Користувач:Wilertie/Чернетка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Трактат про Сільське Господарство»
Italia, m.t. varrone, de rustica, XV sec., pluteo 51.3
Автор Марк Теренцій Варрон
Назва мовою оригіналу [Re Rustica Libri III]
Мова Латинська мова
Жанр Трактат
Видано 37 р. до Р.Х.

Трактат про Сільське Господарство (Лат. De Re Rustica Libri III) - тритомний підручник у формі діалогу римського вченого Марка Теренція Варрона [1], в якому він розглядав усі аспекти сільського господарства, які були актуальними в той час. Варрон опублікував книгу на 80-му році життя, у 37 році до Р. Х. і присвятив її свїй дружині Фунданії.

Зміст трактату[ред. | ред. код]

У своїй роботі Варрон охоплює всі сфери сільського господарства. Свою роботу він поділяє на три книги, кожна з яких стосується підсфери сільського господарства: Перша книга [2] - щодо сільського господарства (De agricultura), Друга книга [3] розповідає про худобу (De re pecuaria), Третя [4] - про сільське пасовище (De pastione villatica). Робота в першу чергу спрямована на заможного землевласника, який повинен бути всебічно обізнаний веденням сільського господарства. Розділи сільськогосподарської спрямованості доповнюються науковими положеннями. Загальний тон невимушений і не сухий, дидактичний.

Форма та структура[ред. | ред. код]

Дія твору відбувається під час зародження сільськогосподарської кризи в Римі після громадянської війни; з цією метою він має намір надати поради, які можуть оптимізувати врожайність землі, яка тоді оброблялася екстенсивними і насправді не дуже плідними методами. У ній, за цицеронівським прикладом, хоча й з меншою стилістичною майстерністю, автор використав модель арістотелівського діалогу , виділяючи кожному співрозмовнику самодостатнє втручання.

Кожна книга оформлена у формі дискусії. Учасники відбираються з урахуванням конкретної теми, у якій вони обізнані та постійно змінюються. Дискусії відбуваються в різні часові проміжки. В Першій книзі між 45 і 37 роками до Р. Х., у Другій книзі між 67 р. та 50 р. до Р. Х., та в Третій книзі у 50 р. до Р. Х. У дослівників також є думка, що Варрон міг писати ще й раніше, а потім, просто переглянув і оформив це разом.

Книга 1: De agri cultura[ред. | ред. код]

У передмові до цієї книги Варрон подає коротку історію грецької літератури про сільське господарство і перечисляє більше 50 авторів. Перша книга (De agricultura) [2], присвячена його дружині та стосується управління земельною власністю, від маленьких полів до великих вілл. Головними учасниками розмови є тесть Варрона - Гай Фунданій, а також Гай Ліциній Столо та Гней Тремелій Скрофа. Вони зустрічаються між 45 і 37 роками до Р. Х. в храмі Теллуса в Римі. Багато уваги приділяється темі, коли та які роботи необхідно виконати протягом року. Саме тому власник вілли повинен мати знання з астрономії, щоб знати, наприклад, коли вказується час сходу Плеяд.

Гней Тремелій Скрофа також звертається до впливу місяця:

«Деякі речі слід робити на полях, коли місяць зростає, а не спадає, а деякі речі слід робити навпаки, найбільше це стосується посіву зернових культур та вирубки лісів». [5]

Книга 2: De re pecuaria[ред. | ред. код]

Друга книга (De re pecuaria) [3], присвячена його другові Турраніо Нігро, у ній йдеться про розведення стад та вівчарство. Співрозмовники зустрічаються в 67 році до Р. Х. під час Піратської війни в маєтку, ймовірно, біля Бутритіна. Найвидатніші учасники - Тит Помпоній Аттік і Гней Тремелій Скрофа. У другій книзі представлено як правильно доглядати за вівцями, козами, свинями, ослами, кіньми, за великою рогатою худобою, а також пояснюється як правильно видобувати та збувати молочну та вовняну промисловість.

Книга 3: De pastione villatica[ред. | ред. код]

Дії у Третій книзі (De pastione villatica) [4] відбувається в 50 році до Р. Х. в Римі, присвячена присвячена його другу Квінту Пінню.

Варрон чекає на результати виборів едилів разом із сенатором Квінтом Аксієм, авгуром Аппієм Клавдієм і кількома знайомими. Описується становлення Аппія Клавдія консулом, після попередньої фальсифікації голосів. [6] У Третій книзі описано вольєрне та сільськогосподарське тваринництво. Описано розведення птахів (павичів, горлиць, дроздів, гусей, качок, курей), диких тварин (кабанів, оленів, зайців), прісноводних і морських риб, равликів та бджіл.

З одного боку, ці тварини служать для розваги господаря та його гостей та задля завоювання престижу, а з іншого вони приносять гроші.

«Так, а щодо пташника, який стоїть у цьому маєтку, я знаю, що тільки з нього було продано п’ять тисяч дроздів по три денарії, так що шістдесят тисяч сестерціїв». [7]

Висновки[ред. | ред. код]

Важливим джерелом є досвід Варрона, який сам є землевласником і докладно описує свій досвід. На відміну від Катона, який був на сто років старший , Варрон розглядає тему більш теоретично: землевласник уже не сам керує своєю землею, а керує управителем своєї землі. [8] Крім усього іншого, Варрон точно розраховує робочу силу необхідних рабів. Він рекомендує будувати заміські будинки подалі від боліт, в яких живуть комахи, які, потрапляючи через рот і ніс, можуть викликати серйозні захворювання.

"De re rustica" демонструє доволі заплутані описи, виявляючи дивовижну схильність Варрона аналізувати свої предмети на частини, а ці частини ще на частини. Хоча цей аналіз іноді доводить його до марних крайнощів, він також являє собою новий крок у логічній організації прози в римській літературі. [9]

Вплив праці Варрона на інших авторів[ред. | ред. код]

Колумелла запозичив у Варрона, як деталі, так і загальне ставлення до перетворення сільського життя. Пліній Старший також читав книги Варрона про землеробство і запозичив деякі моменти з них. Проте, автори пізньої античності воліли посилатися на Колумеллу, а не на Варрона. [10]

Пізніше, П’єр де Крещенці значною мірою використав його у своїй праці "Opus ruralium commodorum", яку він написав між 1304 і 1309 роками.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. "Marcus Terentius Varro | Roman author". Encyclopedia Britannica.
  2. а б Varro, De re rustica 1.
  3. а б Varro, De re rustica 2.
  4. а б Varro, De re rustica 3.
  5. Varro, De re rustica 1, 37, 1.
  6. Varro, De re rustica 3, 5, 18.
  7. Varro, De re rustica 3, 2, 15.
  8. Harrison, Fairfax (1918). "Note Upon the Roman Agronomists". New York: The Macmillan Company. pp. 1–14 [10].
  9. Varro, Marcus Terentius (2014) [1934].
  10. Zur Wirkungsgeschichte: Dieter Flach, Varro, Buch 2, Einleitung, Das Nachleben.

Література[ред. | ред. код]

  • A. Corso, I cenacula della villaurbana nel «De re rustica» di Varrone , Venezia, Istituto Veneto di scienze, lettere ed arti, 1981.
  • Michelangelo Giusta, Per il testo delle «Res rusticae» di Varrone (libri I-II), Alejandría, Edizioni dell'Orso, 2006.
  • Eralda Noè, I proemi del «De re rustica» di Varrone, Pavía, Tipografia del Libro, 1977.
  • A. Cossarini, Unità e coerenza del «De re rustica» di Varrone, Bolonia, Tip. Compositori, 1976.
  • A. Corso, I cenacula della villa urbana nel «De re rustica» di Varrone, Venezia, Istituto Veneto di scienze, lettere ed arti, 1981.
  • M. Waehler, De Varronis “Rerum rusticarum” fontibus quaestiones selectae. Dissertatio philologica , Ienae, typis A. Kaempfe, 1912.
  • Варрон Марк Теренцій // Енциклопедичний словник класичних мов / Л. Л. Звонська, Н. В. Корольова, О. В. Лазер-Паньків та ін. ; за ред. Л. Л. Звонської. — 2-ге вид. випр. і допов. — К. : ВПЦ «Київський університет», 2017. — С. 78. — ISBN 978-966-439-921-7.
  • M. Waehler, De Varronis «Rerum rusticarum» fontibus quaestiones selectae. Dissertatio philologica, Ienae, typis A. Kaempfe, 1912.
  • Silke Diederich: Römische Agrarhandbücher zwischen Fachwissenschaft, Literatur und Ideologie. De Gruyter, Berlin 2007, ISBN 978-3-11-019954-3.