Портал:Хімія/Вибрана стаття

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дезо́ксирибонуклеї́нова кислота́ (ДНК) — один з двох типів нуклеїнових кислот, який забезпечує зберігання, передачу і реалізацію генетичної програми розвитку і функціонування організмів. Основна роль ДНК в клітинах — довготривале зберігання інформації про структуру РНК і білків.

ДНК — це полімерна молекула, що складається з послідовності нуклеотидів. У переважній більшості випадків макромолекула ДНК складається з двох спіралеподібних ланцюжків, орієнтованих азотистими основами нуклеотидів один проти одного. Така структура ДНК отримала назву «подвійна спіраль».

Будова людського білка PCNA
Будова людського білка PCNA

Білки́ — складні високомолекулярні природні органічні речовини, що побудовані з амінокислот, сполучених пептидними зв'язками. Послідовність амінокислот у конкретному білку визначається відповідним геном і зашифрована генетичним кодом.

Білки беруть участь у каталізі біохімічних процесів, в обміні речовин, також виконують в організмі структурні і механічні функції.



Галіт
Галіт

Хлори́д на́трію — хімічна сполука складу NaCl з іонною кристалічною граткою. Речовина є твердими, прозорими і солоними на смак кристалами. У природі зустрічається у великій кількості в розчиненому стані (насамперед у морях та океанах), а у кристалічному стані входить до мінералу галіту, з якого практично повністю складається видобувна кам'яна сіль і морська сіль.

Хлорид натрію широко використовується в кулінарії як приправа до їжі, він також є важливою сировиною для одержання гідроксиду натрію, соди і хлору.

Нобелівська медаль
Нобелівська медаль

У списку лауреатів Нобелівської премії з хімії наведено всіх вчених, нагороджених цією премією з моменту її заснування у 1901 році. Попри те, що вручення премії є щорічним, через різні причини визначення лауреатів не проводилося протягом восьми років.

Цієї премії були удостоєні 192 різні особи. Нагороду присуджують не лише індивідуально — Нобелівський комітет з хімії може розділити її між кількох науковців, що проводили дослідження близьких тем.