Користувач:Anatolii Balakhnin

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Державний перехід

Державний перехід (ДП) є особливою правовою процедурою, коли на землях країни або декількох країн змінюється держава-представник.

Державний перехід є типовою правовою процедурою з тривалою розгалуженою практикою.

Державний перехід може бути мирним та може проходити мирним шляхом. Зазвичай міжнародні організації засуджують здійснення ДП воєнним або іншим конфліктним шляхом. В той самий момент історично склалося, що на планеті жодний державний перехід не відбувався мирним шляхом.

Прикладом ДП є зміна режиму Російської імперії на українській землі в 1917 році. Тоді за право представляти Україну в міжнародних організаціях боролися такі держави, як Українська Народна республіка, Західноукраїнська Народна республіка, Вільні Території та терористичні угруповання більшовиків. Перемога більшовиків та створення Української СРР відбулися шляхом силової окупації України і прийняття УНР до Ліги Націй в 1920 році було зупинено.

Більш сучасним прикладом ДП є заміна представника Китаю в ООН в 1971 році. Тоді в громадянській війні перемогла Китайська Народна республіка і саме її окремою резолюцією ввели в ООН замість держави-засновника ООН Китайської республіки.

Практика ДП на сьогодні не є сталою, що в результаті викликає міжнародні конфлікти. Одним з таких конфліктів є російсько-українська війна 2014-2023 років. Хоча на українській та російських землях вже з 90-х років ХХ сторіччя нема чинних радянських конституцій, там продовжують діяти органи державної влади радянського походження. Саме вони і продовжують представляти Україну і Росію в ООН. В результаті все міжнародне співтовариство бачить збройний конфлікт між Українською РСР, яку в 1991 році було перейменовано на Україну, та між СРСР, яку з грудня 1991 року в ООН представляє російська федерація. Завершення ДП на українській землі дозволить прибрати з ООН російську федерацію на підставі відсутності потреби представляти СРСР в ООН.