Київміськсвітло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історія[ред. | ред. код]

Історія, сучасність і перспективи розвитку зовнішнього освітлення в місті Києві.

Історія електричного освітлення вулиць і площ міста Києва почалась в кінці дев'ятнадцятого століття. Маючи бажання не відставати від Москви і Петербургу, Київська міська Дума в 1887 році намагалась укласти угоду на освітлення міста з «Товариством електричного освітлення», що з 1886 року знаходилось у столиці. Переговори закінчились невдало.

Не чекаючи будівництва міської електростанції, київські заможні люди почали освітлювати свої будинки від окремих домових електроустановок. В 1888 році електричне освітлення було змонтовано в саду Шато-де-Флер, на території теперішнього стадіону «Динамо».

Київська Дума, враховуючи переваги застосування електричної енергії для освітлення вулиць, оголошує в 1889 році конкурс на проект електричного освітлення центральної частини міста. І вже 23 травня 1890 року Київська міська управа уклала з компанією «Савицький і Страус» договір, в п.1 якого записано: «Ми, Савицький і Страус», зобов'язуємось встановити і утримувати 14 ліхтарів по Хрещатинській вулиці, починаючи від будинку Зайцева до Бессарабської площі і один ліхтар біля театральної брами".

Протягом півріччя компанія збудувала свою електростанцію і незабаром засвітили «небесним світлом», передбачені договором, перші 14 електричних дугових ліхтарів на Хрещатику. Таким був початок застосування електричної енергії в зовнішньому освітленні стародавнього слов'янського міста Києва.

Розвиток електричного освітлення вулиць Києва в перші роки був дуже повільний. До кінця століття на вулицях міста було встановлено приблизно 400 ліхтарів, які були розташовані тільки в центрі міста, де знаходились урядові та міські заклади, мешкали аристократія та буржуазія.

На початку 1902 року загальна кількість дугових ліхтарів на вулицях Києва становила 401 шт. В кінці 1918 року кількість електричних ліхтарів наближалась вже до тисячі, в той час як в Москві їх було майже в 4 рази більше.

На вулицях Києва, що мали електричне освітлення, газові ліхтарі запалювались після відключення електричних з 12, а на Хрещатику з 3-х годин ночі.

Всього, в 19131914 рр. вулиці вечірнього міста освітлювали 5.5 тис. ліхтарів. З них, біля тисячі були електричними, інші газовими.

Значна частина міста зовсім не освітлювалась. В процесі відновлення зруйнованого громадянською війною господарства, реконструювалось і зовнішнє освітлення міста. В кінці 1926 року вулиці Києва освітлювались вже тільки електричними джерелами світла. Зі зростанням і розвитком міста покращувалось і зовнішнє освітлення його вулиць і площ.

В 1934 році Київ став столицею республіки. Це дало поштовх прискореному розвитку зовнішнього освітлення, як невід'ємної частини міського господарства. Із ліхтарного цеху «Київенерго» в жовтні 1935 року було створено підприємство "Київміськсвітло ", що тоді іменувалося трестом.

Склад підприємства[ред. | ред. код]

Комунальне підприємство «Київміськсвітло» займається експлуатацією, утриманням та виступає замовником на виконання капітального ремонту мереж зовнішнього освітлення міста.

Підприємство загальною чисельністю 400 чоловік забезпечує роботу 7 експлуатаційно-технічних районів мереж зовнішнього освітлення та району архітектурно-декоративного підсвічування, які обслуговують 178,6 тис. світильників і прожекторів різних потужностей та призначення, 4.1 тис. км мереж 93 одиницями спецавтотехніки.

Включення зовнішнього освітлення міста здійснюється диспетчерами з центрального та районного пультів управління. Загальна кількість шаф зовнішнього освітлення в Києві 1439.

Підприємство «Київміськсвітло» виконує роботи по поточному утриманню мереж зовнішнього освітлення міста.

Роботи з ремонту та утримання об'єктів зовнішнього освітлення спрямовані на забезпечення та збереження їх технічного та естетичного стану, підвищення експлуатаційних якостей та продовження їх строків служби.

До об'єктів зовнішнього освітлення належать:

Роботи з ремонту та утримання об'єктів зовнішнього освітлення, що проводяться «Киівміськсвітло» поділяються на такі види:

Посилання[ред. | ред. код]

Київміськсвітло. Історія підприємства [Архівовано 11 Лютого 2017 у Wayback Machine.]

Див. також[ред. | ред. код]

Київавтодор