Василькове поселення трипільської культури

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Василькове — поселення трипільської культури етапу СІ (3600—3500 рр. до н. е.). Належить до томашівської групи.

Назва походить від села Васильків, на околицях якого виявлене поселення.

Розташування[ред. | ред. код]

Пам'ятка розташована у межиріччі Південного Бугу та Дніпра між селами Васильків та Іскрене Шполянського району Черкаської області на схилі плато широкої долини поблизу гранітного кар'єру.

Історія дослідження[ред. | ред. код]

Відкрите наприкінці XIX століття. Епізодичні розвідки проводили у 1980-х роках співробітники Черкаського краєзнавчого музею.

Ґрунтовніші дослідження проводив у 1992 році Відейко М. Ю., який ставив собі за мету визначити ступінь збереженості культурного шару та перспективи охоронних розкопок. Шурфи, закладені на площі блищько 30 м², дозволили встановити забудованість його наземними житлами, з перекриттями, глиняною обмазкою. Виявлено значну кількість обпаленої обмазки з відбитками дерев'яних конструкцій.

Структура поселення[ред. | ред. код]

Підйомний матеріал трипільського часу зібрано на ділянці 650×550 м (близько 36 га). Контури поселення, які можна було спостерегти візуально, в цілому збігаються з даними аерофотозйомки, яка була дешифрована на знімку Шишкіна К. В., зробленого 1985 року.

Загальна площа поселення за даними знімків становить 40—50 га. На знімку видно, що поселення складалося з 4 овалів, вписаних один в одний. По довгій осі овали орієнтовані на північний схід. Всередині центрального овалу помітне вуличне та квартальне планування.

На більш детальному знімку з архіву Шмаглія М. М. помітні плями від окремих споруд, яких вдалося нарахувати 608. На знімку помітно, що південно-західна частина поселення руйнується глибокою оранкою. На цій ділянці практично знищено три ряди забудови на відстані 250—300 м, тобто перестали існувати рештки принаймні 200 споруд. З цього можна зробити висновок, що в цілому поселення біля Василькова могло нараховувати до 800 жител.

Артефакти[ред. | ред. код]

З поселення походить колекція трипільского посуду Абази Ю. Ф., яка включала 15 посудин з розписом. Нині зберігається в Національному музеї історії України.

Література[ред. | ред. код]

  • М. Ю. Віденко. Василькове // Енциклопедія Трипільської цивілізації. — К., 2004. — Т. ІІ.
  • Пассек Т. С. Периодизация трипольских поселений // МИА. — М. — Л., 1949. — № 10. — С. 7;
  • Шишкін К. В. З практики дешифрування аерофотознімків в археологічних цілях // Археологія. — 1973. — Вип. 10. — С. 32—38;
  • Шишкін К. В. Планування трипільських поселень за даними аерофотозйомки // Археологія. — 1998. — Вип. 52. — С. 72-78.