Жак Леруа де Сен-Арно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зображення
Громадянство Франція
Дата народження 20 серпня 1798(1798-08-20)[1][2][3]
Місце народження Париж
Дата смерті 29 вересня 1854(1854-09-29)[4][1][…] (56 років)
Місце смерті Чорне море
Місце поховання склеп губернаторівd
Брат/сестра Adolphe de Forcade La Roquetted
Рід діяльності політик, військовослужбовець
Посада Q118524249?, Grand Squire of Franced, Воєнний міністр Франціїd і Сенатор Другої імперіїd[5]
Військове звання маршал Франції
Участь у військовому конфлікті Французьке завоювання Алжиру
Збройні сили Французька армія
Архіви зберігаються у Defence Historical Serviced[6]
Отримані відзнаки
CMNS: Жак Леруа де Сен-Арно у Вікісховищі

Арман-Жак Леруа де Сен-Арно (20 серпня 1798 — 29 вересня 1854) - французьким солдатом і маршал. Служив військовим міністром Франції до Кримської війни. Згодом - головнокомандувач армії Сходу.

Біографія[ред. | ред. код]

Народжений у Парижі, він вступив до армії в 1817 році, але після десяти років гарнізонної служби все ще мав лише найнижчий офіцерський чин. Потім він пішов у відставку, вів пригодницьке життя у кількох країнах і повернувся до армії у віці тридцяти років у званні молодшого лейтенанта. Він брав участь у придушенні Vendée émeute  [ fr ] (1832) і деякий час служив у штабі генерала (маршала) Бюжо. Однак його борги і скандали в особистому житті змусили його вирушити до Алжиру як капітана французького Іноземного легіону. Там він неодноразово відзначився і за дванадцять років дослужився до званнямаршала де камп. (генерал майор).

Уродженець Парижа, син дрібного буржуа, спочатку мав ім'я Жан Домінік Леруа. У 1817 році почав службу у французькій армії, в 1820 році, в чині підпоручика, вступив до загону охоронців (Garde du-Corps) короля Людовіка XVIII, але незабаром був звільнений на вимогу роти за крадіжку.

У 1822 році як філелін відправився до Греції, побував у полоні у турецьких піратів, шукав щастя в Італії, Бельгії та Англії. Під час своїх пригод вивчив кілька іноземних мов.

У 1827 році родичам вдалося важко повернути його до лав армії. Але коли 49 полк, В якому він служив, отримав призначення вирушати в Гваделупу, Сент-Арно не з'явився. Він зазнав переслідування як дезертир, заробляв життя вчителем фехтування і музики, був актором під псевдонімом Флориваль, пройшов через тюремне ув'язнення за несплату боргів.

Після Липневої революції 1830 видавав себе за жертву своїх ліберальних переконань. В армії, яку залишило багато офіцерів — легітимістів, з'явилася велика кількість вакансій, і йому вдалося вступити знову до 64-го полку, куди він з'явився під ім'ям Сент-Арно. Невдовзі отримав чин лейтенанта.

Протягом одного року він перебував у місті Бле, будучи ад'ютантом генерала Бюжо, що утримував під вартою герцогиню Беррійську, яка намагалася в 1832 році здійснити державний переворот на користь свого сина графа де Шамбора . Здобув скандальну популярність, підписавши офіційний протокол про народження герцогинею Беррійської у в'язниці 10 травня 1833 дочки від італійського маркіза Луккезі Паллі, з яким вона перебувала в таємному шлюбі . Супроводжував герцогиню після її звільнення до Палермо .

Повернувшись до свого полку, зіткнувся з остракізмом з боку його офіцерів і перевівся в Іноземний легіон .

У ході завоювання Алжиру виявив себе хоробрим солдатом, в 1837 був проведений в капітани . Незабаром був викритий генерал-інспектором Рюльєром у великій розтраті, але його батальйонний командир Бедо зміг зам'яти справу  .

У 1840 році отримав батальйон . Командуючи батальйоном, Сент-Арно деякий час перебував у Меці, але коли Бюжо був призначений генерал-губернатором в Алжир, він, разом із Бюжо, повернувся туди і служив у зуавах під начальством Кавеньяка.

У 1842 він був уже підполковником 53-го полку, а в 1844  - полковником і начальником Орлеанвільської піддивізії .

У 1847 році за взяття в полон арабського старшини Бу-Мази Сент-Арно здійснено в бригадні генерали.

Під час революції 1848 року він перебував у відпустці в Парижі. Тут Бюжо доручив йому начальство над бригадою, з якою він узяв штурмом барикади на вулиці Рішельйо, а потім зайняв поліцейську префектуру.

Під час відступу військ він був захоплений у полон народом; Але незабаром, випущений волю, знову повернувся до Африки, де за Кавеньяке командував Мостаганемської піддивізією, при Шангарньї  — Алжирської, а 1850 року прийняв начальство над Костянтинської провінцією.

У 1851 році він був призначений головним начальником експедиції в Малу Кабілію, щасливо закінчив її, проведений в дивізіонні генерали, безпосередньо викликаний до Франції і призначений начальником 2-ї дивізії Паризької армії.

26 жовтня 1851 року принц-президент Луї-Наполеон Бонапарт призначив Сент-Арно військовим міністром . Він обережно підготував для Луї-Наполеона державний переворот 2 грудня 1851 року і через рік після цього, при відновленні Імперії, зроблений маршалом Франції, потім обер-шталмейстером імператора.

Коли Франція уклала союз із Туреччиною проти Росії (див. Східна війна), Сент-Арно отримав 24 березня 1854 головне начальство над французькою Східною армією. Незважаючи на поганий стан здоров'я, він командував нею у Варні, під час висадки в Євпаторії, у битві на Альмі  і під час руху до Севастополя, але 26 вересня змушений був передати начальство Канроберу і через три дні помер від холери на шляху до Константинополя.

Примітки[ред. | ред. код]