Користувач:SkyShad/Чернетка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

В квантовій теорії поля, масова щілина є різницею в енергії між станом з найнижчою енергією (вакуумом) і наступним енергетичним рівнем. Енергія вакууму є 0 за означенням, і, вважаючи, що кожному енергетичному рівню можна поставити у відповідність хвильову функцію деякої вільної частинки, то масова щілина є масою найлегшої частинки.

Загальна ідея

[ред. | ред. код]

Проблема масової щілини є відкритою теоретичною проблемою в квантованій теорії Янга-Мілса, яка є тісно пов'язаною з явищем конфайнменту в квантовій хромодинаміці (КХД), тобто взагалі з існуванням адронної, і зокрема, баріонної матерії.

Лагранжіан теорії Янга-Мілса, пов'язаний до ферміонних полів (у КХД, зокрема) побудований таким чином, що постулює існування кварків і безмасових глюонів. Дійсно, вважається, що високотемпературна КХД гарно описує степені свободи кварк-глюонної плазми.

Але за малих (відносно) температур [what temperatures?] в експериментах і в симуляції КХД на гратці було показано[link to experiments?], що відбувається конфаймент кварків, а це означає, що низькоенергетичні стани більше не являються вільними (безмасовими) кварками і глюонами, а існують зв'язані стани, які формують адрони (включаючи, що важливо, протони і нейтрони, тобто всю звичайну баріонну матерію спостережуваного всесвіту).

Проблема масової щілини є проблемою математичної фізики, в якій потрібно теоретично показати (не комп'ютерними симуляціями) існування феномену масової щілини/конфайнменту в квантовій хромодинаміці і теорії Янга-Мілса побудованій на ферміонних полях в цілому. Ця проблема є широковідомою у спільноті фізиків елементарних частинок (див. наприклад [Kutschke 96]), але після оголошення списку "Проблем Тисячоліття" вона також здобула інтерес у спільноті математиків[link] та математичних фізиків (див. Jaffe-Witten).

Проблема тисячоліття

[ред. | ред. код]

У 2000-му році Математичний Інститут Клея оголосив список з семи математичних проблем, охарактеризованих як «важливі класичні задачі, розв'язання яких не знайдено впродовж багатьох років». З семи оголошених математичних проблем, дві являються проблемами математичної фізики, а саме проблема існування гладких розв'язків рівняння Нав'є-Стокса і проблема масової щілини у теорії Янга-Мілса. На думку деяких представників фізичної спільноти, а саме Едварда Віттена, це сама важка з "Проблем тисячоліття", але, звісно, не всі розділяють цю думку.

Формулювання проблеми:

Довести, що нетривіальна квантова теорія Янга-Мілса існує на просторі для будь-якої простої компактної калібрувальної групи та має ненульову масову щілину .

Математичне формулювання

[ред. | ред. код]

Нехай є теорія з гамільтоніаном , така, що його енергетичний спектр має нуль - вакуумний стан, а також лежить в проміжку , причому - скінченна. Отже, є найнижчим енергетичним рівнем (не вакуумним) такої системи, і в проміжку енергетичний спектр відсутній - система не фізична.

Ця і є масовою щілиною.

Формулювання через кореляційну функцію:

Це важливо для КХД (квантової хромодинаміки), адже з експерименту відомо, що сильна взаємодія - короткодіюча, отже повинна переноситися масивними збудженнями. З іншого боку, в лагранжіані теорії неможливо ввести масивні глюони, бо в такому випадку теорія буде неперенормованою[link]. Це і означає, що повинна бути масова щілина - взаємодія переноситься масивними збудженнями, як, наприклад, так званими "глюболами" - безкольоровими масивними комбінаціями глюонів, або легкими мезонами.

Як приклад теорії з масовою щілиною можна представити тривимірну квантову електродинаміку (КЕД), що відповідає компактній тривимірній групі.

Аналогія з КЕД

[ред. | ред. код]

Компактна тривимірна ґраткова калібрувальна теорія є однією з найкраще дослідженних нетривіальних моделей. Важливим є те, що теорія має певні аналогії з КХД, такі як конфайнмент та порушення хіральної симметрії.

Запишемо дію Вільсона для компактної моделі в (2+1) вимірі:

Де - плакетний вклад у дію, а .

В розкладі слабкого зв'язку дію можна переписати наступним чином:

Антисиметрична масова щілина є фундаментальною ознакою саме компактної тривимірної теорії. Було доведено [link], що в континуальній границі модель переходить до теорії з вільним скалярним полем масивних бозонів - так званих монополів. Їх конденсація і пояснює масову щілину в моделі. В такому випадку границя для масової щілини поводить себе наступним чином:

Де - кулонівський потенціал при нульовій відстані.

Можливо (поки що немає ні практичного, ні теоретичного підґрунття), подібний механізм призводить до появи масової щілини в квантовій-хромодинаміці. Також, вже теоретично передбачені масивні частинки, кандидати на перенесення сильної взаємодії, як, наприклад, глюболи або легкі мезоні.

Обчислення масової щілини в КХД

[ред. | ред. код]

Щоб знайти масову щілину в квантовій хромодинаміці можна йти подібним шляхом, як і в квантовій електродинаміці:

означає, що необхідна зв'язна частина кореляційної функції.

Тобто, необхідно розраховувати кореляційну функцію полів і сподіватися, що отримаємо потрібне експоненційне згасання з відстанню.

Інший метод: побудувати трансфер-матрицю[link] на решітці, яку можна звести до діагонального вигляду. Так як власні числа трансфер матриці є проекціями на стан системи, то в такому випадку друге власне число (або друге діагональне число) і буде масовою щілиною (адже перше, очевидно, відповідає за вакуумний стан системи).

В сучасній фізиці фізичні спостережувані величини квантової хромодинаміки можна обчислювати наступними методами:

Теорія збурень

[ред. | ред. код]
Докладніше: Теорія збурень

Це наближення побудоване на припущенні асимптотичної свободи, адже відомо, що константа сильної взаємодії мала при великих енергіях або на малих відстанях взаємодії.

На жаль, за допомогою цього підходу не можна вивести наявність масової щілини, а отже, він не повністю описує експериментальні дані.

Розклад сильного зв'язку на ґратці

[ред. | ред. код]

Іншим методом, за яким можна розрахувати фізичні параметри (кореляційні фукнції і їх поведінку) є наближення КХД на ґратці. В такому підході використовується набір дискретних просторово-часових точок (який називається ґраткою), для того щоб з розрахунку від інтегралів по траекторіям перейти до чисельних розрахунків на решітці.

У розкладі сильного зв'язку малим параметром є . При чисельних розрахунках можна отримати масову щілину для КХД, але цей розв'язок не продовжується на континуальну границю.

Масову щілину дає кореляційна функція на плакетних полях:

Тут - плакетний вклад у дію, - масова щілина.

Тут - паралельний транспортер що задається в узлі , причому . Вектори - це одиничні вектори вздовж лінків у напрямі .

Метод Монте-Карло

[ред. | ред. код]
Докладніше: Метод Монте-Карло

Іншим потужним інструменом первинного неаналітичного аналізу є симуляції методом Монте-Карло[link]. Існує досить велика кількість програмних пакетів, імплементуючих КХД на ґратці. З оглядом цієї теми, а також з існуючими реалізаціями можна ознайомитися у роботах[links].

Спрощений псевдокод[link] симуляції наведений нижче:

/*

repeat n times{ \\

get random configuration C1 \\

calculate Boltzman weight W1 of configuration C1  \\

get configuration C2 from C1 after m steps, based on theory's action  \\

calculate Boltzman weight W2 of configuration C2 \\

if W2 < W1:  \\

continue // we don't count improbable configurations\\

else: \\

save correlation functions and other values of interest\\

}\\

*/

В такому підході значення n можуть бути мільйони, а m тисячі. Варто зазначити, що якщо Больцманівська вага[link] конфігурації зменшується, ми не враховуємо цю ітерацію.

Глюболи

[ред. | ред. код]
Докладніше: Глюбол

Для забезпечення калібрувальної інваріантності в КХД необхідно, щоб глюони були безмасовими частинками, але так як сильна взаємодія корткодіюча, то вона повинна переноситися масивними збудженнями. Щоб це обійти можна ввести глюболи - масивні безкольорові комбінації глюонів, які і переносять взаємодію. Вважається, що маса найлегшого глюболу і буде шуканою масовою щілиною в КХД.

В фізиці елементарних частинок глюболи - це теоретично передбачена частинка, що складається виключно з глюонів без включення кварків. Такий стан можливий через те, що глюони сильно взаємодіють не тільки з кварками, а і між собою. Так як глюболи схожі на певні мезони, то задетектувати їх дуже складно.

Теоретичні розрахунки показують, що глюболи повинні існувати в діапазонах енергій, які можуть бути отримані вже на сучасних прискорювачах.

Існування глюболів є одним з найважливіших теоретичних передбачень сучасної Стандартної Моделі елементарних частинок. Тим не менш, експериментально існування глюболів ще не було підтверджено.