Хлопчик у темряві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хлопчик у темряві
Boy in Darkness
Жанр Фантастика жахів, фантастика
Автор Мервіна Піка
Мова англійська мова
Опубліковано 1956
Видавництво Eyre and Spottiswoode
Ілюстратор P. J. Lynchd
Цикл Gormenghast trilogyd
Наступний твір Одинокий Тітус
ISBN-13: 978-0-340-68323-1
ISBN-10: 0-340-68323-6

«Хлопчик у темряві» (англ. Boy in Darkness) — повість англійського письменника Мервіна Піка. Була вперше опублікована в збірнику «Коли-небудь, ніколи» (видавництво Eyre and Spottiswoode) разом з оповіданнями Вільяма Голдінга й Джона Віндема. Робота Піка мала підзаголовок «Мрія»[1].

За словами дружини Мервіна Піка, Мев Гілмор, він хотів писати розповіді про окремі події з життя Тітуса, головного героя трилогії «Горменгаст», оскільки навіть в найдовшій книзі неможливо відобразити всі події, які відбулися в житті персонажа[1].

У подяках син, Себастьян Пік, пише:

Послухавши поради заново видати розповіді мого покійного батька збіркою, я звернувся за допомогою до різних друзям, родичам і збирачам його робіт. Пітер Віннінгтон — éminence grise у всьому, що стосується Мервіна Піка, — зазначив, що в тексті першого видання повісті «Хлопчик в імлі», опублікованого в 1956 році, найменше помилок, які є в наступних виданнях, — без Пітера цей факт легко було б і не помітити[2].

Сюжет[ред. | ред. код]

«Хлопчик у темряві» — це коротка повість, яка примикає до основної трилогії Мервіна Піка «Горменгаст». Горменгаст — це похмурий замок, який виступає в якості декорацій для передачі тисячолітньої історії роду Гроанов. Головний герой, Тітус Гроан, сімдесят сьомий граф горменгастський — спадкоємець престолу, уособлення влади, замкнутий в нескінченному і безглуздому вирі правил та традицій. Збудив від сну старовинний замок, Тітус поодинці бореться з рутиною життя, намагаючись знайти довгоочікувану свободу. Оповідання відкривається чотирнадцятим днем ​​народження хлопчика, чиє справжнє ім'я в повісті вказується всього один раз. Юного героя оточують ненависні церемонії і ритуали, яка проводяться в лабіринтах темного будинку. Він жадає знайти свободу хоча б на один день, чому втікає з замку в потойбічний світ, де зустрічає схвильованого Козла й огидну Гієну. Напівлюди-напівтварини стали результатом перетворення їх жорстокого повелителя Агнця. Після смерті творця антропоморфні істоти повертаються в первинну форму. Протягом усього оповідання перед читачем ставляться питання: «Чи це сон? Чи провда все це? Що це означає?".

Персонажі[ред. | ред. код]

  • Хлопчик — головний герой повісті, справжнє ім'я якого Тітус Гроан.
  • Агнець — антогоніст повісті, повелитель потойбічного царства, населене його людиноподібними істотами.
«Білий. Білий, як піна, коли повний місяць сяє над морем; білий, як білки дитячих очей; білий, мов саван примари. О, білий, наче шерсть. Світлосяюча шерсть ... біла шерсть ... свита в півмільйона кілець ... серафічна в її чистоті та м'якості ... одягання Агнця »[3]
  • Козел і Гієна — єдині прислужники Агнця, які вижили. Всі найпрекрасніші творіння Агнця загинули, проте Козел і Гієна залишилися в живих, «цих, схоже, вбити не можна було нічим».

Відгуки[ред. | ред. код]

На офіційному сайті видавництва Livebook була опублікована рецензія під назвою «Ось Агнець». Журнал Darker про збірку «Хлопчик в темряві».

«Хлопчик в темряві й інші оповідання» — дивний збірник, по якомусь загадковому принципу об'єднує в собі абсолютно несхожі твори. Хоч якесь пояснення цього вибору намагається дати в своїй передмові Себястьян Пік, який згадує, як батько вечорами розповідав дітям загадкові та страхітливі історії. Але нам, читачам, гріх скаржитися. У супроводі прекрасних атмосферних замальовок Піка в невеликому томику надруковані й менш відомі твори, три з яких переводяться на російську вперше. Всупереч, а скоріше навіть завдяки еклектичній добірці книгу можна рекомендувати й шанувальникам письменника у всіх його іпостасях, і тим, хто знає тільки про Горменгаст та бажає розширити кругозір, і навіть для першого знайомства з творчістю Мервіна Піка[4].

Видання[ред. | ред. код]

Англійською мовою:

  • Sometime, Never: Three Tales of Imagination, London: Eyre & Spottiswoode, 1956 р.
  • Peake’s Progress, New York: Overlook Press, 1978 р. (грудень)
  • Boy in Darkness and Other Stories, London: Peter Owen, 2007 р. (грудень)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Мэв Гилмор. Предисловие к «Мальчику во мгле», Livebook, 2016 г.
  2. Себастьян Пик. Благодарности, Livebook, 2016 г.
  3. « Хлопчик у темряві», Livebook, 2016 р.
  4. «Се Агнец». Журнал Darker о сборнике «Мальчик во мгле». [Архівовано 2017-12-15 у Wayback Machine.] (рос.)