Коростишівський Платонов

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Коростишівський Платонов»
Автор Олександр Клименко
Країна Україна Україна
Мова українська
Жанр роман
Видавництво «Ярославів Вал»
Видано 2010
Тип носія друк (оправа)
Сторінок 216
ISBN 978-966-2151-45-9

«Коростишівський Платонов» — роман українського письменника Олександра Клименка, вийшов друком 2010 року у видавництві «Ярославів Вал»[1]. Твір присвячено батькові письменника[2]. Автор передмови Василь Слапчук[3]. В оформленні обкладинки використано картину Рафаеля «Святий Георгій перемагає дракона».

Сюжет[ред. | ред. код]

У романі «Коростишівський Платонов» розповідається про двох побратимів — луцького джазового музиканта Андрія та коростишівського письменника Василя Місяця, чия творчість щільно пов’язана з літературною діяльністю Андрія Платонова. Дійство твору відбувається у Коростишеві, Луцьку, Житомирі, Травневому, а також у вигаданих місті N та селищі Високі Горби. Текст твору складається з двох частин — розповіді про Андрія та «Автобіографічної книги про А. Платонова, написаної коростишівським письменником В. Місяцем». У романі реальність поєднується з вигадкою. У першій (реалістичній) частині твору розповідається про те, як Андрій, довідавшись про смертельну хворобу дівчинки Ніни, яка навчається в одному класі з його донькою, ціною неабияких душевних зусиль рятує Ніну від неминучої смерті. У сюрреалістичній «Автобіографічній книзі про А. Платонова» розповідається про творче та духовне становлення Василя Місяця, про те, як він знайшов на лавці у коростишівському парку книжку Андрія Платонова і почав писати літературні твори, перебуваючи під враженням від прочитання романів «Ювенільне море», «Котлован», «Чевенгур». У художній уяві Місяця Платонов оживає, і Василь «оселяє» його разом із дружиною Марією Олександрівною Платоновою та донькою Марійкою у селі Травневому. Платонов розповідає Василеві про смерть свого сина Платона, який, повернувшись зі сталінського табору, у юному віці помер від туберкульозу. Почуте вражає Василя. Знаючи, що у своїх творах Андрій Платонов писав про масовий голод, Місяць вирішує за будь-яку ціну посприяти воскресінню Платона та всіх померлих у часи голоду дітей. Серед героїв роману — Юрій Переможець, Ернест Хемінгуей, Квітка Цісик.

Стиль[ред. | ред. код]

Роман написаний у стилі постмодернізму та сюрреалізму[4].

Рецензії[ред. | ред. код]

Переклади[ред. | ред. код]

Роман «Коростишівський Платонов» в авторському перекладі на російську надруковано в журналі «Подъём» (№5, 2012, Воронеж), публікацію приурочено до II міжнародного Платонівського фестивалю мистецтв[5][6].

Нагороди[ред. | ред. код]

  • 2011 — Міжнародна літературна премія ім. Григорія Сковороди «Сад божественних пісень»[7].

Джерела[ред. | ред. код]

  • Коростишівський Платонов (уривок з роману) / Сучасність. — 2010. — № 5. — С. 37-93.
  • Бастард: фрагменти з роману «Коростишівський Платонов» / Березіль. — 2010. — № 5-6. С. 38-67.
  • Коростишівський Платонов (уривок з роману) / Золота пектораль. — 2010. — № 3-4. С. 27-32.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Анотація до роману «Коростишівський Платонов» — ЛітАкцент, 2010. Архів оригіналу за 18 жовтня 2014. Процитовано 31 грудня 2017.
  2. Олександр Клименко: «Найважливішим для мене було написати ці твори…» — «Українська літературна газета», 2015 [Архівовано 25 Вересня 2020 у Wayback Machine.]
  3. Василь Слапчук. Автобіографічний роман «Коростишівський Платонов», написаний луцьким письменником Олександром Клименком [Архівовано 7 Липня 2022 у Wayback Machine.]
  4. Володимир Лис: «Втеча в слово і допомогла зберегти душу» — «Українська літературна газета», №7(39), 2011 [Архівовано 2 Червня 2017 у Wayback Machine.]
  5. «Подъём» Платонова — ЛітАкцент, 2012. Архів оригіналу за 25 червня 2020. Процитовано 24 червня 2020.
  6. Платонов Андрій Платонович / В. М. Назарець // Енциклопедія Сучасної України / Редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. – К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023.
  7. Названо лауреатів Міжнародної літературної премії імені Г. Сковороди «Сад божественних пісень» за 2011 рік. Архів оригіналу за 8 Грудня 2015. Процитовано 4 Грудня 2015.

Посилання[ред. | ред. код]