Яблунівка (Буська міська громада)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Яблунівка
Країна Україна Україна
Область Львівська область
Район Золочівський район
Громада Буська міська громада
Код КАТОТТГ UA46040030670027198
Основні дані
Засноване 1746[2]
Населення 772[1]
Площа 3,216 км²
Густота населення 240,05 осіб/км²
Поштовий індекс 80512[3]
Телефонний код +380 3264[4]
Географічні дані
Географічні координати 50°00′43″ пн. ш. 24°36′17″ сх. д. / 50.01194° пн. ш. 24.60472° сх. д. / 50.01194; 24.60472Координати: 50°00′43″ пн. ш. 24°36′17″ сх. д. / 50.01194° пн. ш. 24.60472° сх. д. / 50.01194; 24.60472
Середня висота
над рівнем моря
219 м[5]
Водойми Рокитна
Відстань до
обласного центру
58 км[6]
Відстань до
районного центру
41 км[6]
Найближча залізнична станція Красне
Відстань до
залізничної станції
14 км
Місцева влада
Адреса ради 80600, Львівська обл., Золочівський р-н, м. Буськ, пл. 900-річчя Буська, 1[7]
Карта
Яблунівка. Карта розташування: Україна
Яблунівка
Яблунівка
Яблунівка. Карта розташування: Львівська область
Яблунівка
Яблунівка
Мапа
Мапа

Яблуні́вка — село в Україні, в Буській міській громаді Золочівського району Львівської області. До 2020 року село було адміністративним центром Яблунівської сільської ради, якій підпорядковувалися села Яблунівка та Рокитне, нині органом місцевого самоврядування є Буська міська рада[7]. Населення становить 772 особи[1].

Населення[ред. | ред. код]

Згідно перепису 1881 року у селі мешкало 677 осіб[8]. Станом на січень 1939 року у селі мешкало 1380 осіб, з них: 1000 українців, 5 поляків, 240 осадників, 120 латинників та 15 юдеїв[9]. За даними всеукраїнського перепису населення 2001 року у селі мешкало 772 особи[1].

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року був наступним[1]:

Мовний склад населення с. Яблунівка
Мова Число ос. Відсоток
українська 769 99,61
російська 3 0,39

Географія[ред. | ред. код]

Село Яблунівка знаходиться на відстані 58 км від обласного центру, 41 км — районного центру та 6 км — від адміністративного центру міської громади[6]. Воно межує на півночі з селом Грабова, на сході — з Верблянами, на півдні — з містом Буськ, на заході — з селами Ланерівка, Побужани та Волиця-Деревлянська[8]. Через село проходить автошлях, що сполучає Буськ з Радеховом та Кам'янкою-Бузькою[10]. Відстань до найближчої залізничної станції Красне складає 14 км[6]. Село Яблунівка розташоване на Буго-Стирській рівнині. За 2 км на захід від села протікає Західний Буг. Через село протікає два невеликих потоки[10], що течуть з північного сходу на південний захід, з яких найбільшим є річка Рокитна[8] та впадають у Західний Буг[10].

Клімат[ред. | ред. код]

За природнім районуванням територія колишньої Яблунівської сільської ради знаходиться в зоні Західного Полісся у Кам'янка-Бузькому природно-сільськогосподарському районі і за кліматичними умовами належить до Мало-Поліського агрокліматичного району, що характеризується атлантично-континентальним кліматом, з високою вологістю, м'якими зимами та помірно теплим літом[11].

Середньорічна температура повітря становить +7,7°C. Середньорічна сума атмосферних опадів становить 641 мм, проте у певні роки спостерігається значне відхилення від середньої багаторічної і становить 610-680 мм. Протягом періоду з температурою повітря понад 10°C випадає 320-380 мм опадів, що забезпечує нормальний ріст та розвиток сільськогосподарських культур. Відносна вологість повітря висока (70-80 %) і досить стала протягом року[12].

Ґрунти[ред. | ред. код]

На формування рельєфу території мали вплив рухи тектонічних плит, літологічний склад порід, льодовикові води максимального (Дністровського) зледеніння у четвертинний період та діяльність людини[12].

Територія колишньої Яблунівської сільської ради розташована у межах Буго-Стриської межирічної хвилястої рівнини Малого Полісся та характеризується поліським ландшафтом, для якого характерне чергування слабопідвищених помірнодренованих ділянок з широкими долинами. На підвищеннях утворилися дерново-підзолисті ґрунти зв'язно-піщаного та супіщаного механічного складу. Пониження та западини зайняті дерновими, лучними та торф'яно-болотними ґрунтами, які сформувалися через недостатній природній дренаж території у минулому[13].

Ґрунти у напрямку Буська чорноземні та добре родючі, а ті що близько лісів дерново-підзолисті, сірі та піщані. При умілому догляді на них збирали високі врожаї зернових та технічних культур. Сільські поля були зайняті під посіви пшениці, жита, ячменю, вівса, гречки, картоплі, цукрових та кормових буряків[14].

Топоніми[ред. | ред. код]

Назва села Яблунівка походить від прізвища його засновника Юзефа Александера Яблоновського, який був дідичем Буського староства у 17231750 роках. Польською мовою писалася, як Яблонювка (пол. Jabłonówka)[2].

Урбаноніми[ред. | ред. код]

Кількість елементів інфраструктури в селі — це 4 вулиці з 111 будинками[15].

Вулиці
  • Пужеля
  • Садова
  • Шевченка Тараса
  • Шкільна
Урочища
  • Камінне поле

Історія[ред. | ред. код]

Дідич Буського староства Юзеф Яблоновський заклав поселення Яблонювка (нинішня Яблунівка) у 1746 році[2]. Під час старостування Юзефа Яблоновського Буськ значно розширився територіально. Поряд з землями монастиря отців-домініканців виникло ще нове окремо окопане місто, назване Яблоновим. Ця назва, на прикрість амбіціям та гонору старости, утрималась і проіснувала лише декілька років, а ця місцина отримала назву «Мури»[16].

У 1755 році Юзеф Яблоновський відступив свої права на Буське староство своєму кузинові Антонію Яблоновському, воєводі познанському, князю Римської імперії[17]. Антоній влаштував Юзефу при віденському дворі, де мав певний вплив, титул князя Римської імперії. За вирішення даної справи Антоній отримав значну суму грошей, яка дорівнювала річному прибутку Буського староства, а це близько 35000 польських злотих. 1 березня 1777 року Юзеф Яблоновський помер у Ліпську, де був похований у прикостельній каплиці[18]. У 1763 році буським старостою став Юзеф Мієр[19].

Габсбурзька Монархія (1772—1918)[ред. | ред. код]

У 1772 році відбувся перший поділ Речі Посполитої і Бущина опинилася у складі Австрійської імперії. Від того часу Юзеф Мієр залишився пожиттєвим власником Буська і разом з тим колишнього Буського староства. Бачачи неорганізованість у власних володіннях, він приступив до розвитку промисловості краю, експлуатуючи природні багатства. У той час Буськ мав три стави, де час від часу спускали воду. В одному з них, що розташовувалося у місцевості Остапківці, де селяни з Грабової та частково з Яблунівки, в рахунок відробляння примусової панщини, видобували болотну руду, з якої пізніше випалювали залізо. На другому ставі, в околиці Буської папірні, також видобували болотну руду та випалювали з неї залізо. Ця гута мала назву «Папірницька», до неї були приписані села Гутисько та Вербляни, але тамтешні селяни відробляли панщину на фільварку. Після закриття гути «Папірницької» усе обладнання з неї перенесли до гути на Остапківцях[20].

Селяни з Яблунівки були зобов'язані, як примусову панщину, давати старості 465 мір («оплетених возів») деревного вугілля на рік для потреб гути. Окрім такого обов'язку, яблунівські селяни, які мали власну землю для рільництва, відробляли панщину двічі на тиждень, а ті, хто орендував такі землі — чотири рази на тиждень, а також, як одні, так і інші, повинні були обов'язково відробляти вісім літніх днів під час жнив та сінокосів. Коли селянин відробляв примусову панщину власним рільничим спорядженням, тобто власним кінним плугом, боронами, возом, косою, серпом, мотикою[20], то таку панщина називали упряжною. Коли селянин відробляв примусову панщину і не мав власного реманенту, то таку панщину називали пішою. Час відроблення панщини не був фіксованим, а залежав від тривалості світлового дня[21].

Староста Юзеф Мієр розвивав промисли, як у місті, так і на його околицях, за рахунок чого збагачувався. Так основним промислом був ліс. У «Чорному лісі» працювала фабрика поташу. У семи мазярнях виробляли деревне вугілля та дьоготь. У той час було засноване село Мазярня, де продукували деревну мазь. Інші мазярні розташовувалися поблизу села Яблунівка та постачали деревне вугілля Остапківській гуті для виплавки заліза. Там також виробляли ґонти для покриття дахів. Буська деревина користувалася значним попитом в окрузі[21].

Величезна щільність лісових насаджень (лісів) в окрузі зумовили, свого часу, Юзефа Мієра до купівлі Буського староства. Мієр відкрив водний шлях з Буська до Гданська та почав сплавляти ліс Західним Бугом, Віслою, а також Нарвою до країн Балтії. У Буську та навколишніх селах, у тому числі і в Яблунівці, будувалися тартаки, які випускали дошки, балки, клепки, лати і тому подібну продукцію. Місця колишньої вирубки лісу, вже вивільнені від лісу, з дозволу буського старости заселялися «будниками», переселеними з-під Ниська та Лежайська. На місці викорчуваного лісу будувалися дерев'яні бараки[22], що з часом утворювали невеличкі поселення, які пізніше трансформувалися у окремі села та присілки. Переселенці крім землеробства займалися ще видобуванням деревного вугілля для ковалів, дьогтю та смоли, а також випалювали вапно. Також будувалися млини, зокрема, один з них був збудований в Яблунівці. Яблунівський млин працював досить тривалий час і був розібраний вже у радянські часи[23].

2 серпня 1796 року у Львові Юзеф Мієр передав буське староство своєму синові Войцеху. Після закінчення студій у Варшаві Войцех у спадок від батька Буськ, Сілець та Холоїв з усіма прилеглостями та ужитками до цих маєтків. У 1798 році померла Анастасія зі Зембіц Богуш-Тарновська-Мієр — мати Войцеха і того ж року Юзеф Мієр створив у Львові новий акт дарування, яким переказав Войцехові лише маєтки у Буську та декілька сіл Золочівського округу. 22 серпня 1831 року Войцех Мієр помер у Контах під час епідемії холери, не залишивши заповіту. Тому буські маєтки по його смерті були оцінені у 6333691 ринських злотих та конфісковані австрійським урядом з причини великих боргів[23]. У 1833 році відбувся публічний аукціон з продажу маєтків Мієрів. Переможцем виявився шваґер Воцеха (чоловік його доньки Агнешки) — Фелікс Мієр, котрий після виплати численних Войцехових боргів, у 1835 році став дідичем Буського староства[24].

Управління староством Феліксом Мієром припало на дуже важкі історичні часи. У 1848 році вибухнула європейська революція або ж так звана «Весна народів», зокрема, одна з них — революція в Галичині, яка була придушена австрійським урядом. Були й позитивні зміни у самій імперії. Так, у травні 1848 року цісарський уряд ліквідував панщину та впровадив конституцію, що надавала права та свободи простим людям, у тому числі й право бути обраним до влади, а також скасував панщину. Офіційно панщина урядовою постановою була відмінена, а в дійсності відроблялася далі[25].

Згідно австрійського земельного опису села 1845 року, в Яблунівці налічувалося 74 господарства, з яких 64 — у самій Яблунівці та 10 — у присілку Шльонзаки, який на той час належав до Яблунівки[26]. Також земельні ділянки на території села належали родинам з сусідніх населених пунктів, зокрема, з Буська, Побужан, Грабової та Ланерівки. Найбільші за площею наділи землі належали буському дідичу — графу Феліксу Мієру і розташовувалися вони були на південній околиці села, де був закладений панський фільварок. Після розпаювання панських земель та заселення туди осадників у 1920-х роках на місці фільварку утворилося поселення, яке отримало назву Яблунівка Польська[27].

У 1856 році буські маєтки успадкував Генріх Мієр — син Фелікса Мієра. Генріх був одружений з акторкою Анною В'єрер. Дітей у них не було. Граф Генріх Мієр безмежно кохав свою дружину і записав їй у довічне володіння весь буський маєток. Генріх Мієр помер у 1879 році. По смерті чоловіка Анна Мієр добровільно віддала успадковані по його смерті володіння племінникам графа — Казимиру та Станіславу Бадені, синам Цецилії Бадені з Мієрів та Владислава Бадені. Для себе вдова залишила лише скромну ренту з тих володінь. Буськ з фільварками Адами, Вербляни,Грабова, Гумниська, Журатин, Купче, Ланерівка, Побужани та Яблунівка отримав Казимир Бадені[28].

Від 1772 року колишнє Буське староство було віднесене до Бережанського, потім до Брідського, пізніше до Золочівського повітів — Львівського округу. Під час адміністративної реформи місцевого самоврядування розпорядженням міністерства внутрішніх справ Австро-Угорщини 23 січня 1867 року ліквідовані округи та збільшені повіти. Відтоді Буськ належав до Кам'янко-Струмилівського повіту. До новоствореного повіту увійшли також села, що колись належали до Буського староства, а саме — Вербляни, Волиця-Деревлянська, Гумниська, Незнанів, Побужани, Полонична, Ракобовти, Соколя, Чаниж, Чучмани Гумниські та Яблунівка[29].

1869 року греко-католицькою громадою Яблунівки зведена дерев'яна церква святого Димитрія[30], яка до 1941 року була дочірньою парафіяльній церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Грабова[31].

У 1881 році, згідно інформації поданої у «Географічному словнику Королівства Польського та інших слов'янських теренів», селяни Яблунівки мали у власності: орної землі — 562 морги, городів і луків — 1028 моргів, пасовищ — 114 моргів, лісу — 4 морги. Власник села граф Бадені на той час мав у своїй власності: орної землі — 445 морги, городів і луків — 196 моргів, пасовищ — 364 моргів, лісу — 1445 моргів[8].

Граф Бадені за освітою був правником, за професією — політиком[32]. Перебуваючи на державній службі, працював почергово у: Делегатурі намісництва у Кракові, Міністерстві внутрішніх справ Австро-Угорщини у Відні, повітовому старостві у Ряшеві, Делегатурі Міністерства у Кракові. 1886 року пішов з державної служби й замешкав у Буську. Від 29 вересня 1895 року й до 25 листопада 1897 року Казимир Бадені обіймав посаду прем'єр-міністра Австро-Угорщини. Після повернення до Буська він ретельно займався господарюванням і тим самим не пропустив жодної можливості витягнення максимального прибутку з власного маєтку. Він наймав постійних та сезонних працівників, а за виконувану важку працю (без обмеження за часом доби) платив мізерну зарплатню. Зароблених селянином коштів не вистачало на елементарні речі, як одяг та харчі, тому 1902 року у підпорядкованих фільварках Казимира Бадені почали виникати страйки. Основною вимогою страйкувальників була вища оплата праці. Родина Бадені почала зазнавати збитків, але й досі в її власності перебували розкішні резиденції у Львові та Відні, де влаштовувала гучні бали, виїжджала у дороговартісні тривалі подорожі[33].

Наприкінці XIX століття прокладено ґрунтову дорогу «Буськ — Яблунівка», довжиною 6,5 км, що починалася від костелу святого Станіслава у Буську та прямувала до Яблунівки. У 1893 році цю дорогу було подовжено з Яблунівки через Грабову до Холоєва. Ця дорога на початку XX століття виконувала роль транспортного тракту, яким через Буськ до залізниці, спрямовувався потік товарів з північних теренів Кам'янко-Струмилівського повіту. На схід та північ від Яблунівки простягалися ліси графа Бадені, на а на південь — його поля. 9 липня 1909 року Казимир Бадені помер і похований у підземеллі родинної усипальниці поряд з Генріхом Мієром, у парку при палаці на Середноьму місті у Буську. Буський маєток по смерті Казимира Бадені успадкував його син Людвиг Бадені[34].

Із закінченням XIX століття почала пробуджуватися національна самосвідомість яблунівчан. Тоді в Яблунівці декілька ініціативних селян під керівництвом пароха місцевої церкви о. Віктора Гаруха вирішили заснувати у селі читальню «Просвіти»[35]. 27 грудня 1899 року проведено установчі збори, а вже у квітні 1900 року подано документи на реєстрацію читальні «Просвіти» в Яблунівці до Галицького намісництва та Головного Виділу товариства «Просвіта» у Львові. Після чого читальня була зареєстрована. Головою читальні було обрано о. Віктора Гаруха, секретарем Івана Вовка, писарем Костя Вовка. Станом на 1900-й рік читальня містилася у хаті Луки Якиміва. У ній налічувалося 52 читачі, а бібліотечний фонд складав 83 одиниці. Щонеділі члени читальні збиралися на спільні читання, проводилися аматорські вечори тощо. Також був організований хор, яким керував церковний дяк[36]. При читальні «Просвіти» 17 червня 1901 року було організовано українську крамницю, якою опікувалося керівництво читальні. Ця читальня «Просвіти» активно функціювала до 1914 року, тобто до початку першої світової війни. Через вибух війни її діяльність практично припинилася та відновилася лише за десять років — у жовтні 1924 року[37].

Польська Республіка (1918–1939)[ред. | ред. код]

У Другій Речі Посполитій Яблунівка — окрема сільська гміна. З 1 серпня 1934 року в межах комасаційної реформи ґміна Яблунівка увійшла складу до ґміни Буськ Кам'янко-Струмилівського повіту. 21 вересня 1934 року Яблунівку було поділено на дві громади — Яблунівка Руська (колишнє село Яблунівка на півночі кадастрової гміни) та Яблунівка Польська (колонія на півдні кадастрової гміни навколо давнього Яблунівського фільварку, що поблизу Буська, який давніше вже був окремою ґміною)[38]. Південно-східна частина Яблонівки (навколо хутора Ниви) була включена до складу міста Буськ[39].

Радянський період (1944–1991)[ред. | ред. код]

На території села розташовувалася центральна садиба колгоспу імені Шевченка. Господарство мало 1040 га орної землі та спеціалізувалося на вирощуванні зернових та технічних культур, а також на тваринництві м'ясо-молочного спрямування[40].

У селі функціювали восьмирічна школа, клуб на 250 місць та бібліотека[40].

Пам'ятки, визначні місця[ред. | ред. код]

Церква святого Димитрія[ред. | ред. код]

Дерев'яна церква святого Димитрія, збудована у 1867 році відомим майстром Іваном Васенком[41]. Інша дата будівництва церкви подається в усіх шематизмах греко-католицького духовенства Львівської архієпархії, починаючи від 1880-х років та закінчуючи 1938 роком, а саме роком будівництва дерев'яної церкви в Яблунівці вказаний 1869 рік[42][31]. До 1941 року церква святого Димитрія у селі Яблунівка була дочірньою парафіяльній церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Грабова[43][44][31]. Церква була застрахована в українській страховій компанії (товаристві взаємних обезпечень) «Дністер» у Львові[30].

На початку 1990-х років після протистоянь греко-католицької та православної релігійних громад за право користуватися церквою, будівлю передали релігійній громаді Української автокефальної православної церкви, а релігійна громада Української греко-католицької церкви парафії святого Великомученика Димитрія збудувала поряд муровану церкву-каплицю[41]. Після того як у 2018 році Українська автокефальна православна церква припинила існування як окрема релігійна громада та стала інтегрованою частиною Православної Церкви України, то церква святого Димитрія разом з парафіянами перейшла під юрисдикцію Православної Церкви України і нині церква перебуває у користуванні релігійної громади Львівської єпархії Православної церкви України парафії Великомученика Димитрія Солунського.

Від часу побудови церкви святого Димитрія у ній правили священики:

  • 18631876 роки — о. Іван Левицький[30];
  • 18761904 роки — о. Віктор Гарух[45];
  • 1904 рік — о. Теодор Гураль[30];
  • 19041910 роки — о. Василь Терлецький[43];
  • 19101939 роки — о. Микола Мриглодович[31].

Згідно шематизмів греко-католицького духовенства Львівської архиєпархії чисельність громади села Яблунівка від часу побудови церкви й до початку Другої світової війни складала:

  • 1874 рік — 392 вірних;
  • 1881 рік — 429 вірних;
  • 1882, 1883 роки — 445 вірних[42];
  • 1884 рік — 444 вірних;
  • 1886 рік — 446 вірних;
  • 1888 рік — 490 вірних;
  • 1891 рік — 532 вірних;
  • 1894 рік — 607 вірних;
  • 1895 рік — 609 вірних;
  • 1896 рік — 610 вірних;
  • 1897 рік — 612 вірних;
  • 1898 рік — 509 вірних;
  • 1899 рік — 566 вірних;
  • 1900 рік — 568 вірних;
  • 1901 рік — 541 вірних;
  • 1902 рік — 546 вірних[45];
  • 1903 рік — 552 вірних;
  • 1904 рік — 554 вірних;
  • 1906 рік — 627 вірних;
  • 1910 рік — 770 вірних[43];
  • 1912 рік — 775 вірних;
  • 1914 рік — 938 вірних;
  • 1924—1939 роки — 850 вірних[31].

Археологічні розвідки[ред. | ред. код]

На території Яблунівки було виявлено три місцезнаходження, одне з яких пов'язане з багатошаровою знахідкою, що була відкрита наприкінці 2000-х років місцевим мешканцем Б. Тупицею. Він впродовж певного періоду зібрав з її території різночасові крем'яні артефакти. Поселення знаходилося близько 5 км на захід від села Яблунівка в урочищі Камінне поле, займаючи незначно нахилений до півдня схил першої надзаплавної тераси правого берега річки Рокитни (притока Західного Бугу) і тягнеться відносно широкою смугою берегової лінії щонайменше до 1 км[46].

Наприкінці 2009 року тут провела короткотривалі розвідки експедиція Інституту археології Львівського національного університету імені Івана Франка, очолювана доцентом кафедри археології та історії стародавніх цивілізацій Наталією Стеблій. З огляду на несприятливі для пошукових робіт умови (орне поле було вкрите густими сходами озимого ріпаку) більш точно окреслити площу пам'ятки не вдалося, а ті поодинокі знахідки з кремнію та уламки посуду XI-XII століть, що трапилися в процесі обстежень, вдалося зафіксувати на невеликих за розмірами ділянках, де ріпак не проріс[46].

Зібрані експедицією матеріали належать до кам'яної, бронзової та ранньозалізної доби. Найраніші з них датуються пізнім палеолітом (фінальна стадія мадлену), це зокрема, асиметрична за обрисами ребриста пластина з однобічно ретушованим краєм, однобічно ретушована нижня частина поздовжньо-первинної пластини, серединний різець на поздовжньому відщепі, поздовжня пластина та інше. Всі знахідки покриті інтенсивною плівкою (патиною), створеною нанесенням спеціальних хімічних сумішей[47].

До періоду енеоліту віднесені наступні вироби — одноплощинний конусоподібний нуклеус, подвійно-кінцевий розтирач на зужитому, овальному в поперечному нуклеусі з двома ударними площадками, протилежно-кінцевий різець на середній частині поздовжньо-первинної пластини та інше[47].

До раннього періоду бронзової доби (городоцько-здовбицька або стрижівська культури) належать напівсегментоподібний у плані та лінзоподібний у поперечному перетині серп, на кінчику та п'ятці якого залишилася жовнова кірка, а також наконечник списа з трикутним у плані пером, верхня частина якого відбита. На одній з його площин збереглися рештки жовнової кірки. Такі вироби зустрічаються на поселеннях та місцях поховань цих культур[47].

Ранньозалізна доба тут представлена уламками нижніх частин лінзоподібних у поперечному перетині серпів, леза яких загострені середньозубчастою ретушшю. Подібні за формою жниварські знаряддя характерні для висоцької культури та ранньоскіфського часу (лежницька група)[47].

Про інші два місцезнаходження у селі Яблунівка свідчать окремі артефакти з кремнію, випадково виявленими місцевим мешканцем І. Нагорним. Перше з них зафіксовано на південь від села, праворуч близько 100 м на схід від дороги, що веде до міста Буська, не доходячи до шосейного мосту. Два вироби з кремнію І. Нагорному на надзаплавній терасі правого берега річки Рокитни (притока Західного Бугу), навпроти розташованої на протилежному березі річки цегельні[47]. Одну із знахідок репрезентує уламок наконечника списа з відбитим кінчиком та, значною мірою, насадом[48]. Цей артефакт після пошкодження був підданий повторній обробці, свідченням чому є нанесення дрібно-, середньо- та крупнофасеткової лускоподібної ретуші у напівкруглій спосіб вздовж окрайки зламу, що проходить від основи пера до п'ятки насаду[47].

На існування третього місцезнаходження вказує випадково виявлена на південно-східній околиці села двобічно ретушована первинна пластина, обробка якої проведена з боку спинки разом із кінчиком суцільно нанесеною дрібно- та середньофасетковою лускоподібною ретушшю, яка імовірно належить до періоду енеоліту[48].

Відомі люди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Рідні мови в об'єднаних територіальних громадах України: Буська міська громада, Золочівський район, Львівська область, с. Яблунівка. socialdata.org.ua. Архів оригіналу за 7 квітня 2023. Процитовано 7 травня 2024.
  2. а б в Яблунівка крізь віки, 2016, с. 15.
  3. Знайти поштовий індекс. ukrposhta.ua. Укрпошта. Архів оригіналу за 4 жовтня 2021. Процитовано 7 травня 2024.
  4. Коди автоматичного міжміського зв'язку: Львівська область. ukrtelecom.ua. Укртелеком. Архів оригіналу за 3 грудня 2007. Процитовано 7 травня 2024.
  5. Прогноз погоди в селі Яблунівка. weather.in.ua. Погода в Україні. Архів оригіналу за 29 листопада 2022. Процитовано 7 травня 2024.
  6. а б в г Відстані від села Яблунівка. della.com.ua. Архів оригіналу за 28 жовтня 2021. Процитовано 7 травня 2024.
  7. а б Картка Буської міської громади. busk-miskrada.gov.ua. Буська міська громада. Архів оригіналу за 22 квітня 2023. Процитовано 7 травня 2024.
  8. а б в г Jabłonówka 1.), wieś, powiat Kamionka Strumiłowa… // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. — Warszawa : Druk «Wieku», 1882. — Т. III. — S. 351. (пол.)
  9. Кубійович, 1983, с. 34.
  10. а б в Яблунівка крізь віки, 2016, с. 5.
  11. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 5-6.
  12. а б Яблунівка крізь віки, 2016, с. 6.
  13. Проєкт роздержавлення і приватизації земель НААГ «Побужани» та ім. Шевченка Яблунівської сільської Ради народних депутатів Буського району Львівської обл. / Українська академія аграрних наук, інститут землеустрою, Львівський філіал. — Львів, 1994. — С. 12, 13.
  14. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 7.
  15. Знайти адресу. ukrposhta.ua. Укрпошта. Архів оригіналу за 25 грудня 2022. Процитовано 7 травня 2024.
  16. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 16.
  17. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 17.
  18. Мечислава Троян-Кшинова Буськ / Зозуля М. Історія Буська в дослідженнях польських авторів. — Буськ, 2011. — С. 77—80.
  19. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 18.
  20. а б Яблунівка крізь віки, 2016, с. 19.
  21. а б Яблунівка крізь віки, 2016, с. 20.
  22. Мечислава Троян-Кшинова Буськ / Зозуля М. Історія Буська в дослідженнях польських авторів. — Буськ, 2011. — С. 81—83.
  23. а б Яблунівка крізь віки, 2016, с. 21.
  24. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 22.
  25. Мечислава Троян-Кшинова Буськ / Зозуля М. Історія Буська в дослідженнях польських авторів. — Буськ, 2011. — С. 87, 93—94.
  26. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 23.
  27. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 24—25.
  28. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 25.
  29. Мечислава Троян-Кшинова Буськ / Зозуля М. Історія Буська в дослідженнях польських авторів. — Буськ, 2011. — С. 96—97.
  30. а б в г Яблунівка крізь віки, 2016, с. 26.
  31. а б в г д Шематизм греко-католицького духовенства Львівської архіепархії на рік 1938, 1938, с. 26.
  32. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 29.
  33. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 30.
  34. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 31.
  35. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 32.
  36. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 33.
  37. Яблунівка крізь віки, 2016, с. 34.
  38. Rozporządzenie Wojewody Tarnopolskiego z dnia 20 września 1934 r. o podziale obszaru gmin wiejskich w powiecie kamioneckim na gromady // Tarnopolski Dziennik Wojewódzki. — 1934. — nr 15. — poz. 125. — S. 127. (пол.)
  39. F. Uhorczak Skorowidz nazw gromad, miast i miasteczek według podziału administr. z 1.IV.1932 ze zmianami do 10.III.1939 do Mapy podkładowej jednostek administracyjnych województw lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego w podziałce 1:300.000. — Lwów: Nakładem Instytutu Geograficznego, 1939. — 52 s. (пол.)
  40. а б ІМСУ, 1968, с. 206.
  41. а б Громик, 2014, с. 52.
  42. а б Шематизмъ всечестного клира митрополичои архідіецезіи греко-католической Львовской на рокъ 1882, 1882, с. 41.
  43. а б в Шематизмъ всего клира греко-католицкой митрополичои архіепархиі Львовской на рокъ 1910, 1910, с. 107.
  44. Шематизм греко-католицького духовенства Львівської архіепархії на рік 1932, 1932, с. 22.
  45. а б Шематизмъ всего клира греко-католицкой митрополичой архіепархиі Львовской на рокъ 1902, 1902, с. 114.
  46. а б Яблунівка крізь віки, 2016, с. 8.
  47. а б в г д е Конопля В. М. Пам'ятки доісторичного часу Буська та його околиць / В. М. Конопля, П. М. Довгань, Н. Я. Стеблій // Вісник Інституту археології Львівського університету. — 2010. — Вип. 5. — С. 93–134.
  48. а б Яблунівка крізь віки, 2016, с. 9.
  49. Поцілуйко Віктор Володимирович. memorybook.org.ua. Книга пам'яті полеглих за Україну. Архів оригіналу за 3 грудня 2022. Процитовано 7 травня 2024.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]