Левоча, Списький град та пов'язані з ними пам'ятки культури

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Левоча, Списький град та пов'язані з ним пам'ятки культури
Levoča, Spišský Hrad and the Associated Cultural Monuments [1]
Світова спадщина
48°59′58″ пн. ш. 20°46′03″ сх. д. / 48.99944444447177716° пн. ш. 20.767500000027776963° сх. д. / 48.99944444447177716; 20.767500000027776963
Країна  Словаччина
Тип група об'єктівd
Критерії Шаблон:UNESCO WHS type(iv)
Об'єкт № 620bis
Зареєстровано: 1993 (17 сесія)
Внесено зміни 2009
Мапа
Списький град

Руїни Списького граду — одне з найбільших замкових місць у Центральній Європі.

Замок розташований над містом Спиське Подградє та селом Жегра, що разом із сусіднім церковним містом Списька Капітула є складовими частинами об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

2009 року до переліка пам'яток було включено знаменитий вівтар майстра Павла з Левочі та історичний центр Левочі з багатьма ренесансовими будівлями, які добре збереглися.

Списький Град[ред. | ред. код]

Докладніше: Списький Град

Замок був зведений у ХІІ столітті, і він став політичним, адміністративним, економічним та культурним центром повіту Сепеш. У різний час замок змінував свої власників:

Це класичний романський кам'яний замок з типованими укріпленнями, двоповерховий романським палацом та тринефною романсько-готичною базиліки, що були споруджені орієнтовно до другої половини ХІІІ століття.

Друге поселення було збудовано у XIV столітті, що подвоїло площу замку. Замок був повністю перебудований у XV столітті. Стіни замку були підвищені та площа поселення була знову розширена.

Каплиця в готичному стилі була прибудована близько 1470 року. Клан Саполяї змінив зовнішній вигляд замку і добудував його в готичному стилі. Завдяки перебудові верхній замок став комфортною сімейною резиденцією, типовою для замків періоду пізнього Відродження XVI — XVII століть.

1780 року замок згорів і з того часу знаходиться в руїнах. Він був частково реконструйований у другій половині XX століття, і на місці були проведені обширні археологічні дослідження.

Левоча[ред. | ред. код]

Докладніше: Левоча
Ратуша та базиліка Святого Якова
Головний вівтар у базиліці Святого Якова

Старе середньовічне місто Левоча (угорська : Lőcse, німецька : Leutschau) оточена 2,5 км довгих міських стін. Центральний вхід здійснюється через монументальні Кошицькі ворота, а два інших збереглися, а саме Менхард та Польські ворота. Міська площа має три основні пам'ятники:

  • Стара Ратуша (XV — XVII століття),
  • Лютеранська церква (1837),
  • Базиліка Святого Якова.

Площа міста дуже добре збереглася і містить низку історичних будівель, які були будинками місцевої знаті в пізньому середньовіччі. Також на площі помітний кована залізна «Клітка сорому», що датується XVII століттям, що використовувалася для публічного покарання злочинців.

На дошці на одному з будинків є табличка про написання найвідомішого твору Яна Коменського — Orbis Pictus.

У другій за величиною церкві Словаччини, в базиліці Святого Якова з XIV століття є чудовий пізньоготичний дерев'яний різьблений вівтар. Він офіційно вважається найвищим готичний дерев'яним вівтарем у світі. Його висота становить 18,62 метрів і був створений майстром Павлом з Левочі орієнтовно юлизько 1506—1517 років.

Списька капітула[ред. | ред. код]

Собор Святого Мартіна

Це церковне містечко винятково добро збереглося і знаходиться недалеко від Списького граду. У містечку розташований собор Святого Мартіна, колишній монастир, семінарія та одна єдина вулиця з 30 будинками.

Всі середньовічні споруди були орієнтовно побудовані у період між 1662 й 1665 роками разом з Верхньою та Нижньою брамами.

Собор був побудований між 1245 і 1273 романським стилем з подальшими готичними добудовами. Це одна з найбільших та найцікавіших романських пам'яток Словаччини. Він містить багато середньовічних різьблених вівтарів і є місцем відпочинку багатьох владик Списького граду. Так, у його настінних розписах з 1317 року зображено коронацію короля Карла І Роберта.

Фрески в церкві в Жегрі[ред. | ред. код]

Докладніше: Жегра

Церква Святого Духа в Жері була побудована у 1274 році і має збережені настінні розписи ХІІІ–XIV століть.

Спиське Подградє[ред. | ред. код]

Докладніше: Спиське Подградє

Містечко, розташоване біля підніжжя пагорбу Списького граду, містить ряд будинків купців періоду Відродження. У ньому також збереглася одна з небагатьох синагог, що залишилася в регіоні. Проте зараз вона не використовується.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Levoča, Spiš Castle and associated cultural monuments. UNESCO World Heritage Centre. Архів оригіналу за 10 лютого 2021. Процитовано 1 жовтня 2008.
  • Spišská Kapitula. Slovenský Raj. Архів оригіналу за 14 лютого 2020. Процитовано 28 червня 2009.
  1. * Назва в офіційному англомовному списку