Договори про дружбу, співпрацю та взаємну допомогу Росії з ДНР та ЛНР

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Договори про дружбу, співпрацю та взаємну допомогу Росії з ДНР та ЛНР
Країна  Росія,  ДНР і  ЛНР
Юрисдикція Росія, ДНР[1] і ЛНР
Ґрунтується на Статут ООН
Головний предмет твору Міжнародно-правовий статус ДНР і ЛНР
Попередник Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією
Мова твору або назви російська і українська
Дата й час 21 лютого 2022
Сторона, яка підписала Путін Володимир Володимирович, Пушилін Денис Володимирович і Пасічник Леонід Іванович
Скоректовано Договір про прийняття до складу Російської Федерації ДНР, ЛНР, Запорізької Держави та Херсонської Державиd
Скасовує Договір між Україною і Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон (укр/рос)

Договір про дружбу, співпрацю та взаємну допомогу між Росією та «Донецькою Народною Республікою» та Договір про дружбу, співпрацю та взаємну допомогу між Росією та «Луганською Народною Республікою» — угоди між Російською Федерацією та її маріонетковими квазідержавними утвореннями «Донецька Народна Республіка» та «Луганська Народна Республіка»[2], що були підписані 21 лютого[3] та набули чинності 25 лютого 2022 року. Ці «угоди» стали обґрунтуванням для повномасштабного вторгнення Росії в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Укладені терміном на 10 років і передбачають співпрацю в галузі зовнішньої політики, взаємодію у справі зміцнення миру, підвищення стабільності та безпеки, а також у справі захисту суверенітету та територіальної цілісності[4][5].

Історія[ред. | ред. код]

21 лютого 2022 року президентом Росії Володимиром Путіним було визнано незалежність маріонеткових держав Донецької та Луганської Народних Республік[6]. Офіційним представником президента Росії у Державній Думі з питань укладання договорів з «республіками» був призначений заступник міністра закордонних справ Андрій Руденко.

22 лютого 2022 року договори були ратифіковані Росією і, «одноголосно», обома «республіками»[7]. Церемонія обміну ратифікаційними грамотами між Росією та квазідержавами відбулася в МЗС Росії 25 лютого.

Зміст[ред. | ред. код]

Відповідно до положень «договорів», сторони будуватимуть відносини на основі «взаємної поваги державного суверенітету та територіальної цілісності, мирного врегулювання суперечок та незастосування сили чи загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску». Крім цього, документи визначають, що сторони тісно співпрацюватимуть у галузі зовнішньої політики. Сторони проводитимуть консультації «з метою забезпечення спільної оборони, підтримки миру та взаємної безпеки». «У ході цих консультацій визначатиметься необхідність, види та розміри допомоги, яку одна сторона надасть іншій стороні з метою сприяння усуненню загрози, що виникла», — йдеться в тексті[8].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (unspecified title)
  2. Василенко В. А. Російсько-українська війна 2014 року: причини, перебіг та політико-правові оцінки (PDF) // Український тиждень. — 2014. — № 42 (362). — С. 28-42. Архівовано з джерела 29 листопад 2014. Процитовано 2015-07-16.
  3. Опубліковано договір про дружбу Росії із терористичною організацією ДНР. ЛІГА. 22 лютого 2022. Процитовано 12 вересня 2022.
  4. Касіян, Віра (22 лютого 2022). "Парламенти" "ДНР" та "ЛНР" ратифікували договори про дружбу з Росією. LB. Процитовано 12 вересня 2022.
  5. "Дружба" на 10 років, подвійне "громадянство", спільна охорона "кордонів" ОРДЛО: до Держдуми внесли законопроєкти про "дружбу та співпрацю" РФ із "Л/ДНР". Еспресо. 22 лютого 2022. Процитовано 12 вересня 2022.
  6. Путін: Росія визнала "ДНР" та "ЛНР" у кордонах цілих областей. BBC Україна. 22 лютого 2022. Процитовано 12 вересня 2022.
  7. Держдума ратифікувала договір про дружбу та взаємну допомогу між РФ і т.зв. ДНР/ЛНР. Інтерфакс-Україна. 22 лютого 2022. Процитовано 12 вересня 2022.
  8. Лисенко, Андрій (22 лютого 2022). Що містять "договори про дружбу" Росії та "ЛДНР". ZN,UA. Архів оригіналу за 31 травня 2022. Процитовано 12 вересня 2022.

Посилання[ред. | ред. код]