Незалежна антикорупційна комісія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Незалежна антикорупційна комісія (НАКО, раніше - Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони) - українська громадська організація, що займається зниженням рівня корупції і просуванням належного врядування у сферах, важливих для національної безпеки України.

НАКО є спільною ініціативою Програми протидії корупції у сфері безпеки та оборони[1] Transparency International та фінансується завдяки підтримці міжнародних донорів.

Незалежна антикорупційна комісія
Абревіатура НАКО
Тип громадська організація
Засновано 2016
Керівник Олена Трегуб
Материнська
організація
Transparency International, Transparency International Україна
Вебсайт: nako.org.ua

Опис[ред. | ред. код]

Місія НАКО - зменшення можливості для корупції у сфері безпеки і оборони шляхом проведення незалежних досліджень, ефективної адвокації та інформування громадськості, задля посилення обороноздатності України. НАКО працює і підтримує Міністерство оборони України, Збройні Сили України[2], оборонно-промисловий комплекс[3] та ключові антикорупційні органи.

Напрямки діяльності:

Історія[ред. | ред. код]

Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони було створено у 2016 році[4] як проект Transparency International Ukraine, котрий фокусується виключно на оборонному секторі. Тоді, до Комітету увійшли троє українських і троє міжнародних експертів:

З 2017 року організацію очолила Олена Трегуб[5], колишня директорка Департаменту координації міжнародних програм у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі України.

Пізніше до Комітету приєдналися генерал-лейтенант Мішель Яковлєв[6] та Юлія Марушевська.

У 2019 році НАКО стала окремою громадською організацією[7]. У зв’язку з розширенням свого мандату НАКО отримала нове ім’я: Незалежна антикорупційна комісія. Нині НАКО зберігає стратегічне партнерство з рухом Трансперенсі. Відносини між НАКО, ТІ Україна та Програмою з безпеки та оборони Трансперенсі Інтернешнл Велика Британія регулюються тристороннім меморандумом.

Діючі члени правління НАКО[8]:

Дослідження[ред. | ред. код]

НАКО проводить дослідження та надає рекомендації у сфері публічної політики в секторі безпеки і оборони України, а також адвокує їхню імплементацію.

З 2016 року НАКО випустило 11 досліджень щодо міжнародної військової допомоги Україні, корупційних ризиків у системі медичного постачання Міністерства оборони України, нелегальної торгівлі на тимчасово окупованих територіях, надмірної секретності, найбільш розповсюджених корупційних ризиків в оборонних закупівлях, системи забезпечення військовослужбовців житлом, реформи державного оборонного замовлення, управління держпідприємства Міноборони, впровадження корпоративного управління в оборонній промисловості та медичних закупівель.

Адвокація[ред. | ред. код]

Як недержавна організація НАКО не може впроваджувати реформи. Натомість НАКО надає експертні рекомендації, зовнішніх співробітників або консультантів для посилення спроможностей антикорупційних реформ Міністерства оборони України[9] та інших органів у секторі безпеки і оборони. НАКО також стежить за тим, як впроваджуються реформи[10].

Адвокаційна робота НАКО включає[11]:

  • безпосередні зустрічі з офіційними особами для надання рекомендацій[12];
  • партнерство з іншими недержавними організаціями – спільний громадський тиск[13];
  • робота з українськими і іноземними ЗМІ;
  • залучення підтримки країни-донора;
  • зустрічі з представниками іноземних посольств для надання рекомендацій та отримання політичної підтримки;
  • комунікації з представниками іноземних урядів за кордоном для запровадження умов допомоги у сфері безпеки[14].

Справа "Богданів"[ред. | ред. код]

За результатами дослідження «Те, що лікар прописав? Корупційні ризики у системі медичного постачання Міністерства оборони України» НАКО посприяв зупиненню корупційної закупівлі 100 автомобілів швидкої допомоги виробництва "Богдан Моторс"[15]. Міноборони визнало потенційний конфлікт інтересів під час закупівлі у 2017 році через закриту процедуру і відмовилася від другої поставки[16].

Просування реформи оборонних закупівель[ред. | ред. код]

17 липня 2020 року, завдяки активній участі НАКО[17] та після тривалих дискусій і чисельних правок, Парламент ухвалив Закон про оборонні закупівлі. НАКО запропонувала вісім ключових рекомендацій до другого читання Закону, чотири з яких було частково враховано[18]. Закон про оборонні закупівлі мав бути впроваджений до 1 січня 2021 року, але цього не відбулося[19], оскільки Міністерство оборони та Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості не спромоглися своєчасно ухвалити близько 30 постанов, передбачених Законом.

Запровадження належних управлінських практик в Укроборонпромі[ред. | ред. код]

З 2017 року НАКО виступає за імплементацію принципів корпоративного управління ОЕСР та антикорупційних стандартів в Укроборонпромі. Завдяки зусиллям НАКО[20] Концерн має наглядову раду і періодично проходить незалежний міжнародний фінансовий аудит. Перед цим НАКО допомогла Укроборонпрому розробити технічне завдання і тендерну документацію для закупівлі аудиторських послуг. Право проводити аудит отримала міжнародна компанія «Бейкер Тіллі»[21]. Крім того, було проведено криміналістичний аудит ДП «Антонов», у розробці технічного завдання до якого НАКО брала участь[22].

У 2021 рік ухвалено Закон №1630-ІХ про реформу Укроборонпрому, над розробкою і адвокацією якого працювала НАКО[23]. За цим Законом найбільші підприємства Концерну передбачено перетворити на прозорі компанії у формі АТ чи ТОВ і запроваджено корпоративне управління, що відповідає міжнародним практикам корпоративного управління.

Починаючи з 2019 року НАКО також брала регулярну участь у процедурі відбору керівників підприємств Концерну незалежнимо спостерігачем[24].

Фінансування[ред. | ред. код]

Організація працює за підтримки міжнародних донорів.

Діяльність НАКО підтримує Міністерство закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії. Серед інших донорів, які підтримували проекти НАКО раніше, Міжнародний фонд “Відродження”, Міністерство закордонних справ Королівства Нідерландів, Міністерство закордонних справ Швеції, Посольство Франції в Україні та Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI)[25].

Джерела[ред. | ред. код]

  1. TI DS: Our work in Ukraine. ti-defence.org.
  2. Біла Книга 2018. Збройні Сили України (PDF). Київ: Міністерство оборони України. 2019. с. 25. {{cite book}}: Вказано більш, ніж один |pages= та |page= (довідка)
  3. Гусєв, Юрій (7 грудня 2021). Найважче було довести, що Укроборонпрому можна довіряти.
  4. В Україні створено Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони. 25 жовтня 2016.
  5. Олена Трегуб очолила Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО). nako.org.ua.
  6. Lt Gen (ret.) Michel Yakovleff Joins the Independent Defence Anti-corruption Committee. nako.org.ua (англійською) .
  7. Історія НАКО. nako.org.ua.
  8. Правління НАКО. nako.org.ua.
  9. Про затвердження Антикорупційної програми Міністерства оборони України на 2021 – 2024 роки (PDF) (Наказ Міністерства оборони України). 31 серпня 2021.
  10. 2. Assessing the Impact of Anti-corruption Measures in Key Sectors. Chatham House – International Affairs Think Tank (англ.). Процитовано 2 вересня 2022.
  11. Стратегія НАКО. nako.org.ua.
  12. Секретар РНБО України О. Данилюк провів зустріч з представниками Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони.
  13. Презентація Декларації на підтримку реформи Державного оборонного замовлення. 14 червня 2019.
  14. Gillibrand, Blackburn, And Smith Meet With Ukrainian Civil Society Leaders (англійською) . 7 квітня 2022.
  15. Одінцова, Анастасія (7 квітня 2018). Хто і як впроваджує корупційні схеми в українську оборону.
  16. Полугяєвський, Марко (2 липня 2021). Справу Гладковського про 17,5 млн грн збитків на військових вантажівках скерували до суду.
  17. Завитневич: Закон об оборонных закупках снимет завесу тайны в этой сфере и сломает хребет коррупции (російською) . 22 травня 2020.
  18. Просування реформи оборонних закупівель. nako.org.ua.
  19. НАКО закликає розблокувати реформу оборонних закупівель. 26 лютого 2021.
  20. НАКО візьме участь у формуванні нового складу наглядової ради "Укроборонпрому". 15 березня 2019.
  21. Аудит Укроборонпрому проведе компанія Baker Tilly Ukraine.
  22. Ткачук, Руслан (18 жовтня 2019). «Укроборонпром» – експериментальний майданчик, що стане рушієм економіки завтра, – Генеральний секретар НАКО Олена Трегуб. armyinform.com.ua.
  23. Букатюк, Уляна (16 липня 2021). Прощавай, Укроборонпроме. Що залишиться від концерну після реформи Зеленського? Розбір.
  24. Кадровый отбор. Оборонное предприятие Зоря-Машпроект возглавит топ-менеджер бельгийской компании.
  25. Щорічні звіти НАКО. nako.org.ua.