Йосип Тимковський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йосип Тимковський
Народився 1732
Грунська сотня, Гадяцький полк, Гетьманщина
Помер не раніше 1790
Діяльність пульмонолог, військовий лікар
Alma mater Лейденський університет, Страсбурзький університет і Києво-Могилянська академія
Науковий ступінь доктор медицини
Учасник Семирічна війна і Російсько-турецька війна
Діти Тимковський Іван Йосиповичd

Йо́сип Тимофі́йович Тимко́вський (Тимкі́вський) (1732, хутір Княжий, Грунська сотня, Гадяцький полк, Військо Запорозьке Городове — після 1790) — український вчений-медик. Доктор медицини, випускник Лейденського та Страсбурзького університетів, пульмонолог, військовий лікар.

Життєпис[ред. | ред. код]

Титульна сторінка докторської дисертації Йосипа Тимковського

Народився 1732 року на хуторі Княжому в Грунській сотні Гадяцького полку Гетьманщини (ймовірно, в межах сучасного села В'язового Охтирського району Сумської області) в родині козака.

Навчався у Києво-Могилянській академії. Після її закінчення вступив до медичної школи при Петербурзькому адміралтейському шпиталі. 1758 року отримав звання підлікаря, призначений на службу до Балтійського флоту. Взяв участь у Семирічній війні.

1760 повернувся до адміралтейського шпиталю, невдовзі отримав звання лікаря. 1761 у числі десятьох здібних молодих лікарів (всі — українці) відправлений на навчання до Лейденського університету в Нідерландах. Згідно з записом в університетському журналі, був зарахований 12 вересня, на момент вступу мав 29 років. Далі продовжив навчання у Страсбурзькому університеті, де 1765 року захистив дисертацію «Про несправжні (хибні) пневмонії» (De peripneumonia notha) та здобув ступінь доктора медицини.

1766 після складання іспитів в Медичній колегії призначений дивізійним лікарем Смоленської дивізії РІА. Згодом став головним лікарем Першої армії, пізніше — Московської дивізії. Брав участь у російсько-турецькій війні.

У грудні 1781 отримав посаду штадт-фізика — головного інспектора медичних закладів у Москві. Пробув на посаді до 1789. Звільнений за «вільнодумство та нешанобливе ставлення до Медичної колегії». Переведений до Ревельського шпиталю. 1790 подав у відставку. За деякими даними, повернувся в Україну, де працював лікарем. Рік смерті невідомий.

Родина[ред. | ред. код]

Син Іван (17681837) — доктор медицини, дійсний статський радник, цензор, перекладач, директор гімназій і училищ Петербурзької губернії.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Андреев А. Русские студенты в немецких университетах XVIII — первой половины XIX века. — Москва, 2005.
  • Жук В. Тимківський (Тимковський) Осип (Йосип) // Києво-Могилянська академія в іменах XVII—XVIII ст.: енциклопедичне видання. — Київ: Видавничий дім «КМ Академія», 2001.
  • Плющ Василь. Нариси з історії української медичної науки та освіти. Книга І: Від початків української державности до 19 століття. — Мюнхен, 1979.
  • Томазов В. Тимковські // Енциклопедія історії України