Загальноосвітня школа № 1 (Добропілля)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Загальноосвітня школа № 1
будівля школи, типовий проєкт № 222
Тип ЗОШ
Країна  Україна
Розташування Добропілля
геокоординати не задано: 3940067 ·R (Добропілля)
Засновано 1914
Мова навчання українська
Адреса Донецька область, Добропілля, пров. Мечнікова, 12

Загальноосвітня школа 1-3 ступенів № 1  — школа в місті Добропілля.

Історія[ред. | ред. код]

В 1910—1912 роках на території нинішнього міста Добропілля поблизу селища Парасковіївки були збудовані перші вугільні рудники Ерастівський і Святогогорівський. В одном з житлових бараків Святогорівської колони в 1914 р відкрили двокласну земську школу. Вона була розрахована на 28 учнів, мала всього одну кімнату, в якій розмістили 14 учнівських парт, стіл і шафу. Першими вчитилями її були Раїса Олексіївна Печериця і Надія Василівна Печериця — матір і сестра бухгалтера Святогорівського рудника Олександра Васильовича Печериці.

У 1916 страйкуючі гірники добропільських рудників поставили вимогу перед шахтовласником про виділення для школи більш просторого приміщення. Цього року в Одинадцятій колоні завершили спорудження великого будинку з 18 кімнатами, який назвали «Грандотель». В ньому були розміщенні контора рудника, пошта, магазин, і виділені 3 кімнати для школи.

У 1923 р місцеві органи радянської влади в Грандотелі відкрили чотирикласну початкову школу. В 1926 р в ній навчалися уже понад 70 учнів - дітей гірників і селян.

У 1928 р в селищі Ерастівка збудували двоповерхове приміщення школи селища Рудника Червоноармійського. На другому поверсі розмістилися класи з українською мовою навчання, на першому — з російською і татарськими мовами. В 1930 р школа стала семерічною. Її класи містили також і в Грандотелі. Тут працювали вчителі К П Качура, і І.Г. Бутов.

У 1936 р школа стала середньою і випустила в самостійне життя перших своїх вихованців. У 1937 р в селищі шахти ім РСЧА було збудовано другий двоповерховий будинок школи. Сюда перевели російськомовні класи. В 1939 році тут була утворена школа № 2 з російською мовою навчання. А класи з українською мовою навчання залишилися в старому приміщенні школи під назвою СШ № 1, директором якої тоді був А.А. Кашуба.

В 1941 році в середній школі № 1 частина викладачів разом з учнями пішли на фронт.

В роки війни і окупації (1941—1943) школа була зруйнована. Але після визволення від загарбників 8 вересня 1943 р вона вже через місяць відновила свою роботу. На початку жовтня почалось навчання учнів. Працювати було дуже важко. Не було парт, підручників, зошитів. Зібрали у жителів, що могли. Спочатку школа № 1 була семирічною, а вже в 1945 р, вона знову стала середньою.[1]

Відомі випускники[ред. | ред. код]

В ШКОЛІ № 1 вчилися: Герої вітчизняної війни

  • П. О. Гордієнко
  • К. М. Литвинова
  • С. Д. Ходнєвич Герої радянського Союзу
  • М. І. Буряк
  • Ф. П. Ремінний[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Подолян В. В. Слово про Добропілля: роки, події, люди Стр 185—186
  2. Подолян В. В. Слово про Добропілля: роки, події, люди Стр 187

Джерела[ред. | ред. код]

  • Подолян В. В. Слово про Добропілля: роки, події, люди / В. В. Подолян. — Донецьк: Престиж-party, 2009. — 367