Кахетсько-Хевсуретійське повстання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кахетсько-Хевсуретійське повстання
Радянсько-грузинська війна
Дата: травень-грудень 1921 року
Місце: Кахетія, Хевсуреті
Результат: Поразка повстанців
Сторони
РРФСР Комітет з питань незалежності Грузії
Командувачі
Кайхосро Чолокашвілі

Кахетсько-Хевсуретійське повстання (груз. კახეთ-ხევსურეთის აჯანყება) — повстання 1921 року проти більшовицьких сил у Кахетії та Хевсуреті Грузії (тоді Грузинська РСР ) після вторгнення Червоної армії в Грузію.

Повстання сталося після повстання в Сванетії 1921 року і було організоване Комітетом незалежності Грузії та його Військовим комітетом, що складався з колишніх офіцерів Демократичної Республіки Грузії. Лідером руху був князь Какуца Чолокашвілі, полковник грузинської армії, колишній полковник Російської імперської армії і герой битви під Сарикаміш під час Першої світової війни. З весни 1921 р. Чолокашвілі організував сильну міліцію в Кахетії та Хевсуреті з досвідчених військовослужбовців грузинської армії та дворян, зокрема М. Лашкарашвілі, Симона Багратіон-Мухранелі, Л. Леквінадзе, С. Андронікашвілі, А. Сумбаташвілі, С. Сумбаташвілі . Вачнадзе, П. Палавандішвілі, Ш. Палавандішвілі та ін.

Ополчення тісно контактувало з католікосом-патріархом Амвросієм і користувалося підтримкою гірських кланів Східної Грузії.

Спочатку ополченці перекрили всі дороги на Тушеті, Пшаві та Хевсуреті, а після перемоги в битві під Жинвалі армія рушила в Хевсуреті. Примітно, що більшовики застосували проти ополченців величезні недосвідчені військові ресурси, в тому числі бойову авіацію, і мали великі втрати, тоді як втрати сили Чолокашвілі в деяких випадках були нульовими.[1]

Повстання було ослаблено через розбіжності всередині різних політичних партій Грузії. Наприклад, соціал-демократи вважали, що Чолокашвілі, дворянин, не повинен бути лідером партизанської армії. З іншого боку, більшовики заарештували та стратили прихильників ополчення в Картлі та Кахетії та перекинули з Грозного більше армійських дивізій.

Поєднання ворожості ЧК по відношенню до населення Грузії та розбіжностей між різними політичними партіями змусило Чолокашвілі втекти до сусідньої Чечні, звідки він кілька разів проник у Грузію, не давши більшовикам закріпитися в східногрузинських горах перед тим, як приєднатися до великого повстання . проти Рад у серпні 1924 р.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. A. Surguladze, P. Surguladze. History of Georgia, 1783-1990. Tbilisi, 1992.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Джонс, Стівен Ф. (жовтень 1988 р.), «Встановлення радянської влади в Закавказзі: випадок Грузії 1921-1928 рр.». Радянські студії 40, No 4: 616-639
  • А. Сургуладзе, П. Сургуладзе. Історія Грузії, 1783-1990. Тбілісі, 1992.
  • (in Georgian) ვალერი ბენიძე (Валерій Бенідзе) (1991), 1924 წლის აჯანლლანყესაოოშრებაოებარება 10. Тбілісі: სამშობლო («Самшобло»)