Тайфунник Штейнегера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тайфунник Штейнегера

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Буревісникоподібні (Procellariiformes)
Родина: Буревісникові (Procellariidae)
Рід: Тайфунник (Pterodroma)
Вид: Тайфунник Штейнегера
Pterodroma longirostris
(Stejneger, 1893)
Ареал виду
Ареал виду
Синоніми
Aestrelata longirostris Stejneger, 1893
Посилання
Вікісховище: Pterodroma longirostris
Віківиди: Pterodroma longirostris
ITIS: 174582
МСОП: 22697997
NCBI: 53674

Тайфу́нник Штейнегера[2] (Pterodroma longirostris) — вид буревісникоподібних птахів родини буревісникових (Procellariidae)[3]. Мешкає в Тихому океані, гніздовий ендемік Чилі. Вид названий на честь норвезького орнітолога Леонарда Штейнеґера[4].

Опис[ред. | ред. код]

Тайфунник Штейнегера — невеликий морський птах, середня довжина якого становить 26-31 см, розмах крил 53-66 см. Верхня частина тіла темно-сіра, на крилах помітний М-подібний візерунок. Верхня частина голови і обличчя навколо очей чорнувато-сірі, на верхній частині грудей темно-сірий "напівкомір". Надхвістя і верхні покривні пера хвоста темно-сірі. Горло, нижня частина грудей і живіт білі. Нижня сторона крил біла з вузькими чорними краями.

Поширення і екологія[ред. | ред. код]

Тайфунники Штейнегера гніздяться лише на чилійському острові Александра Селькірка[en] в архіпелазі Хуан-Фернандес, переважно на схилах гори Серро-де-Лос-Іносентес[en]. Під час негніздового періоду вони мігрують на північний схід Тихого океану, до узбережжя Японії. У квітні-червні вони пролітають на південний схід від Гаваїв, деякі птахи в цей час відхиляються на південь і досягають Північного острова Нової Зеландії. В кінці літа і на початку осені тайфунники Штейнегера починають рух до Південній півкулі, рухаючись за годинниковою стрілкою, в цей момент вони іноді зустрічаються у берегів Каліфорнії.

Тайфунники Штейнегера ведуть пелагічний спосіб життя, рідко наближуються до суходолу, за винятком гніздування. Живляться кальмарами і дрібною рибою. Гніздяться колоніями на гірських схилах, порослих папоротевим лісом Dicksonia externa та на прилеглих луках, на висоті від 799 до 1120 м над рівнем моря. Сезон розмноження починається в листопаді. В кладці 1 яйце, яке відкладається в період з кінця листопада до початку грудня. Пташенята вилуплюються наприкінці січня-на початку лютого, а відлітають у море в травні. Тайфунники Штейнегера формують змішані колонії разом з тихоокеанськими тайфунниками (Pterodroma externa), формуючи невеликі моновидові скупчення нір в неглибокому ґрунті всередині більшої колонії P. externa.

Збереження[ред. | ред. код]

МСОП класифікує цей вид як вразливий. За оцінками дослідників, станом на 1986 рік загальна популяція тайфунників Штейнегера становила понад 400 тисяч птахів, однак в подальшому популяція поступово скорочувалася. Їм загрожує хижацтво з боку інтродукованих хижих ссавців, зокрема кішок, щурів і мишей.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Pterodroma longirostris: інформація на сайті МСОП (версія 2022.1) (англ.) 22 вересня 2022
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David, ред. (2022). Petrels, albatrosses. IOC World Bird List Version 12.2. International Ornithologists' Union. Процитовано 22 вересня 2022.
  4. Beolens, Bo; Watkins, Michael (2003). Whose Bird? Men and Women Commemorated in the Common Names of Birds. London: Christopher Helm. с. 322.

Джерела[ред. | ред. код]