Марек Абрамович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марек Абрамович
пол. Marek Abramowicz
Народився 6 червня 1945(1945-06-06) (78 років)
Холм, Республіка Польща
Країна  Республіка Польща
Діяльність фізик, астрофізик
Alma mater Варшавський університет[1]
Q9296487?
Вроцлавський університет
Галузь астрофізика
Заклад Гетеборзький університет
Технологічний університет Чалмерса
Астрономічний центр Миколая Коперника Польської академії наук
Науковий керівник Andrzej Trautmand[1]
Аспіранти, докторанти Antonio Lanzad[1]
Lu Ju-Fud[1]
Omer M. Blaesd[1]
Piergiovanni Madaud[1]
Gabriele Ghisellinid[1]
Ewa Szuszkiewiczd[1]
Gang Baod[1]
Rikard M. Jonssond[1]
Hans Westmand[1]
Gabriel Torokd[1]
Eva Šrámkovád[1]
Aleksander Sądowskid[1]
Odele Straubd[1]
Членство Польське астрономічне товариство
МАС
Нагороди

CMNS: Марек Абрамович у Вікісховищі

Марек Артур Абрамович (нар. 1945) — польський астрофізик, автор понад 200 наукових праць[2] у галузі загальної теорії відносності, астрофізики високих енергій, теорії акреції, чорних дір, фігур рівноваги зір.

Біографія

[ред. | ред. код]

Походження та освіта

[ред. | ред. код]

Народився в Хелмі 6 червня 1945 року. Дитинство та юність провів у Гданську, де закінчив 9-й загальноосвітній ліцей[pl]. Навчаючись в ліцеї, був фіналістом олімпіади з математики та посів друге місце в олімпіаді з астрономії[3]. Потім вивчав математику та астрономію у Вроцлавському університеті[4], де здобув ступінь магістра в 1968 році.

Наукова діяльність

[ред. | ред. код]

Після закінчення навчання протягом року працював асистентом Анджея Гуланіцького[pl] в Математичному інституті Вроцлавського університету. Однак він вирішив продовжити наукову кар'єру в галузі фізики і переїхав до Варшави[3]. В 1974 році у Варшавському університеті захистив дисертацію доктора філософії з теоретичної фізики[2]. Його науковим керівником був Анджей Траутман[pl].

Багато років працював в Астрономічному центрі Миколая Коперника Польської академії наук у Варшаві, один рік у Стенфордському університеті в Каліфорнії та два роки в Техаському університеті в Остіні[2]. З 1981 року протягом багатьох років проводив дослідження та читав лекції в групі під керівництвом британського космолога Денніса Шіами: спочатку в Оксфордському університеті в Англії, а пізніше в SISSA[en] у Трієсті в Італії[4].

У 1990—1994 роках він був професором Північного інституту теоретичної фізики у Копенгагені[4]. З 1993 року працює в Гетеборзькому університеті та Технологічному університеті Чалмерса у Швеції, де очолює кафедру астрофізики[2]. У 2004 році був номінований Президентом Республіки Польща на польське професорське звання. Як запрошений професор працює в Астрономічному центрі імені Миколая Коперника у Варшаві[4].

У 1980-х роках писав для польського журналу Kultura, що видавався в Парижі[4]. Численні популярні статті Абрамовича були опубліковані в польських журналах Світ науки[pl], Уранія, Дельта, американських Scientific American, American Journal of Physics, шведському Дослідження та прогрес[en] та інших журналах[2]. Він також пише науково-популярні статті, наприклад, про люстрацію німецької інтелігенції, здійснену в 1933 році урядом Адольфа Гітлера, і внаслідок цього крах німецької математики та фізики, про дату смерті Ісуса на хресті, про історію дзвонів з Маріацької вежі, а в «Газеті Виборчій» також про астрологію[2]. Читає багато науково-популярних лекцій[5].

Особисте життя

[ред. | ред. код]

Одружений з Генрикою Козіцькою, має двох дітей: доньку Вероніку та сина Томаша.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж и к л м н п р с Математичний генеалогічний проєкт — 1997.
  2. а б в г д е ж Serwis samorządowy Stronia Śląskiego: Marek Abramowicz [dostęp 2013-10-10].
  3. а б Biogram Marka Abramowicza
  4. а б в г д е Mieczysław Kowalcze: Marek Abramowicz. W: Janusz Laska, Mieczysław Kowalcze: Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej. T. 1 (A–J). Kłodzko-Nowa Ruda: Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe[pl], 2009, s. 8. , ISBN 9788360478905.
  5. а б Uniwersytet w Bielicach. serwis wsi Bielice. 2014. Процитовано 30 липня 2014.
  6. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 sierpnia 2000 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2000 r. nr 31, poz. 642).

Бібліографія

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]