG IV, JGR 8, SS 28, JG 26
Війни / битви
Нагороди
Медаль принца-регента Луїтпольда
Медаль принца-регента Луїтпольда
Залізний хрест 1-го класу
Залізний хрест 1-го класу
Залізний хрест 2-го класу
Залізний хрест 2-го класу
Орден «За військові заслуги» 4-го класу (Баварія)
Орден «За військові заслуги» 4-го класу (Баварія)
Лицарський хрест 2-го класу ордена Альберта (Саксонія)
Лицарський хрест 2-го класу ордена Альберта (Саксонія)
Лицарський хрест ордена дому Гогенцоллернів з мечами на військовій стрічці
Лицарський хрест ордена дому Гогенцоллернів з мечами на військовій стрічці
Орден «Pour le Mérite» (Пруссія)
Орден «Pour le Mérite» (Пруссія)
Військовий орден Максиміліана Йозефа
Військовий орден Максиміліана Йозефа
За поранення (нагрудний знак)
За поранення (нагрудний знак)
Медаль «За вислугу років у Вермахті»
Медаль «За вислугу років у Вермахті»
Медаль «За вислугу років у Вермахті» 3-го класу
Медаль «За вислугу років у Вермахті» 3-го класу
Медаль «За вислугу років у Вермахті» 4-го класу
Медаль «За вислугу років у Вермахті» 4-го класу
Почесний хрест ветерана війни (для учасників бойових дій)
Почесний хрест ветерана війни (для учасників бойових дій)
Медаль «У пам'ять 13 березня 1938 року»
Медаль «У пам'ять 13 березня 1938 року»
Медаль «У пам'ять 1 жовтня 1938»
Медаль «У пам'ять 1 жовтня 1938»
Застібка до Залізного хреста 1-го класу
Застібка до Залізного хреста 1-го класу
Застібка до Залізного хреста 2-го класу
Застібка до Залізного хреста 2-го класу
Хрест Воєнних заслуг I класу з мечами
Хрест Воєнних заслуг I класу з мечами
Хрест Воєнних заслуг II класу з мечами
Хрест Воєнних заслуг II класу з мечами
Почесний кубок для переможця у повітряному бою
Почесний кубок для переможця у повітряному бою
CMNS: Едуард Ріттер фон Шляйх у Вікісховищі

Едуард Ріттер фон Шляйх (нім. Eduard Ritter von Schleich; нар. 9 серпня 1888, Мюнхен — пом. 15 листопада 1947, Діссен-ам-Аммерзее, Баварія) — німецький воєначальник, генерал-лейтенант Люфтваффе в роки Другої світової війни. Один із найславетніших асів-винищувачів Імперських військово-повітряних сил у Першій світовій війні, здобув 35 перемог у повітряних боях. Кавалер Pour le Mérite (1917).

Біографія[ред. | ред. код]

Шляйх народився 9 серпня 1888 у столиці баварського королівства Мюнхені, проте незабаром його родина переїхала до курортного містечка Бад-Тельц.

Військова кар'єра



Після закінчення середньої школи вирішив стати військовим й поступив до 11-го Баварського піхотного полку кадетом у 1909 році. Але напередодні Першої світової війни через медичні проблеми зі здоров'ям він був звільнений з дійсної військової служби та переведений до резерву.

Перша світова війна[ред. | ред. код]

З початком війни Едуард Шляйх однак знову попросився до лав збройних сил й вже 25 серпня 1914 був серйозно поранений у битві за Лоррейні.

Зовнішні зображення
Albatros D.V на якому літав Шляйх у складі Jasta 21, літо 1917 (вигляд згори)
Зовнішні зображення
Albatros D.V на якому літав Шляйх у складі Jasta 21, літо 1917 (вигляд збоку)

Проходив лікування декілька місяців у військовому госпіталі, проте відразу після одужання подав рапорт про переведення до Баварської Королівської авіаційної служби. Звідси був направлений на навчання на курси льотчиків-спостерігачів у льотну школу. У травні 1915 року Е. Шляйх прибув у FEA 1, у Шліссхайм і 11 вересня закінчив курс навчання, отримавши баварський знак пілота. 24 жовтня Шляйха розподілили до FA 2b, де він став пілотом двомісного розвідника «Роланд» С.2. На початку 1916 року, в одному з польотів, він був поранений у руку осколком зенітного снаряда, але продовжував політ до виконання завдання. За цей вчинок він удостоївся Залізного хреста 1-го класу.

До 9 вересня через поранення він був поза строєм, коли він прийняв командування над Fliegerschule 1 (школа військових льотчиків № 1). Очолюючи цю школу більше 5 місяців, він отримав 12 лютого 1917 призначення в 28-у ескадрилью наземної підтримки (нім. Schutzstaffel 28). Літати йому там виявилося не на чому. Але незабаром в ескадрильї з'явився трофейний французький «Ньюпор». Едуард самостійно його освоїв і зробив декілька бойових вильотів. Про це стало відомо командуванню. «Ньюпор» з частини забрали, а льотчика відправили на навчання в школу повітряного бою.

21 травня 1917 Шляйх прибув в 21-шу ескадрилью (Jasta 21), вже у званні оберлейтенанта, отриманому у віці 28 років. Ця ескадрилья була відома не стільки перемогами, скільки пияцтвом і скандальними подіями. Новий комеск зробив її однією з найкращих на фронті; вже через місяць ескадрилья мала на власному рахунку 36 перемог над французькими та британськими льотчиками, 19 збитих літаків було заслугою Шляйха.

Першу перемогу Шляйх здобув 25 травня, збивши французький «СПАД». З 26 травня він почав виконувати обов'язки командира ескадрильї, а офіційно прийняв цю посаду 19 червня, після того, як 2-ма днями раніше здобув свою другу перемогу.

27 червня 1917 в нерівному бою загинув його найкращий друг Еріх Лімперт. На знак жалоби Едуард наказав пофарбувати свій винищувач у чорний колір. До кінця серпня Шляйх збив на ньому 7 літаків супротивника. У вересні — ще 17! Французькі пілоти стали ставитися до чорного «Альбатросу» з забобонним страхом й Е. Шляйх отримав прізвисько Чорний лицар (нім. "Schwarzer Ritter").

Через захворювання на дизентерію (сьогодні називається шигельозом) льотчик змушений був пройти повний курс лікування й на фронт він повернувся тільки через 5 місяців. Через певні негаразди між прусським та баварським керівництвом заслуженого льотчика по завершенні лікування призначили командиром 32-ї баварської винищувальної ескадрильї, якою він командував з 23 жовтня і до кінця війни.

4 грудня 1917 фон Шляйх отримав найвищу нагороду Німецької імперії Pour le Mérite, але знову ж таки, через складності в стосунках того часу між представниками баварської та прусської гілок командування, він так й не був нагороджений орденом Дому Гогенцоллернів, що зазвичай передував вищій нагороді.

8 травня 1918, після довгої перерви, він здобув одразу 3 перемоги. При цьому, його жертвами стали новітні англійські винищувачі SE.5a.

До кінця війни Шляйх встиг очолити Jastaschule 1, з 15 березня 1919 — Jagdgruppe Nr. 8, авіаційна група, яка об'єднувала Jasta 23, 34 та 35. Останній місяць бойових дій на Західному фронтові льотчик керував Jasta 21.

Наприкінці війни мав небагату кількість нагород, але в грудні 1918 року пілотові повідомили про нагородження його баварським орденом «Військових заслуг» 4-го ступеня з короною і мечами, а також Лицарським хрестом баварського військового ордена Максиміліана Йозефа, указ про нагородження яким був датований заднім числом (14 червня 1918), що надавав йому право на лицарське звання. З того моменту повним ім'ям аса стало Едуард Ріттер фон Шляйх.

День капітуляції Німеччини фон Шляйх зустрів у званні гауптмана, маючи на рахунку 35 збитих ворожих літаків. Він 5 разів збивав по 2 літаки за один день, 1 раз — відразу 3. Саме фон Шляйх, імовірно, став рекордсменом по знищенню досить рідкісного типу французького літака Dorand AR.2 (не менше 7 перемог).

Післявоєнний час[ред. | ред. код]

Після завершення війни Е. Ріттер фон Шляйх був госпіталізований на деякий час у Бад-Райхенгаллі через значні проблеми зі здоров'ям. Надалі він літав в авіаційній частині Баварської державної поліції, борючись проти комуністичних революціонерів, а надалі увійшов до складу комісії щодо виконання умов перемир'я.

У грудні 1921 колишній бойовий пілот демобілізувався, працював у сільському господарстві, надалі він працював у «Люфтганзе». У 1929 пішов з цивільної авіації й став одним із засновників мюнхенського аероклубу. У 1931 приєднався до націонал-соціалістичної партії Німеччини, став членом SS-Fliegerstaffel — парамілітарної авіаційної організації СС. Е. фон Шляйха призначили навіть тимчасовим генералом авіації, котрий відповідав за підготовку майбутніх льотчиків з числа членів Гітлерюгенду.

1935 зі створенням Люфтваффе, бойовий пілот повернувся на військову службу з одночасним присвоєнням йому військового звання майор. Фон Шляйха призначили керівником програм підготовки льотчиків пікіруючої бомбардувальної авіації та резервних авіаційних частин. У 1937 він отримав під своє командування Jagdgeschwader 234, а пізніше став командиром 132-ї винищувальної ескадри «Ріхтгофен», яка з 1 травня 1939 перейменована на JG 26 «Шлагетер».

Друга світова війна[ред. | ред. код]

Другу світову війну оберст Едуард Ріттер фон Шляйх зустрів у посаді командира 26-ї винищувальної ескадри «Шлагетер», яка виконувала завдання щодо протиповітряного захисту західних кордонів Рейху. У грудні 1939 він призначений начальником 5-ї авіаційної школи Люфтваффе (нім. Jagdfliegerschule 5) у Відні-Швехаті.

Наприкінці 1940 оберста направляють до Румунії у складі групи експертів ВПС, що допомагають румунам в організації та тренуванні румунських ВПС.

З середини 1941 фон Шляйх призначений командувачем сил Люфтваффе в Данії, на цій посаді він пробув два з половиною роки. 1 вересня 1943 йому присвоєне звання генерал-лейтенанта.

10 жовтня 1944 його призначають командувачем сил Люфтваффе в Норвегії[de], але тут він перебував недовго, вже 15 листопада генерал-лейтенант Шляйх пішов з посади та незабаром звільнився.

У післявоєнний час був у британському полоні, де помер 15 листопада 1947 у віці 59 років від сердечного захворювання.

Похований у Діссен-ам-Аммерзее в південній Баварії.

Нагороди[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Оберлейтенант Едуард Ріттер фон Шляйх — командир Jagdstaffel 21 — в кабіні свого Albatrosa D.V; 1918:

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Whiteside, Darren J. (2007). Rampant Lion: The Life of Eduard Ritter von Schleich, Germany's 'Black Knight' of WWI. Warren, Michigan: A & S Publishing. ISBN 978-0-9791946-1-0. Library of Congress Control Number: 2007903331
  • Das Deutsche Führerlexikon, Otto Stollberg G.m.b.H., Berlin 1934

Посилання[ред. | ред. код]

  • Ritter von Schleich, Eduard-Maria Joseph. на lexikon-der-wehrmacht.de. Архів оригіналу за 18 травня 2015. Процитовано 7 травня 2015. (нім.)
  • фон Шляйх Эдуард Риттер (von Schleich Eduard). на airaces.narod.ru. Архів оригіналу за 18 травня 2015. Процитовано 7 травня 2015. (рос.)
  • SCHLEICH, Eduard Ritter von (Шляйх, Эдуард Риттер фон) — «Черный Рыцарь» из Баварии [Архівовано 18 травня 2015 у Wayback Machine.]
  • Eduard Ritter von Schleich
  • Eduard Ritter von Schleich [Архівовано 8 листопада 2015 у Wayback Machine.]
  • Obergebietsführer Eduard Ritter von Schleich [Архівовано 18 травня 2015 у Wayback Machine.]

Примітки[ред. | ред. код]

Командування військовими формуваннями (установами)
Третього Рейху
Попередник:
гауптман
Герд фон Массоу
командир 132-ї винищувальної ескадри
«Ріхтгофен»

1 листопада 1938 — 30 квітня 1939
Наступник:
переформована на
JG 26
Попередник:
сформована з
JG 132 «Ріхтгофен»

командир 26-ї винищувальної ескадри
«Шлагетер»

1 травня — 9 грудня 1939
Наступник:
майор
Ганс-Гуго Вітт
Попередник:
сформоване

Командувач сил Люфтваффе в Данії

12 червня 19411 січня 1944
Наступник:
генерал-майор
Андреас Нісен
Попередник:
генерал-лейтенант
Йозеф Каммгубер

Командувач сил Люфтваффе в Норвегії

10 жовтня — 15 листопада 1944
Наступник:
генерал-лейтенант
Ернст-Август Рот