Рох Міхал Яблоновський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рох Міхал Яблоновський
Народився 1712(1712)
Помер 1780(1780)
Підданство Королівство Польське
Національність поляк
Діяльність політик
Титул граф
Посада учасник виборів короля Польщіd, каштелян віслицькийd і корсунський старостаd
Конфесія римо-католик
Рід Яблоновські
Батько Станіслав Яблоновський
Мати Катажина Богатко
У шлюбі з Тереза Оссоліньська
Діти 2 сини та 4 доньки
Нагороди Орден святого Станіслава
Герб
Герб

Рох Міхал Яблоновський (пол. Roch Michał Jabłonowski herbu Grzymała, 1712 — 1780) — польський магнат гербу Гримала, політичний діяч Речі Посполитої, сенатор, граф Королівства Галіції та Лодомерії (титул наданий імператрицею Марією-Терезією Габсбурґ 2 січня 1779).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 1712 року. Походив зі шляхетської гілки родини Яблоновських гербу Гримала. Син Станіслава Яблоновського, теребовлянського хорунжого, і його дружини Катажини Богатко.

Близько 1742 р. отримав Булковське староство, у 1757 р. став віслицьким каштеляном, у 1759 р. став корсунським старостою. В останніх роках Авґуста ІІІ був пов'язаний з гуртком двірським, гаряче промовляв на раді сенату в листопаді 1758 р. за інвеститурою курляндською королевича Кароля, підтримував Єжи Августа Мнішека через голосну справу в Люблінському трибуналі 1759 р. проти коронного канцлера Малаховського. Під час безкоролів'я вважав, що варто повернути корону Станіславові І Лещинському, який на першому сеймі мав визначити свого наступника. З кандидатів «фамілії» вважав можливим князя Адама Чорторийського — багатого кавалера, нащадка Ягайлонів.[1] У 1764 р. підтримав обрання королем Станіслава ІІ Авґуста Понятовського. У 1766 році став нагороджений Орденом святого Станіслава. У 1768 році як сенатор підписав договір з Російською імперією про вічну дружбу.

Найістотнішою заслугою Роха Міхала Яблоновського було скасування на сеймі права «liberum rumpo» (вільного розриву) і впровадження рішення більшістю голосів на виборах короля і сеймі. Був противником благородних конфедерацій та виступав за виведення російських військ. Для збільшення збору податків закликав шляхту опікати «просте поспільство», як «найважливішу частину в кожного народу», особливо наголошував потреба «хороших прав муніципальних», «статуту важливих ремесел», закликав мануфактуристок і купців до релігійної толерантності. На засіданні сейму 9 листопада в 1767 року виголосив промову проти релігійної нетолерантності, кажучи, що з її поширенням приходить занепад влади шляхти. У промові він висловив думку, що «всі стани і члени є невід'ємними частинами тіла народного» і вони повинні мати пропорційне представництво в «вольності народовій» (парламенті).

Тримався на відстані від Радомської конфедерації, до складу делегації сейму 1767—1768 р. увійшов, за його словами, з примусу. Під час засідання делегації 9 листопада 1767 р. висловився проти релігійної нетерпимості, вважаючи, що її посиленням надійшов суспільний занепад. Критикував, що з проєктів прав кардинальних, укладених за сприяння примаса Подоского, усунули пункти поліпшення становища міщан і селян.[1]

З утворенням Барської конфедерації у 1768 році Яблоновський виїхав за кордон. Публіцисти Барської конфедерації гостро критикували його за промову від 9 листопада 1767 р. Він відповів: «Відповіддю, датованій у Барді 1770 року», де перелічив ще раз, проте вже дуже м'яко, свої аргументи за толерантність. У ній Р. М. Яблоновський засуджував тих, хто «давав Невільниче ярмо і шкодив цим народним вольностям і свободам». Восени 1771 року при переході через Карпати його схопили барські конфедерати. Правдоподібно, під примусом виголосив свої помірні промови до конфедерації, які оприлюднили в місті Беско 8 жовтня 1771 року, також дав на потреби конфедератів 4000 дукатів. У 1774 р. у листі до Юзефа Александра Яблоновського проклинав конфедератів як тих, хто втратив Польщу.

Після першого поділу країни в 1774 році відступив Корсунське староство сину, продав свої польські маєтності й осів у Галичині, де в 1779 році отримав титул графа.

Вважався добрим знавцем права, бо 1773 р. Пйотр Круковецький в своєму меморіалі до губернатора Антона фон Перґена висунув його ймовірним кандидатом (нарівні з Анджеєм Замойським) на посаду очільника комісії, яка мала кодифікувати польське право в Галичині.[2]

Родина[ред. | ред. код]

У 1761 році одружився з Тересою Оссоліньською, від якої мав 2 синів: Юзефа і Францішка, 4 дочок, з яких Тереза була дружиною Й. Г. Оссолінського.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Michalski J. Jabłonowski Roch Michał h. Grzymała (ok. 1712—1780)… — S. 231. (пол.)
  2. Michalski J. Jabłonowski Roch Michał h. Grzymała (ok. 1712—1780)… — S. 232.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dunin-Wilczyński Z. Order Świętego Stanisława. — Warszawa, 2006. — S. 178. (пол.)
  • Michalski J. Jabłonowski Roch Michał h. Grzymała (ok. 1712—1780) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1963. — T. Х/2, zeszyt 45. — s. 161—320. — S. 231—232. (пол.)

Посилання[ред. | ред. код]