Опричний двір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Опричний двір»

рос. «Опричный двор»
Країна Росія Росія
Голова партії Михайло Юрійович Глухов
Засновник Михайло Юрійович Глухов
Дата заснування 1993
Дата розпуску 1994
Штаб-квартира Казань, Татарстан, Росія
Ідеологія неофашизм
неонацизм
російський націоналізм

«Опричний двір» (рос. «Опричный двор») або «Опричники» (рос. «Опричники») — російська радикальна націоналістична суспільно-політична організація, що діяла в місті Казань, Російська Федерація, в 1993-1994 роках.

Історія[ред. | ред. код]

Заснування[ред. | ред. код]

Акція «опричників» у казанському річковому порту 13 серпня 1993 року під час зустрічі теплохода

За свідченням казанської преси, «опричники» вперше відкрито заявили про себе 13 серпня 1993 року, коли «до Казані на теплоході з агітаційною метою прибули лідери російських комуністів: підполковник Станіслав Терехов — голова «Союзу офіцерів» та Сажі Умалатова — голова «постійної Президії» З'їзду народних депутатів СРСР»[1].

«Незвичайність відвідування заїжджих знаменитостей, — зазначав журналіст В. Курносов, — додала охорона — молоді хлопці у чорних сорочках із червоними пов'язками на лівій руці»[2].

У 1999 році фотографію зустрічі з підписом: «Фашистів у Татарстані немає, натомість опричники були...», — помістила на своїх сторінках казанська газета «Время и Деньги»[3].

Затверджена ідеологія[ред. | ред. код]

Головним натхненником створення та керівником «Опричного двору» був місцевий діяч націонал-радикального штибу, колишній пастор баптистської церкви Михайло Юрійович Глухов (нар. 1960)[4].

Сама організація розглядалася їм як елітний політичний підрозділ, члени якої — «опричники» — мали скласти ідеологічне ядро майбутньої «Націонал-соціалістичної російської робітничої партії».

Як емблему члени «Опричного двору» використовували зображення відмітного атрибуту опричного війська московського царя Івана IV Грозного — «собачої голови та мітли», що розташовувалося на червоній пов'язці. Собача голова з розкритою пащею символізувала готовність вигризати внутрішніх «зрадників» у особі режиму Бориса Єльцина та його прихильників — корумпованих чиновників, «злочинців» та «псевдодемократів», а мітла — намір вимести з Росії, нібито, «іноземних окупантів».

«Опричники» виступали за встановлення в країні нового авторитарного порядку, заснованого на неонацистській державній диктатурі та військово-поліційній дисципліні, за жорсткий державний контроль над економікою, висловлювалися на підтримку армії, правоохоронних органів та органів державної безпеки, а також декларували особливі симпатії щодо робітників[5].

Розформування[ред. | ред. код]

У розмові Михайла Глухова з журналістом Артемом Карапетяном, запис якої було опубліковано 26 січня 1994 року в газеті «Известия Татарстана», лідеру казанських «опричників» було поставлено таке запитання: «Ви оголосили свого часу через пресу про створення власної партії «Опричний двір». Де вона, що з нею, адже, за ідеєю, партія — це і є та сама сила, яка стоїть за вождем?». На це Глухов відповів наступне:[6]

Життя показало, що сьогодні для політичної перемоги не обов'язкова партія, достатньо мати мобільну працездатну групу підтримки. Така група в мене є. Це люди, які можуть займатися повсякденною поточною роботою.

— Михайло Глухов

Зі створенням у червні 1994 року в місті Казань «Націонал-соціалістичної російської робітничої партії» «Опричний двір» припинив своє існування як самостійна організація.

Склад організації[ред. | ред. код]

В організацію входили, переважно, особи молодого віку.

«Здебільшого, — підкреслював Михайло Глухов у інтерв'ю, що він дав Курносову в серпні 1993 року, — ми працюємо з робітниками, студентською молоддю, військовими, міліцією, армією, КДБ, частково — з директорським корпусом, підприємцями».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Карапетян А. «Кто обидит члена партии, тому партия свернёт башку»// Известия Татарстана. − 1994. − №№ 119 − 120 (24 июня).
  2. Цит. по: Алексеев И. Е. Русское национальное движение в Казанской губернии и Татарстане: конец XIX − начало XXI веков (опыт словаря). − Казань: Издательство «Мастер Лайн», 2004. − С. 196.
  3. До Татарстана фашисты не дошли// Время и деньги. – 1999. – № 24 (10 февраля).
  4. Дружинин С., Бастракова С. Битьё определяет сознание[недоступне посилання з Март 2018]
  5. Алексеев И. Е. Русское национальное движение в Казанской губернии и Татарстане: конец XIX − начало XXI веков (опыт словаря). − Казань: Издательство «Мастер Лайн», 2004. − С. 196.
  6. Карапетян А. Михаил Глухов: «Власть сама упадёт в руки таким, как я»// Известия Татарстана. − 1994. − №№ 15 (26 января).

Посилання[ред. | ред. код]

  • Алексеев И. Е. Русское национальное движение в Казанской губернии и Татарстане: конец XIX − начало XXI веков (опыт словаря). − Казань: Издательство «Мастер Лайн», 2004. − С.с. 195 − 196.