Шведська королівська родина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бернадоти


Родинний герб Бернадоттів
Країна:

Швеція Швеція

Родоначальний дім: Бернадоти
Титули:

Королі Швеції

Засновник: Карл XIV Юган Бернадот
Нинішній глава: Карл XVI Густав
Рік заснування: 1818
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Швеції
Категорія КатегоріяІнші країни

Шведська королівська родина — шведська королівська сім'я з 1818 р. складається з осіб у шведському Королівському Домі династії Бернадотте, і тісно пов'язані з королем Швеції. Вони мають право на королівські титули і стиль життя (манеру поводження), а деякі виконують офіційні зобов'язання та церемоніальні обов'язки представляти державу (Королівство Швецію). Розширена сім'я короля складається з інших близьких родичів, які не є у королівській сім'ї (родичі). До 1818 р., шведська королівська сім'я була з Дому Гольштейн-Готторпського, молодша гілка династії Ольденбургів, які правили Швецією від 1457 р. до 1521 р. (потім з перервами) та з 1751 р. до 1818 р.. З цієї династії останніх правових претендентів на шведський престол був кронпринц Густав Васа (1799–1877 рр.), син Густава IV Адольфа.

Історія

[ред. | ред. код]
  • Рід шведської королівської сім'ї змогли дослідити до X століття нашої ери, але точніші деталі додані протягом останніх двох або трьох століть. Історично підтверджено з 1818 р. монархів офіційно перерахованих у шведському королівському дворі.
  • До 1620-х років шведські провінції були надані як територіальні уділи принців, які були їхніми зверхниками, але нині вони регулюються напів-автономно. З тих пір ці провінційні князівства існують за королівською родиною номінально, хоча кожен принц і принцеса традиційно підтримує суспільні зв'язки, або іноді мають вторинні резиденції в герцогстві. Сини шведських королів отримують княжий титул, ранг знаті, як люб'язність — назву до титулу від колишньої династії.

Члени родини

[ред. | ред. код]

Згідно з відомостями шведського уряду, королівська сім'я включає в себе наступних:

Розширена сім'я

[ред. | ред. код]

Не офіційні члени королівської сім'ї, яких вважають частиною Шведського Королівського суду:

Додатково сестри короля Швеції принцеси залишаються за назвою, але більше не називаються офіційно Принцесами Швеції, ані не мають титулування «Королівська Високість». Що стало результатом їх шлюбів з особами не-королівського походження, які не були розглянуті відповідно конституційно щодо династичних союзів. У той же час їх шлюби не були схвалені їхнім дідом королем Густав VI Адольф. Через подібні шлюби, кілька родичів чоловічої статі в Домі Бернадотів відмовилися від свого місця в лінії спадкоємства шведського престолу і від всіх королівських титулів. Оскільки жінки не мали права успадковувати трон до 1979 р., але трьом сестрам було дозволено зберегти титулування «Принцеса», почесного характеру.

  • Графиня Маріанна Бернадотте з Вісборг (вдова дядьки короля Сігварда Бернадотте графа Вісборгського), уроджена Ліндберг 15 липня 1924 р.
  • Графиня Ґунніла Бернадотте з Вісборг (вдова королівського дядьки Карла Югана Артура Бернадота герцога Далекарлії), уроджена Вахтмейстер 12 травня 1923 р.
  • Христина принцеса Бернадотте (вдова батьківського двоюрідного брата діда короля принца Карла), уроджена Рівельсруд 22 квітня 1932 р.

24 лютого 2009 р. шведський королівський суд оголосив, що наслідна принцеса Швеції Вікторія вийде заміж за простолюдина Даніеля Вестлінга. У законі Швеції враховується гендерне первородство законом від 1979 року[1]. Це означає, що з Вікторією є перший випадок, коли первісткові буде притаманний титул короля чи королеви, незалежно від статі. Карл XVI Густаф король Швеції та Сільвія Соммерлат власним одруженням у 1976 р. припинили встановлені норми, що шведські князі повинні одружуватися на особах королівського походження, щоб зберегти право на спадкування шведського трону та на їх королівські титули. У разі з паном Д. Вестлінгом для шведів тепер настав новий період. Після одруження на принцесі Вікторії, яка є і герцогинею, пан Д. Вестлінг отримав титули «князя» та «герцога». Це відповідає формі стилю, використовуваного попередніми шведськими князями, в тому числі щодо молодшого брата Вікторії принца Швеції Карла Філіпа Герцога Вермландського: принц + власне ім'я + титул герцога. Новизна в тому, що піднесення пана Д. Вестлінга відбулося у зв'язку зі шлюбом, тому його герцогський титул відноситься до провінції Вестерйотланд. Даніелю Вестлінгові було також надано титулування «Королівська Високість», до якого Вікторія вже мала спадкове право, і повна його назва «Принц Швеції». Вони одружилися 19 червня 2010 р.

Галерея

[ред. | ред. код]


Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. SFS 1979:932

Література

[ред. | ред. код]
  • Lars O. Lagerqvist och Nils Åberg: Litet lexikon över Sveriges regenter, ISBN 91-87064-43-X (швед.)
  • Debrett's Kings and Queens of Europe ISBN 0-86350-194-X (англ.)
  • Burke's Royal Families of the World; Volume I Europe & Latin America ISBN 0-85011-023-8 (англ.)

Посилання

[ред. | ред. код]