Salix aegyptiaca

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Salix aegyptiaca
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальпігієцвіті (Malpighiales)
Родина: Вербові (Salicaceae)
Рід: Верба (Salix)
Вид:
S. aegyptiaca
Біноміальна назва
Salix aegyptiaca
L.

Salix aegyptiaca — вид квіткових рослин із родини вербових (Salicaceae).

Морфологічна характеристика[ред. | ред. код]

листя

Це високий кущ чи дерево 25–100 дм заввишки, стійко сіро-запушене. Листкові ніжки 4–12 мм; листкові пластини від обернено-яйцюватої до еліптично-ланцетної, 5–15 × 3–6 см, приблизно вдвічі менша за довжину, від гострої до тупої, край вигнуто-вирізний і залозисто-зубчастий, сіро-притиснуто-волосисті знизу, від майже голих до трохи запушених зверху. Сережки численні, щільно розташовані, густо війчасті. Жіноча сережка 4–6 × 1–1.5 см, розташована на довгій листяно-приквітковій ніжці. Коробочка 7–9 мм[1].

Середовище проживання[ред. | ред. код]

Ростуть у Західній Азії: Іран, Ірак, Південний Кавказ, Туреччина; культивується в Греції, Єгипті, Афганістані, Пакистані та інших країнах[2]. Росте в заплавних і берегових деревах на свіжих або вологих, кислих або нейтральних, піщано-гравійних ґрунтах у сонячних місцях[3].

Використання[ред. | ред. код]

Екстракти та ефірні олії S. aegyptiaca є важливими напрямками в розробці ліків з певною фармакологічною активністю на Близькому Сході, особливо в Ірані. Довгий час S. aegyptiaca використовується в традиційній медицині для полегшення анемії та запаморочення, як кардіотонічний засіб, а також як ароматична добавка при приготуванні місцевих цукерок. Нещодавно було показано, що S. aegyptiaca має антиоксидантну, анксіолітичну дію та гіпохолестрофічний ефект. У листі цієї рослини міститься велика кількість фенолів і флавоноїдів, таких як галова кислота, кавова кислота, мірицетин, катехін, кверцетин, а також саліцин. 1,4-диметоксибензол, фенілетиловий спирт, карвон, цитронелол, метилевгенол, евгенол, n-тетрадекан і 4-метоксиацетофенон були ідентифіковані як основні компоненти ефірної олії в листі S. aegyptiaca[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Salix aegyptiaca. Flora of Pakistan. efloras.org. Процитовано 02.02.2023.
  2. Salix aegyptiaca. Plants of the World Online. Kew Science. Процитовано 02.02.2023.
  3. Roloff et al.: Flora der Gehölze, S. 573–574
  4. Asgarpanah, J. Phytopharmacology and medicinal properties of Salix aegyptiaca L. // African Journal of Biotechnology. — 2012. — Вип. 11. — № 28. — С. 7145–7150. — DOI:10.5897/AJB12.418. (англ.)