Обговорення:Кам'янка (Івано-Франківський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Найсвіжіший коментар: Brunei у темі «Про церкву» 4 роки тому
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стаття Кам'янка (Івано-Франківський район) є частиною Вікіпроєкту «Адміністративні одиниці країн світу», який покликаний покращувати всі сторінки, що присвячені географічній тематиці. Якщо ви бажаєте покращити вміст Вікіпедії з цієї теми, будь ласка, приєднайтеся до проєкту. Щиро запрошуємо всіх зацікавлених осіб.

Про церкву[ред. код]

Перенесено з вилученої статті про сільську церкву. Авторка - Мар'яська.--Brunei (обговорення) 13:39, 24 листопада 2019 (UTC)Відповісти

  • За переказами, перша церква села Кам'янка знаходилася на одній з навколишніх гір — горі Щовб. З розповіді жительки села, Василів Марії Іванівни, відомо, що одного разу сильні пориви вітру зняли хрест з цієї церкви і перенесли в долину річки. Там мешканці села і збудували невеличкий храм, однак через недогляд паламаря (залишив непогашені свічки у церкві) церква згоріла у 1873 р.

Третя по-порядку, а друга на тому ж місці церква була побудована приблизно у 1887 р. У пам'яті селян залишилися прізвища священиків: Хлібовицький, Домчевський, який був на парафії 36 років, Цалевич, Дацишин. Як розповідає Стефанів Дмитро Петрович, в 1951 р., незважаючи на протести жителів села, церкву було розібрано, а матеріал перевезли до с. Нижня Стинава, де було побудовано будинок культури. Церковний кевот забрали в с. Сукіль Івано-Франківської області .Там він зберігався у місцевій церкві. У 1990 р. його передали назад до нашої церкви. Довгий час в селі церкви не було. Люди на Великдень ходили святити пасху в с. Сукіль, або таємно привозили священика. Не маючи довгі роки церкви, жителі села вирішили спільними зусиллями збудувати святиню. З розповіді жительки села Василів Стефанії Михайлівни дізнаємося, що у 1989 р. кам'янчани одержали дозвіл на будівництво нової церкви. Церкву у с. Кам'янка почали будувати весною 1990 р. За ініціативи отця-декана Головацького Василя Михайловича було зроблено документи на забудову храму та створено « двадцятку», які цим займалися, в яку входили: Івасів Іван Михайлович — голова церкви Василів Мирослав Петрович — паламар Марків Михайло Дмитрович — касир Бульбанів Петро Максимович Тучкевич Петро олексійович Стефанів Дмитро Петрович та інші. Перший камінь нового храму був освячений отцем Василем Головацьким. Будували церкву всі жител села, в тому числі і діти. Головним майстром на будівництві був Бульбанів Петро Максимович, а його заступником — Василів Мирослав Петрович. Церква побудована виключно з дерев'яних брусів, виготовленням яких займалися Флюд Дмитро Михайлович та Фольтин Максим Федорович. Коли стіни церкви були готові, виникла ще одна проблема: як зробити бані. Бульбанів Петро об'їздив багато сіл, дивлячись на будову церковних бань. Із смерекових виверток зробив бруси, які покрили бляхою. Три куполи бань озлоблені хрестами. Всередині церква прикрашена чудовими іконами, а в загальному інтер'єр церкви — різьба по дереву. Іконостас, який зробив житель села Дмитрів Іван Петрович, розміщений вище райських воріт. У центрі Ісус розп'ятий на хресті, а по боках — одинадцять апостолів, а ще вище — чотири євангелісти. У захрестію знаходиться кевот, який відреставрував житель села Дмитрів Іван Петрович. Коли заходиш до церкви, з боків висять ікони з Хресної Дороги . По середині церкви стоїть престіл, на якому є євангеліє . Він прикрашений квітами. Райські ворота вирізьблені у вигляді виноградної лози, також на воротах є ікони святих . Майже всі церковні ікони подаровані, хоругви і одяг священика (фелон) вишиті вправними майстринями села: Дмитрів Катериною Михайлівною, Вадюн Ярославою Петрівною, Кузейко Анною Дмитрівною, Василів Стефанією Михайлівною, Хомин Марією Петрівною, Масною Марією Петрівною.

  • Про початок богослужіння сповіщають церковні дзвони, які були повернуті до церкви з міста Сколе.

Богослужіння в селі проходить за греко-католицьким обрядом. Всі жителі села обрали батьківську віру. Церкву було відкрито 21 листопада 1990р. на свято Архангела Михаїла. Тоді у церкві був уже свій хор, який очолював дяк Андрій Мисів. Настоятелем церкви став отець Василь Головацький . Але при парафії він був недовго. У 1993 році його замінив молодий парох отець Володимир Борис, який і є при церкві до сьогодні.