Петров Павло Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Павло́ Іва́нович Петро́в (рос. Павел Иванович Петров; нар. 18(29) червня 1790 — пом. 13(25) вересня 1871) — генерал-майор Російської армії (від 6(18) грудня 1834 року). Учасник Наполеонівських війн і підкорення Кавказу. Військовий губернатор Кам'янця-Подільського та подільський цивільний губернатор від 27 січня (8 лютого) 1839 року до 13(25) листопада 1840 року. Двоюрідний дядя (по лінії матері) російського поета Михайла Лермонтова. За однією з версій, саме до Петрова звертається поет «Скажи-бо, дядю» на початку вірша «Бородіно» [1].

Біографія[ред. | ред. код]

Домашня освіта та початок служби[ред. | ред. код]

Павло Іванович Петров походив із родини костромських дворян, внесених 1809 року, за клопотанням його матері, до третьої частини дворянської родовідної книги Костромської губернії. Народився він 18(29) червня 1790 року.

Удома з допомогою учителів-чужоземців опанував французьку, німецьку, італійську та латинську мови, а також загальноосвітні предмети. 1806 року батько відвіз сина до Санкт-Петербурга і через знайомства в столиці влаштував його на службу до Департаменту сухопутних сил Військового міністерства. Того ж року 16-річного Павла зарахували естандарт-юнкером лейб-гвардії Кавалергардського полку.

Участь у Наполеонівських війнах[ред. | ред. код]

23 жовтня 1807 року Петров здобув перший офіцерський чин корнета і 17-річним потрапив в Олександрійський гусарський полк. Полк незабаром відправили на фронт, і Павло узяв участь у першому своєму бою з французами під Гейльсбергом у Східній Пруссії.

По закінченні цієї війни Олександрійський гусарський полк перекинули на Південний фронт, де Росія, виконуючи умови Тільзитського миру, демонстративно взяла участь у війні з Австрією на боці Франції. Після короткого перебування в межах Австрійської імперії полк перекинули південніше — в Молдавію, де Росія тоді воювала з Туреччиною. З Молдавії полк перейшов у Валахію (нинішня Румунія). З 1810 року Петров брав участь у багатьох боях із турками — аж до 1 березня 1811 року, коли полк відвели на відпочинок після майже річної бойової служби. Під час відпочинку полк квартирував у Валахії, а потім, через побоювання нової війни з Францією, його перемістили в Молдавію, ближче до західних кордонів Росії.

Війна 1812 року з французами почалася для молодого Петрова, вже підвищеного тоді до поручика, битвою 15 липня 1812 року під містом Кобрином, поблизу Бреста. Далі він 29 липня взяв участь у бою під Пружанами, а 31 липня — під Городечним. За виявлену хоробрість в останньому бою його нагородили орденом святої Анни четвертого ступеня.

Надалі в складі Південної армії генерала Тормасова Петров зі своїм полком брав участь у вигнанні французів із Польщі, був учасником 11 боїв. За бій 1 лютого 1813 року під містом Калішем, як сказано в наказі — «за заслуги», йому надали чин штаб-ротмістра. Надалі, в кампанії 1813 року, він брав участь у бою під Вейсенфельде (квітень), потім 15 вересня в битві під Люценом, а далі взяв участь у відчайдушній атаці російської кавалерії на французьких кірасирів під Фрейбургом, ще в чотирьох боях (зокрема, під Дрезденом). За виявлену хоробрість і мужність у завзятому бої з французами 6 серпня 1813 року, відомому в історії як «бій біля Кацбаха», Петрова підвищили до ротмістра.

Після бою під Люценом командувач російської армії генерал Барклай-де-Толлі виділив частину кавалерії для партизанських загонів, що діяли на шляхах постачання та відходу французьких військ. Ескадрон Олександрійського гусарського полку, яким тоді командував Петров, влився в партизанський загін, керований полковником князем Мадатовим. За бій під Каменцем (містом у Саксонії) Петрова нагородили орденом святої Анни другого ступеня.

15 вересня 1813 року у відчайдушній сутичці з французькими кірасирами Павла Івановича поранили шаблею в праву руку, але він залишився при загоні. Надалі, після розформування загону князя Мадатова, Павло Іванович зі своїм ескадроном повернувся до рідного Олександрійського полку і в ньому завершив кампанію 1814–1815 років.

Участь у підкоренні Кавказу[ред. | ред. код]

Після повернення до Росії Петров отримав під свою команду Моздоцький козачий полк і з 18 вересня 1818 року воював на Кавказі. Протягом семи років він брав участь у боротьбі з горцями. Особливо відзначився в боях в ущелині Хан-Каш, при урочищі Лавша, у Великій Чечні. У ці роки він узяв участь у 12 великих боях і в незліченних дрібних сутичках у Великій і Малій Чечні.

1819 року Петрова підвищили до майора, наступного року — до підполковника. Тоді ж він познайомився на водах, на Кавказі, із сімейством Хастатових. Близько 1820 року Павло Іванович одружився з Анною Якимівною Хастатовою. Її мама — Катерина Олексіївна Хастатова — була рідною сестрою бабусі Лермонтова Єлизавети Олексіївни Арсеньєвої (уродженої Столипіної). Таким шляхом Петров познайомився з бабусею Лермонтова та її рідним братом — Афанасієм Олексійовичем Столипіним.

1826 року Петров став полковником, його призначили наказним отаманом Астраханського козачого війська. 1833 року, в ознаменування 25-річної служби, він отримав найвищу військову нагороду — орден святого Георгія четвертого ступеня. 6 грудня 1834 року Петрова, вже в чині генерал-майора, призначили начальником штабу військ на Кавказькій лінії та в Чорномор'ї.

Подільський губернатор[ред. | ред. код]

На початку 1839 року Павла Петрова відрахували з армії і перевели на службу в Міністерство внутрішніх справ. 25 січня 1839 року його призначили військовим губернатором Кам'янця-Подільського і одночасно подільським цивільним губернатором.

Під час губернаторства Петрова почалися кардинальні зміни в політиці російського самодержавства щодо Правобережної України: 25 червня 1840 року Микола I підписав закон «Про повне поширення російського цивільного права на західні землі, які відійшли від Польщі». 4 вересня Петров отримав друкований текст указу імператора. Припинено дію Литовського статуту і Сеймових конституцій, усі сфери життя стали керуватися загальноросійським законодавством [2].

Праця Павла Івановича на адміністративній ниві була недовгою. Провівши все життя на військовій службі, у безперервних походах і боях, він не міг звикнути до нових умов. Петров періодично намагався довести генерал-губернаторові, що «Кам'янець не те місто, де повинен розташовуватися губернський центр». Головною причиною цього був клімат, який зовсім не сподобався начальникові губернії [3].

Не пропрацювавши й двох років, Павло Іванович подав прохання про звільнення у відставку у зв'язку з розладнаним у багатьох походах здоров'ям. 16 листопада 1840 року Петрова звільнили і того ж дня на його місце призначили генерал-майора Карла Фліге.

Останні роки життя[ред. | ред. код]

1841 року Петров повернувся в родинний маєток Чернишево в Костромській губернії. Він мешкав то там, то в Галичі, то в Костромі.

Помер Павло Петров 13(25) листопада 1871 року в Костромі. Поховано його на цвинтарі Іпатіївського монастиря.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Скажи-бо, дядю… [Архівовано 2014-02-28 у Wayback Machine.](рос.)
  2. Скрипник Анатолій. Державні установи Подільської губернії 1793–1914 рр.: Монографія. — Кам'янець-Подільський, 2012. — С. 56—57.
  3. Скрипник Анатолій. Державні установи Подільської губернії 1793–1914 рр.: Монографія. — Кам'янець-Подільський, 2012. — С. 151.

Література[ред. | ред. код]

  • Гарский Б. (Модзалевский Борис Львович). Петров Павел Иванович // Русский биографический словарь / Издан под наблюдением председателя Императорского Русского исторического общества А. А. Половцова. — Т. [13]: Павел, преподобный — Петр (Илейка). — Санкт-Петербург, 1902. — С. 692—693.
  • Великий Князь Николай Михайлович. Русский провинциальный некрополь. — Т. 1. — Москва, 1914. — С. 674, 677.
  • Власов Иван. Лермонтов в семье П. И. Петрова (Комментарий к письму поэта) // Литературный сборник. — Кострома, 1928. — С. 3—10.
  • Кавказское окружение М. Ю. Лермонтова в 1837 году. П. И. Петров // Недумов Сергей. Лермонтовский Пятигорск. — Ставропольское книжное издательство, 1974. — С. 80—84.
  • Косячкова Л. Е. Петровы // Лермонтовская энциклопедия / АН СССР. Институт русской литературы (Пушкинский Дом); Научно-редакционный совет издательства «Советская Энциклопедия». — Москва: Советская Энциклопедия, 1981. — С. 414—415.
  • Павел Иванович Петров // Григоров А. А. Из истории костромского дворянства / Составление, вступительная статья и примечания Н. А. Зонтикова. — Кострома, 1993. — С. 286—288.
  • Будзей Олег. «Скажи-бо, дядю…»: За рядком поета // Подолянин. — 2014. — 7 лютого. — С. 8.

Посилання[ред. | ред. код]