Зборівський монастир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Монастир святого архистратига Михаїла (Зборів)

Тип монастир
Країна  Україна
Розташування Зборів

Монастир святого архистратига Михаїла в Зборові (ЗСНСМФ) — монастир Української греко-католицької церкви в м. Зборів Тернопільської области.

Історія[ред. | ред. код]

У 1993 році владика Зборівської єпархії Михаїп Колтун запросив сестер цього Згромадження на служіння в м. Зборів. Згідно з рішенням позачергової Капітули Згромадження дві сестри: с. Надія (Тетяна) Голейко та с. Іванна (Марія) Завійська переїхали на проживання та працю до Зборова в листопаді 1993 року.

Місцева влада передала єпархії невеличкий будинок біля катедральної (у той час) церкви Преображення Господнього з двох кімнат, в якому і поселилися сестри та прожили в ньому 2 роки. Потім ще двічі переселялися в більші доми, допоки втретє не поселилися на постійно в новоутвореному монастирі святого Архистратига Михаїла у 2000 році, який також є головним домом Згромадження СНСМФ.

11 листопада 2000 року о. Михайло Пошва відслужив для сестер у ньому першу Святу Літургію. Для богослужінь у монастирі є внутрішня каплиця св. Архистратига Михаїла.

У теперішньому приміщенні монастиря розташовувався Будинок побуту «Ювілейний», а згодом — Інститут духовно-релігійної освіти.

Єдину візитацію монастиря здійснив владика Василій Семенюк 26 грудня 2007 року.

З освітніх закладів при монастирі діють недільна катехитична школа ім. блаженного Зенона Ковалика, бібліотека для дітей та дорослих, музей Згромадження та музей Зборівської єпархії; навчають дітей англійської та німецької мов. Реколекції проводять щороку, особливо влітку, для дівчат і молоді.

Катехизацію проводять у недільній катехитичній школі ім. Зенона Ковалика. Директор школи — с. Романа Петрущак. їй допомагає с. Ольга Беш. Вони готують дітей до Першої сповіді та Урочистого причастя.

Сестра Лукія Романів проводить уроки та факультатив предмету основи християнської етики в середній школі с. Озерна Зборівського району, а сестра Ольга Беш у тому ж селі займається з дітками в садочку та готує дітей до Першої сповіді та Урочистого причастя.

Найбільш чисельним монастир був у 2002 році, коли в ньому разом з головною настоятелькою Згромадження с. Надією (Тетяною) Голейко і настоятелькою дому с. Святославою (Любов'ю) Завійською проживали ще 15 сестер: с. Павла (Марія) Нагорнюк, с. Тадея (Євдокія) Нагорнюк, с. Романа (Тетяна) Петрущак, с. Андрея (Катерина) Труш, с. Михаїла (Оксана) Мазур, с. Анна (Ірина) Василик, с. Августина (Марія) Терлич, с. Марія (Наталія) Стефінин, с. Софія (Ірина) Дереш, с. Соломія (Ірина) Петрущак, с. Лукія (Світлана) Романів, с. Миколая (Тетяна) Штокало, с. Ольга (Марія) Беш, с. Ірина (Лілія) Литвині с. Василія (Оксана) Пастушок.

Нині в монастирі проживають 7 сестер: с. Вероніка (Іванна) Кішко, с. Лукія (Світлана) Романів, с. Симеона (Анна) Лесюк, с. Гіякинта (Марія) Варцаб'юк, с. Романа (Тетяна) Петрущак, с. Августина (Марія) Терлич.

Головною настоятелькою Згромадження СНСМФ є м. Вероніка (Іванна) Кішко. Монастир — єпархіального права.

Настоятельки[ред. | ред. код]

  • с. Надія (Тетяна) Голейко (1993—2010),
  • с. Святослава (Любов) Завійська (1995—2010),
  • с. Ольга (Марія) Беш (2010),
  • с. Лукія (Світлана) Романів (з серпня 2011).

Джерела[ред. | ред. код]