Ракетні удари Ірану по Пакистану (2024)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ракетні удари Ірану по Пакистану (2024)
Koh-e-Sabz. Карта розташування: Пакистан
Koh-e-Sabz
Koh-e-Sabz
ТипРакетна та безпілотна атака
Місце
Кох-е-Сабз, Панджгур, Белуджистан, Пакистан

27°10′ пн. ш. 64°16′ сх. д. / 27.167° пн. ш. 64.267° сх. д. / 27.167; 64.267Координати: 27°10′ пн. ш. 64°16′ сх. д. / 27.167° пн. ш. 64.267° сх. д. / 27.167; 64.267
ПлануванняІран Іран
Мета Джаїш аль-Адль
Дата16 січня 2024
Виконання Корпус вартових Ісламської революції
Втрати2 цивільні загинули
3-4 цивільні отримали поранення

16 січня 2024 року Іран здійснив серію ракетних ударів і ударів безпілотників по Пакистанській провінції Белуджистан, стверджуючи, що вони були спрямовані проти іранського белуджського бойового угруповання Джаїш аль-Адль[en].

Інцидент стався наступного дня після аналогічної серії авіаударів та ударів безпілотників на території Іраку та Сирії, яку Іран здійснив, стверджуючи, що вона була спрямована на регіональну штаб-квартиру ізраїльської розвідки Моссад та кілька опорних пунктів терористичних угруповань у відповідь на вибухи в Кермані 3 січня, відповідальність за які взяла на себе Ісламська Держава. Уряд Пакистану засудив напад і заявив, що Іран вбив двох дітей в результаті «неспровокованого порушення» повітряного простору Пакистану.

18 січня Пакистан в рамках операції «Marg Bar Sarmachar» завдав авіаударів у відповідь в іранській провінції Систан і Белуджистан, стверджуючи, що завдав ударів по укриттях белуджських сепаратистів, які беруть участь у конфлікті проти Пакистану. Іранський уряд заявив, що в результаті авіаударів загинуло семеро іноземних громадян, у тому числі три жінки і четверо дітей[1][2].

Реакції[ред. | ред. код]

Пакистан[ред. | ред. код]

Пакистан засудив те, що він назвав «неспровокованим порушенням свого повітряного простору з боку Ірану», заявивши, що «ще більше занепокоєння викликає той факт, що цей незаконний акт відбувся, попри існування декількох каналів зв'язку між Пакистаном та Іраном»[3]. 17 січня 2024 року Пакистан відкликав свого посла в Ірані. Представник міністерства закордонних справ заявив, що напад є кричущим порушенням суверенітету Пакистану і вважає його «неприйнятним», додавши, що Пакистан залишає за собою право відповісти на цей «незаконний» акт.[4] Пакистан також заборонив іранському послу повертатися на свою посаду[4][5].

Іран[ред. | ред. код]

Міністр оборони Мохаммад-Реза Гараї Аштіані заявив у телевізійній промові, що «для нас не має значення, звідки загрожує Ісламській Республіці, ми матимемо пропорційну, рішучу та тверду реакцію».[6]

Міністр закордонних справ Хосейн Амір Абдоллахіян[en] уточнив, що удари були спрямовані проти «іранської терористичної групи» і що «жоден із громадян дружньої та братньої країни Пакистан не був ціллю іранських ракет і безпілотників».[7]

Інші країни[ред. | ред. код]

  • Китай: Речниця МЗС Мао Нін закликала Іран і Пакистан проявити «стриманість» і «уникати дій, які можуть призвести до ескалації напруженості», додавши при цьому, що обидві країни вважаються «близькими сусідами» Пекіна[3].
  • Індія: Міністерство закордонних справ оприлюднило офіційну заяву, в якій задекларувало нейтралітет країни щодо «питання між Іраном і Пакистаном», а також підкреслило «безкомпромісну позицію нульової толерантності до тероризму» індійського уряду, пояснивши, що розуміє «дії, які країни вживають для самозахисту» проти терористичних організацій[8].
  • Росія: Міністерство закордонних справ закликало Пакистан та Іран проявити максимальну стриманість і вирішити свої розбіжності дипломатичним шляхом, інакше вони ризикують зіграти на руку тим, хто хотів би бачити регіон зануреним у хаос[9].
  • Сполучені Штати: Державний департамент засудив іранську атаку, зазначивши, що Іран порушив «суверенні кордони трьох своїх сусідів лише за останні кілька днів»[10].

Наднаціональні організації[ред. | ред. код]

  • Європейський Союз: Блок висловив «найбільшу стурбованість» нападом Ірану, а також нападом Пакистану наступного дня, заявивши, що «вони порушують суверенітет і територіальну цілісність країн» і спричиняють «дестабілізуючий вплив на регіон».[11]
  • ООН: Генеральний секретар Антоніу Гутерреш закликав Іран і Пакистан «виявляти максимальну стриманість», заявивши, що він глибоко стурбований обміном військових ударів між двома країнами[12].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Farmer, Ben (18 січня 2024). Pakistan carries out strikes on militant groups inside Iran. The Telegraph. Архів оригіналу за 18 січня 2024. Процитовано 18 січня 2024.
  2. Operation Marg Bar Sarmachar. mofa.gov.pk. Ministry of Foreign Affairs. Архів оригіналу за 18 січня 2024. Процитовано 18 січня 2024.
  3. а б Iran admits carrying out deadly strike on Pakistan territory (брит.). 16 січня 2024. Процитовано 19 січня 2024.
  4. а б Pakistan recalls envoy from Iran after 'unprovoked' missile strikes (англ.). January 17, 2024.
  5. Presse, AFP-Agence France. Pakistan Recalls Ambassador After Iran Air Strike: Govt. www.barrons.com (амер.). Процитовано 19 січня 2024.
  6. Pakistan Condemns Iran Over Deadly Strike Inside Its Territory. Bloomberg.com (англ.). 17 січня 2024. Процитовано 19 січня 2024.
  7. Momand, AFP | Dawn com | Reuters | Abdullah (17 січня 2024). In call with Iranian counterpart, FM Jilani stresses Pakistan’s ‘right to respond’ to unprovoked airstrike. DAWN.COM (англ.). Процитовано 19 січня 2024.
  8. We understand actions taken in self-defence: India on Iran airstrike on Pakistan. The Times of India. 17 січня 2024. ISSN 0971-8257. Процитовано 19 січня 2024.
  9. Russia calls on Iran and Pakistan to show 'maximum restraint', embrace diplomacy.
  10. Hussain, Abid. Pakistan missiles strike Iran in retaliatory bombing as tensions soar. Al Jazeera (англ.). Процитовано 19 січня 2024.
  11. Presse, AFP-Agence France. EU Expresses 'Utmost Concern' Over Pakistan, Iran Attacks. www.barrons.com (амер.). Процитовано 19 січня 2024.
  12. US, UN Urge Pak, Iran To Show Restraint Amid Rising Middle East Tensions. NDTV.com. Процитовано 19 січня 2024.