Буркінійсько-івуарійські відносини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Буркінійсько-івуарійські відносини
Кот-д'Івуар
Кот-д'Івуар
Буркіна-Фасо
Буркіна-Фасо

Буркінійсько-івуарійські відносинидвосторонні дипломатичні відносини між Буркіна-Фасо та Кот-д'Івуаром. Протяжність державного кордону між країнами становить 545 кілометрів[1].

Історія[ред. | ред. код]

Обидві країни встановили дипломатичні відносини 25 лютого 1961 року[2].

Згодом, коли Томас Санкара прийшов до влади у 1983 році, відносини між Буркіна-Фасо та Кот-д'Івуаром стали ворожими, оскільки Фелікс Уфуе-Буаньї відчував загрозу з боку революційного режиму Санкари. Це було однією з головних причин, чому Блез Компаоре здійснив переворот у 1987 році, вбивши Санкару і ставши президентом. За часів Блеза Компаоре Кот-д'Івуар і Буркіна-Фасо відновили добрі відносини, і обидві країни підтримали Національний патріотичний фронт Ліберії[en] Чарльза Тейлора у поваленні режима Сам'юеля Доу.

Після відставки президента Буркіна-Фасо Блеза Компаоре наприкінці 2014 року та інавгурації його наступника Рока Марка Крістіана Каборе у грудні 2015 року, відносини між країнами загострилися. Блез Компаоре мав тісні стосунки з івуарійським президентом Алассаном Уаттарою та живе в Абіджані, в той час, коли за результатами розслідування прокуратура Буркіна-Фасо видала ордер на його арешт. Думка влади Буркіна-Фасо про те, що івуарійська влада захищає Блеза Компаоре, посилила напруженість між країнами. Ситуація загострилася через підозри в причетності івуарійців до невдалого перевороту проти перехідного режиму Буркіна-Фасо у вересні 2015 року, підкріплених витоком аудіозапису, ймовірно, за участю спікера івуарійського парламенту Гійома Соро та колишнього міністра в кабінеті Компаоре, Джибріля Басолі. Після того, як прокурор в Уагадугу, у середині січня видав ордер на арешт Гійома Соро, з'явилися повідомлення про те, що існує більше записів, у яких фігурує голова міністерства оборони Кот-д'Івуару[fr] генерал Сумайла Бакайоко[fr]. У зв'язку з терористичним нападом в Уагадугу та атаки на збройовий склад, що приписується прихильникам Блеза Компаоре, будь-яке івуарійське втручання, реальне чи передбачуване, є потенційно шкідливим для стабільності відносин[3].

Від трьох до чотирьох мільйонів громадян Буркіна-Фасо проживає в Кот-д'Івуарі через десятиліття трудової міграції. Алассан Уаттара має коріння в Буркіна-Фасо. Останні події розкривають роль Гійома Соро, чиї колишні повстанські «Нові сили» використовували Буркіна-Фасо як основу під час івуарійського громадянського конфлікту у 2000-х роках. Ці звинувачення підірвали президентські амбіції Гійома Соро. Уряд Кот-д'Івуару заявляє, що бажає врегулювати питання про ордер на арешт Гійома Соро дипломатичним шляхом, але шкода його репутації вітатиметься деякими прихильниками Алассана Уаттари[3].

Від 2016 року відносини між Кот-д'Івуаром і Буркіна-Фасо почали нормалізуватися, майже через два роки після того, як вони погіршилися в результаті зняття з посади президента Буркіна-Фасо Блеза Компаоре. 28 липня 2016 року президент Буркіна-Фасо Крістіан Каборе зустрівся зі своїм івуарійським колегою Алассаном Уаттарою, щоб підписати 13 двосторонніх угод, у тому числі ті, що пропонують розвиток інфраструктури та посилення безпеки кордонів для боротьби з тероризмом. Зустріч стала першим самітом на найвищому рівні між країнами з 2014 року та є важливим кроком на шляху до нормалізації відносин.

Торгівля[ред. | ред. код]

У 2019 році експорт Буркіна-Фасо до Кот-д'Івуару склав 178,5 мільйонів доларів США[4], а Кот-д'Івуару до Буркіна-Фасо 588,6 мільйонів[5].

Дипломатичні представництва[ред. | ред. код]

Буркіна-Фасо[ред. | ред. код]

Буркіна-Фасо має посольство в Абіджані[6].

Кот-д'Івуар[ред. | ред. код]

Кот-д'Івуар має посольство в Уагадугу[7].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Cote d'Ivoire. Всесвітня книга фактів (англ.). Центральне розвідувальне управління. 2 квітня 2022. Архів оригіналу за 9 січня 2021. Процитовано 8 квітня 2022.
  2. Ki Doulaye Corentin (2008). Introduction à la politique étrangère du Burkina Faso Volume 1 (фр.). Les Presses africaines. с. 176.
  3. а б Troubled relations between Côte d’Ivoire and Burkina Faso (англ.). Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
  4. Burkina Faso Exports to Ivory Coast - 2022 Data 2023 Forecast 1995-2020 Historical. tradingeconomics.com (англ.). Архів оригіналу за 8 квітня 2022. Процитовано 8 квітня 2022.
  5. Ivory Coast Exports to Burkina Faso - 2022 Data 2023 Forecast 1995-2019 Historical. tradingeconomics.com (англ.). Архів оригіналу за 8 квітня 2022. Процитовано 8 квітня 2022.
  6. Burkinese Embassy in Abidjan, Cote d'Ivoire. EmbassyPages (англ.). Архів оригіналу за 26 грудня 2021. Процитовано 8 квітня 2022.
  7. Ivorian Embassy in Ouagadougou, Burkina Faso. EmbassyPages (англ.). Архів оригіналу за 8 квітня 2022. Процитовано 8 квітня 2022.