Непомнящих Лев Мойсейович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Непомнящих Лев Мойсейович
Народився 25 лютого 1937(1937-02-25)[1]
Ромни, Чернігівська область, Українська РСР, СРСР
Помер 23 серпня 2015(2015-08-23) (78 років)
Новосибірськ, Росія
Країна  СРСР
Діяльність науковець
Alma mater Новосибірський медичний університетd
Заклад Новосибірський медичний університетd
Науковий ступінь доктор медичних наук
Нагороди
заслужений діяч науки Російської Федерації

Лев Мойсейович Непомнящих (нар. 25 лютого 1937 року, Ромни, Сумська область, УРСР, СРСР — пом. 23 серпня 2015 року, Новосибірськ, Росія) — радянський і російський патологоанатом, член-кореспондент РАМН (2004), член-кореспондент РАН (2014).

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 25 лютого 1937 року в м. Ромни Сумської області.

У 1963 році закінчив Новосибірський медичний інститут, потім була спеціалізація з патологічної анатомії, і призначення завідувачем патологоанатомічним відділенням Новосибірської міської клінічної лікарні № 2, де провів організацію прозектури і патоморфологічної лабораторії.

У 1966 році захистив кандидатську дисертацію, тема: «Гістохімія і морфологія гострої ішемії міокарда в експерименті та клініці».

З 1968 року працював на кафедрі патологічної анатомії Новосибірського державного медичного інституту. У 1970 році виступив організатором лабораторії патологічної анатомії та відділу патоморфології та морфометрії в Інституті клінічної та експериментальної медицини Сибірської філії Академії медичних наук СРСР.

У 1986 році захистив докторську дисертацію на тему: «Морфогенез та ультраструктурні основи загальнопатологічних процесів у серці: Комплексне патологоанатомічне та експериментальне дослідження».

У 1987 році науковцю присвоєно вчене звання професора.

У 1992 році Лев Непомнящих заснував НДІ регіональної патології і патоморфології Сибірського відділення РАМН (в даний час — Інститут молекулярної патології і патоморфології), директором якого був аж до 2015 року, а в подальшому — науковий керівник.

У 2004 році обраний членом-кореспондентом РАМН. У 2014 році став членом-кореспондентом РАН (в рамках приєднання Російської академії медичних наук і Російської академії сільськогосподарських наук до РАН).

Помер Лев Непомнящих 23 серпня 2015 року[2].

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Лев Непомнящих засновник сибірської наукової школи морфологів і патологоанатомів, фахівець в області кардіологічних патологій.

Вів розробку ряду актуальних медико-біологічних проблем, зокрема, ультраструктурних і молекулярно-клітинних механізмів розвитку гострої і хронічної серцевої недостатності, хронізації патологічних процесів та індукції регенераторних реакцій, структурних основ адаптації до екстремальних екологічних факторів.

Сформулював і розробив вчення про провідну роль типів пошкодження і форм загибелі паренхіматозних клітин в морфогенезі гострих і хронічних патологічних процесів (альтеративна і регенераторно-пластична недостатність), виділив і вивчив універсальний синдром регенераторно-пластичної недостатності.

Представив концепцію про стратегії репаративної регенерації міокарда як високо-спеціалізованої і високодиференційованої тканинної системи.

Автор понад 500 наукових робіт; він автор і співавтор 6 відкриттів, 23 монографій, 3 навчально-методичних посібників з патологічної анатомії для викладачів медичних закладів вищої освіти, патенту на винахід.

Під його керівництвом було захищено 28 докторських і більше 60 кандидатських дисертацій.

Був віце-президентом Російського національного пироговського комітету, віце-президентом Європейської академії природничих наук, членом Наукової ради РАМН з морфології людини, заступником голови проблемної комісії «Морфологія» Міжвідомчої наукової ради з медичних проблем Сибіру, Далекого Сходу і Крайньої Півночі, членом президії Російського товариства патологоанатомів, членом редакційних колегій журналів «Бюлетень експериментальної біології і медицини», «Клітинні технології в біології та медицині», «Сибірський науковий вісник» та членом редакційних рад журналів «Архів патології» і «Бібліотека патологоанатома»[2].

Нагорода[ред. | ред. код]

  • Заслужений діяч науки Російської Федерації (1993)[3]
  • Медаль імені К. Е. Ціолковського (1990) — За заслуги в науковій діяльності
  • Медаль імені академіка С. П. Королева (2002)
  • Золота медаль і диплом премії РАМН імені М. І. Пирогова з медицини (1994) — за цикл робіт, що включає монографію «Морфогенез найважливіших загальнопатологічних процесів в серці» (1991)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.biografija.ru/biography/nepomnyashhikh-lev-moiseevich.htm
  2. а б Памяти Льва Моисеевича Непомнящих. Сибирский онкологический журнал. 2015 № 5. стр. 115–116 (PDF). oncology.tomsk.ru. Архів оригіналу (pdf) за 2 травня 2021. Процитовано 2 травня 2021.
  3. Указ Президента Российской Федерации от 23.11.1993 № 1985. kremlin.ru. Процитовано 30 листопада 2019.

Посилання[ред. | ред. код]