Організаційна структура шахти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Організаційна структура шахт зазвичай належить до лінійно-функціонального типу з елементами штабного.

Очолює гірничодобувне підприємство директор. Керівництво виробничою діяльністю підприємства здійснюють головний інженер та заступник директора з виробництва, які мають у своєму розпорядженні відповідні функціональні підрозділи. Роботою невиробничих підрозділів керують головний бухгалтер, заступники директора з економіки, кадрів, адміністративно-господарської діяльності, начальник юридичного відділу та інші.

Основні шахтні служби[ред. | ред. код]

Перелік основних служб, що повинні бути на кожній шахті, визначений "Правилами технічної експлуатації вугільних шахт" (ПТЕ)[1].

Служба охорони праці[ред. | ред. код]

Служба охорони праці в особі заступника директора з охорони праці і змінних інженерів створюється з метою забезпечення проведення гірничих робіт та охорони праці відповідно до Гірничого закону України, Закону України «Про охорону праці» та інших законів України та нормативно-правових актів, а також забезпечення функціонування системи управління охороною праці на підставі «Положення про систему управління охороною праці на підприємствах і організаціях вугільної промисловості».

Технологічна служба[ред. | ред. код]

Технологічна служба забезпечує розробку (проєктування), контроль виконання та координацію взаємодії в єдиному технологічному ланцюзі всіх технологічних процесів під час проведення гірничих робіт.

Очолюється головним технологом (заступником головного інженера з технології).

Маркшейдерська служба[ред. | ред. код]

Маркшейдерська служба шахти забезпечує на основі маркшейдерської зйомки та вимірів ведення маркшейдерської документації та її періодичне поповнення для відображення стану гірничих робіт, змін у ситуаційному плані поверхні, та бере участь у розробці програм розвитку гірничих робіт і контролює їх виконання з дотриманням вимог безпеки та охорони надр.

Очолюється головним маркшейдером.

Геологічна служба[ред. | ред. код]

Геологічна служба шахти забезпечує геологічне вивчення, повне і комплексне використання родовища корисних копалин і охорону надр. Разом із маркшейдерською службою веде облік та рух запасів вугілля, попутних корисних копалин та корисних компонентів; бере участь у перерахуванні запасів вугілля. Здійснює поточний аналіз та оцінку гірничо-геологічних умов.

Очолюється головним геологом.

Виробнича служба[ред. | ред. код]

Структура виробничої служби шахти визначається проєктом і передбачає необхідні дільниці, цехи, служби та інші підрозділи для здійснення виробничого процесу видобутку вугілля. Управління виробництвом здійснюється на підставі нарядної системи.

Виробнича служба узагальнює інформацію від усіх служб і дільниць і координує їх діяльність і повинна розробляти та приймати управлінські рішення, адекватні оперативній інформації, прогнозу стану ГШО та гірничотехнічним умовам. Для забезпечення оперативного управління і постійного контролю за роботою дільниць, вибоїв і цехів на шахтах у складі виробничої служби діє диспетчерська служба зі щозмінним чергуванням гірничого диспетчера або двох диспетчерів — гірничого і транспортного.

Підпорядковується головному інженеру.

Служба вентиляції і техніки безпеки[ред. | ред. код]

Дільниця ВТБ є самостійним підрозділом і підпорядковується головному інженеру шахти. До складу дільниці ВТБ можуть включатися групи з дегазації шахти, профілактичних робіт з техніки безпеки, прогнозу викидонебезпечності, вибухових робіт тощо.

Енергомеханічна служба[ред. | ред. код]

Енергомеханічна служба повинна забезпечувати безперебійну, продуктивну і безпечну роботу однієї з головних підсистем шахти — «Машина», що складається з різнофункціонального ГШО, джерел і каналів енергопостачання, ліній зв'язку та інформаційно-комп'ютерної системи управління виробництвом.

В залежності від потужності шахти, її технологічної схеми і застосовуваних видів енергії енергомеханічна служба має відповідні підрозділи: механічний, електротехнічний, гідравліки, стрічкових конвеєрів, вибійного обладнання, автоматизації, зв'язку та ін.

Очолюється головним механіком.

Служба контролю якості вугілля[ред. | ред. код]

Забезпеченням якості вугілля на шахті повинні займатися технологічна, виробнича і геологічна служба шахти. Правила приймання вугілля за якістю встановлюються відповідно до ГОСТ 1137. Систематичний контроль якості вугілля, дотримання встановленої технології на всіх стадіях видобутку і переробки здійснює служба контролю якості, яка має необхідний штат майстрів, контролерів і пробовідбірників.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Правила технічної експлуатації вугільних шахт (СОУ 10.1-00185790-002-2005). — Київ : Мінвуглепром України, 2006. — С. 353. — (Стандарт Мінвуглепрому України). — [Чинний від 2007—01—01].