Пег Ентвісл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пег Ентвісл
Peg Entwistle
Зображення
Зображення
Ім'я при народженні Міллісент Ліліан Ентвісл
Дата народження 5 лютого 1908(1908-02-05)[1]
Місце народження Порт-Толбот, Уельс, Велика Британія
Дата смерті 18 вересня 1932(1932-09-18)
Місце смерті Голлівуд, Лос-Анджелес, Каліфорнія, США
Поховання Огайо
Громадянство  США
 Сполучене Королівство
Професія акторка
Кар'єра 1925—1932
IMDb ID 0258201
CMNS: Пег Ентвісл у Вікісховищі

Міллісент Ліліан «Пег» Ентвісл (англ. Millicent Lilian "Peg" Entwistle, 5 лютого 1908(19080205), Порт-Толбот, Уельс, Велика Британія — 18 вересня 1932, Голлівуд, Лос-Анджелес, Каліфорнія, США) — британська акторка театру та кіно валлійського походження . Ентвісл почала виступати у 1925 році, зігравши ролі у кількох бродвейських спектаклях. Вона з'явилася лише в одному фільмі, «Тринадцять жінок», який вийшов уже після її смерті.

Ентвісл прославилася тим, що розбилася насмерть, стрибнувши з літери «Н» напису «Hollywoodland» у вересні 1932 року, на 25-му році життя.

Життєпис[ред. | ред. код]

Дитинство[ред. | ред. код]

Міллісент Ліліан Ентвісл (англ. Millicent Lilian Entwistle) народилася 1908 року в уельському місті Порт-Толбот. Перші вісім років свого життя вона провела у Лондоні[2]. Мати дівчинки, Емілі, померла, коли Пег була зовсім маленькою. Через кілька років її батько одружується вдруге. Його обраницею стає Лауретта Росс, рідна сестра актриси Джейн Росс. Незабаром у пари народжуються двоє синів: Мільтон та Роберт Блікс.

У 1916 році батько перевозить сім'ю до США, де він отримав місце менеджера бродвейського продюсера Чарльза Фромана, ознаменувавши цим початок нового етапу в житті Пег.

Перші роки у США[ред. | ред. код]

Через 5 років після переїзду до США з інтервалом одного року Пег втрачає обох батьків. Спочатку в 1921 році від менінгіту вмирає Лауретта Росс, а потім, 2 листопада 1922 року трагічно гине батько. Він потрапляє під колеса лімузина на Парк-авеню у Нью-Йорку . Після смерті Роберта в автокатастрофі опіку над дітьми оформив їхній рідний дядько, Чарльз Ентвісл, на той момент менеджер актора Волтера Хемпдена[3], а також його дружина актриса Джейн Росс.

Навчання у театральній студії[ред. | ред. код]

З раннього дитинства Пег мріяла стати акторкою. У 1924 році вона переїхала до Бостона, де вступила до театральної студії Генрі Джуїтта (нині Хантінгтон). Серед її вчителів була уславлена актриса Бланш Юрка. Під її керівництвом Пег отримувала роль у кожній постановці п'єс Генріка Ібсена і вже в 16-річному віці на думку критиків стала перспективною актрисою.

Однією з перших ролей Пег Ентвісл стала роль Едвіги в п'єсі «Дика качка», якою захоплювалася американська акторка Бетті Девіс, вказуючи пізніше у своїх мемуарах, що в той час хотіла бути схожою на Пег Ентвіл[4] . Незабаром після цього актрису було прийнято до групи Нью-Йоркської театральної гільдії.

Бродвейські постановки[ред. | ред. код]

Пег Ентвісл у ролі Едвіги у п'єсі «Дика качка». 1925 рік.

В 1925 році за сприяння друга і начальника її дядька, актора Вальтера Хемпдена, Пег вперше виходить на Бродвейську сцену. Їй дістається безсловесна, нічим не примітна епізодична роль служниці у постановці «Гамлет». Дебют пройшов вдало, молода актриса зуміла звернути на себе увагу вимогливої публіки.

У червні 1926 року відбувся її бродвейський дебют вже у складі трупи Нью-Йоркської театральної гільдії у п'єсі «Людина з Торонто», де виконувала роль Марти. Надалі п'єса витримала 28 вистав. У наступні шість років Ентвісл з'явилася в десяти бродвейських постановках. Серед її партнерів були Вільям Жілетт, Боб Каммінгз, Лоретт Тейлор та Дороті Гіш. Найвидатнішою роботою Пег Ентвісл стала робота з Сідні Толером у п'єсі «Томмі». Протягом 1927 року ця п'єса ставилася на сцені 232 рази.

У квітні 1927 року Пег Ентвісл вийшла заміж за актора Роберта Кіта[5], проте незабаром пара оголосила про розлучення. Крім звинувачень у жорстокості, Ентвісл дорікала чоловіка в тому, що він не спромігся розповісти їй про те, що був раніше одружений і має шестирічного сина, Браяна (теж у майбутньому відомого актора).

У перервах між Бродвейськими постановками Пег Ентвісл та інші актори їздили у турне, присвячене десятирічному ювілею театральної трупи. Організацією турне особисто займався великий Бернард Шоу. Незалежно від того, в якій п'єсі Пег брала участь, вона незмінно отримувала захоплені відгуки про свою гру, навіть якщо критики були незадоволені постановкою в цілому. Щотижня граючи нову роль, Пег набувала все більшої популярності в широких колах глядачів. Інформація про неї частіше з'являлася в пресі, наприклад, їй присвячені статті у недільному випуску New York Times (1927) і газети Oakland Tribune (1929).

На початку 1932 року Ентвісл востаннє вийшла на бродвейську сцену в п'єсі Джеймса Метью Баррі «Alice Sit-by-the-Fire». У парі з Пег Ентвісл мала грати Лоуретт Тейлор, проте через те, що Тейлор мав явні проблеми з алкоголем, постановку двічі доводилося скасовувати і повертати гроші за куплені квитки. Зрештою п'єсу зняли з репертуару, а Ентвісл та іншими акторам замість обіцяних відсотків із продажу квитків видали лише платню за тиждень.

Виступи в Голлівуді[ред. | ред. код]

У травні 1932 року Пег Ентвісл переїхала до Лос-Анджелеса, де грала в театрі Беласко в п'єсі Ромні Брента «Божевільні надії»[6] . Після закриття виступів в червні того ж року вона вирішила повернутися до Нью-Йорку, але кінокомпанія « RKO» запропонувала їй спробувати себе в кіно[7] і запросила на проби. Ентвісл погодилася, і незабаром отримала свою першу і єдину роль у кіно — роль Хейзл у фільмі «Тринадцять жінок».

Незважаючи на зірковий склад актрис: Мірну Лой та Айрін Данн, на тестовому показі фільм отримав погані відгуки, після чого кіностудія перемонтувала фільм, суттєво урізавши при цьому екранний час Ентвісл.

У цей момент США переживала розпал Великої депресії . Чверть населення країни становили безробітні, близько половини громадян жили за межею бідності. В Америці раз по раз спалахували голодні бунти, які жорстоко придушувалися. У Лос-Анджелесі стало вкрай складно знайти ролі, грошей ледь вистачало на найнеобхідніше, повернутися до Нью-Йорка не було можливості. Почуття своєї незатребуваності вкрай пригнічувало Ентвісл, вона дедалі частіше впадала в депресію. Дізнавшись про те, що її роль у «Тринадцятьох жінках» значно урізали, актриса зневірилася остаточно.

Самогубство[ред. | ред. код]

П'ятничного вечора 16 вересня 1932 року Пег Ентвісл залишила рідним записку, що вирушила до друзів. Більше живою її ніхто не бачив. У неділю 18 вересня в поліцейській дільниці пролунав дзвінок, і невідома жінка повідомила, що натрапила біля знаку Голлівуду на жіночу туфлю і акуратно згорнуте пальто, неподалік вона знайшла жіночу сумочку з передсмертною запискою всередині. На дні тридцятиметрового яру жінка побачила тіло. Невідома не хотіла непотрібного розголосу, тому підібрала кинуті речі, згорнула їх у вузлик і залишила біля дверей поліцейської дільниці. Поліцейські, що прибули за викликом, виявили тіло пристойно одягненої жінки зі світлим волоссям і блакитними очима[8] .

Поліцейські відновили картину події: жінка піднялася вгору службовими сходами, що є одночасно каркасом літери «Н» знака «HOLLYWOODLAND», і кинулася вниз з 15-метрової висоти.

У передсмертній записці, що знаходилася в її сумочці було написано рукою Пег:

"Я боюся, я — боягузка. Вибачте мене за все. Якби я зробила це набагато раніше, це позбавило від пережитого болю. П. Е. "[9] .

Розтин тіла показав, що смерть настала внаслідок множинних переломів кісток тазу, якихось зловживань алкоголем не було відзначено. У зв'язку з тим, що жінка не мала жодних документів, газета «Los Angeles Times» опублікувала передсмертну записку, сподіваючись, що ініціали підпису будуть упізнані. В результаті до поліції звернувся дядько Пег Ентвісл, Гарольд, який згодом упізнав тіло в морзі. Незважаючи на те, що смерть з великою ймовірністю настала саме 16 вересня, у свідоцтві про смерть вказано дату 18 вересня, день виявлення тіла. Її тіло кремували та поховали біля могили батька в Глендейлі в штаті Огайо в США.

Фільмографія[ред. | ред. код]

Рік Українська назва Оригінальна назва Роль
1932 ф Тринадцять жінок[en] англ. Thirteen Women Хазел Клей Казінс / (англ. Hazel Clay Cousins)[10]

У культурі[ред. | ред. код]

Пег Ентвісл зіграла акторка Лаура Лігуорі в короткометражному фільмі 2017 року «Голлівудська дівчина: Історія Пег Ентвісл»[11].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Find a Grave — 1996.
  2. Official Port Talbot Registrar's Births Certificate Feb 5, 1908
  3. Actor Dies; Struck By Auto That Fled. New York Times. 20 грудня 1922.
  4. Chandler, Charlotte. The Girl Who Walked Home Alone: Bette Davis, a Personal Biography. — Simon and Schuster, 2006. — С. 38. — ISBN 0-743-26208-5.
  5. NYC Marriage license #12687. April 18, 1927.
  6. Yeaman, Elizabeth, 1932-05-04; 1932-06-07, Hollywood Citizen-News
  7. RKO contract dated June 13, 1932.
  8. Suicide Laid To Film Jinx. Los Angeles Times. 20 вересня 1932. с. A1.
  9. Girl Leaps To Death From Sign. Los Angeles Times. 19 вересня 1932. с. A1.
  10. Thirteen Women (1932). American Film Institute. Архів оригіналу за 25 червня 2020. Процитовано 13 листопада 2022.
  11. News Desk, BWW (14 листопада 2018). Award Winning Film Hollywood Girl: The Peg Entwistle Story Now Available on Amazon Prime. Broadway World.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]