Портал:Українці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Українці
Проєкт  |  Портал


Портал:Українці/box-footer

редагувати
  Українці

Українці — нація у Європі.

У широкому сенсі — усі представники української політичної нації, тобто усі жителі України, вихідці з України та їх нащадки, що зберігають той чи інший зв'язок з Україною.

У вузькому сенсі — усі представники українського етносу, тобто особи українського походження....::::::::::::::::Детальніше про українців як етнос читати тут

редагувати
  Вибрана стаття

Григо́рій Олекса́ндрович Мачте́т (3 (15) вересня 1852(18520915), Луцьк — 14 (27) серпня 1901, Ялта) — український письменник, революціонер-народник. Писав російською мовою 

Рід Мачтетів походив з Англії, де свого часу якийсь Мансгед (таким був первісний варіант прізвища Мачтет) завербувався в армію короля Швеції Карла XII. Під її знаменами артилерист Манчтед (так тепер вимовлялося його прізвище) 1709 року брав участь у Полтавській битві та потрапив у полон. Через поранення він залишився на території України та одружився з українкою.

В автобіографії письменник зазначив: «Мій дід із боку батька був офіцером, гультяєм, головорізом, пристрасним авантюристом, який кинув дружину та сина (мого батька) і залишив їх у злиднях, але був чесною та незалежною людиною» .

Майбутній письменник народився 3 вересня 1852 року (за старим стилем) у Луцьку.

Залишившись у шестирічному віці без матері, Григорій Мачтет навчався та виховувався вдома під керівництвом німкені-гувернантки. 1861 року його віддали на навчання в Немирівську гімназію графа Потоцького. Тут він провчився до четвертого класу. 1865 року його виключили з гімназії, несправедливо звинувативши в прихильності до «польського духу» (насправді Мачтет тоді був завзятим українофілом). У радянський час на головному фасаді колишньої чоловічої гімназії було встановлено меморіальну дошку про те, що тут навчався Мачтет ::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Вибране зображення

редагувати
  Обличчя України. Обраний життєпис: політики та державні діячі

Леоні́д Дани́лович Ку́чма (нар. 9 серпня 1938(19380809), с. Чайкине, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область, Українська РСР, СРСР) — український управлінець, політик і державний діяч, другий Президент України (19 липня 1994 — 23 січня 2005), прем'єр-міністр України з 13 жовтня 1992 по 21 вересня 1993, генеральний директор ДП «Виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» (1986—1992). Почесний громадянин Дніпра. Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки та премії Леніна.

Народився 9 серпня 1938 року в селі Чайкине, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область, нині Україна. Батько — Данило Прокопович Кучма, учасник Другої світової війни, загинув на фронті 1944 року. Мати — Параска Трохимівна Кучма, колгоспниця. Одружений, дружина Людмила Миколаївна — нині почесний президент Національного фонду соціального захисту матерів і дітей «Україна — дітям». Їхня дочка — Олена Пінчук (Франчук), дружина мільярдера Віктора Пінчука...::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Обличчя України. Обраний життєпис: вчені і винахідники

Лео́нтій-Людоми́р Дмохо́вський (англ. Leon Dmochowski; 1 липня 1909, Тернопіль — 26 серпня 1981, Мехіко, Мексика, похований у Х'юстоні, США) — професор вірусології Колумбійського та Техаського університетів; першовідкривач вірусної природи ракових пухлин, основоположник школи онкологічної вірусології. Першопроходець у застосуванні електронної мікроскопії.

Автор та співавтор понад 450 наукових праць у царині імунології, серології, ендокринології, вірусології та їх зв'язку з експериментальною та клінічною онкологією. Першовідкривач у застосуванні електронної мікроскопії в онкологічній вірусології, першим відкрив віруси в лейкемії та в злоякісних пухлинах грудей мишей. Подальшими дослідами довів присутність таких вірусів у людей. Висловив оригінальні погляди та застосував методи вивчення співвідношення вірусів до раку. Підтвердження його досліджень прийшло вже після його смерті — з відкриттям у 1982 році генів раку.

Більшість онкологічних вірусологів світу були учнями доктора Дмоховського чи фахово сформувалися під його впливом; японські вчені того часу майже всі вдосконалили свої знання під його керівництвом. Консультант Інституту раку США та академічних і дослідницьких установ, почесний член американських й міжнародних організацій. Пошанований численними нагородами та почесними академічними ступенями.

.::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Обличчя України. Обраний життєпис: драматурги і літератори

Олександр Павлович (Олесь) Бердник (27 листопада 1926, офіційно 25 грудня 1927 — 18 березня 2003) — український письменник-фантаст, філософ, громадський діяч - український письменник-фантаст, філософ, громадський діяч. Автор понад 20 романів і повістей. Член-засновник Української Гельсінської групи (УГГ). Провідник українського гуманістичного об'єднання «Українська Духовна Республіка».

Народився 27 листопада 1926 в с. Вавилове Снігурівського району Херсонської округи (нині Миколаївської області). Через засніжені шляхи його батько дістався сільради, що знаходилась в сусідньому селі, лише через місяць після його народження. Секретар сільради в свою чергу припустився одразу двох помилок — записав поточну дату, як дату народження, і написав рік, котрий лише мав наступити, що призвело до існуючої дотепер плутанини з датою народження письменника, але допомогло йому врятуватись від відправлення до Німеччини в роки окупації.

Учасник 2-ї світової війни (19431945), був поранений, коли воював у лавах Радянської армії, демобілізувався в 1946. Закінчив екстерном 7 класів середньої школи, В 19461949 рр. — театральну студію при театрі імені І.Франка (місто Київ)..::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Обличчя України. Обраний життєпис: українці зарубіжжя та їх нащадки

Вейн Дуглас Грецький (англ. Wayne Douglas Gretzky, також — Іван Грецький

(англ. Wayne Douglas Gretzky, також — Іван Грецький; народився 26 січня 1961, Брантфорд, провінція Онтаріо, Канада) — канадський хокеїст українського походження, центральний нападник, один з найвідоміших спортсменів XX століття. У 1978–1988 роках виступав за клуб «Едмонтон Ойлерз», з яким чотири рази вигравав Кубок Стенлі. У Національній хокейній лізі Грецький отримав прізвисько Великий. Він встановив 61 рекорд і неодноразово завойовував індивідуальні призи Ліги (включаючи 9 призів найціннішому гравцеві й 10 — найкращому бомбардирові сезону). Найвидатніший бомбардир за всю історію НХЛ, заснованій у 1917 році. Був серед 5 спортсменів, які запалили вогонь Олімпіади-2010 у Ванкувері. Єдиний з представників північноамериканського хокею увійшов до символічної збірної сторіччя «Centennial All-Star Team» Міжнародної федерації хокею із шайбою.

Рід Грецьких походить із Берестейщини (село ОгдемерОлександр Горбач.....::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Категорії


редагувати
  Міжнародні події, за участі українців
редагувати
  Добра стаття

Вале́рій Васи́льович Лобано́вський (нар. 6 січня 1939, Київ, Українська РСР — пом. 13 травня 2002, Запоріжжя, Україна) — видатний радянський та український футболіст і тренер. Багаторічний наставник «Динамо» (Київ), на чолі якого двічі вигравав Кубок володарів кубків. Тричі був наставником збірної СРСР, з якою став віце-чемпіоном Європи 1988. Тренер збірної України у 2000–2001 роках. Майстер спорту СРСР. Нагороджений радянськими орденами «Знак Пошани» і Трудового Червоного Прапора. Заслужений тренер СРСР та України. Герой України.::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Нові статті
  • ShareX — започаткував 7 червня 2024 користувач Vlados2560
редагувати
  Обличчя України. Обраний життєпис: підкорювачі просторів

Ковалевський Єгор Петрович (*1809 або 1811, с. Ярошівка, нині Харківська область, Україна — †2 жовтня 1868, Санкт-Петербург) — український мандрівник, вчений-географ, геолог, археолог та сходознавець, письменник, поет та драматург, науковий та державний діяч часів Російської імперії.

Походив з української шляхетської родини Ковалевських. Народився в сім'ї надвірного радника Петра Івановича Ковалевського. Крім Єгора, в родині вже було 5 синів і 4 доньки. Старший із братів, Євграф (згодом, у 1858–1861 рр. — міністр народної освіти), обрав справою свого життя географію і геологію. Перейняв захоплення брата і Єгор. Ковалевські мали репутацію суто патріархального, але привітного та гостинного сімейства, що серйозно ставилася до збереження культурних і наукових традицій свого роду. Двоюрідним дядьком Єгора був Василь Каразін, засновник Харківського університету.


Народився в с. Ярошівка Харківської губернії (тепер село Дергачівського району Харківської області, Україна). Спочатку здобув прекрасну домашню освіту. У 1825 році вступив до Харківського університету, де захопився лекціями П. П. Гулака-Артемовського. У 1828 році блискуче завершив навчання в університеті...::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Обличчя України. Обраний життєпис: спортсмени і тренери

Я́на Олекса́ндрівна Клочко́ва (*7 серпня 1982, Сімферополь) — українська плавчиня, яка виграла 5 олімпійських медалей, серед яких 4 золоті.

Свої золоті медалі Яна виграла на Літніх Олімпійських іграх 2000 та 2004 років у комплексному плаванні на дистанціях 200 та 400 метрів; срібну медаль вона отримала на іграх 2000 року у плаванні вільним стилем на дистанції 800 метрів.

Спортсменка тренувалася в Ніни та Олександра Кожухів..::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Обличчя України. Обраний життєпис: інші митці

Богда́н Сильве́стрович Сту́пка (нар.27 серпня 1941(19410827), смт Куликів, Жовківський район, Львівська область — пом.22 липня 2012, Київ) — український актор театру і кіно, лауреат Шевченківської премії (1993, за головну роль у виставі «Тев'є-Тевель» ,за Шолом-Алейхемом), Народний артист УРСР (1980), Народний артист СРСР (1991), Герой України (2011).

Народився актор 27 серпня 1941 року в смт Куликів на Львівщині, яке на той час перебувало під німецькою окупацією і містилось у дистрикті Галичина в складі Генерал-губернаторства.

До сцени його привчили родичі: батько співав у хорі Львівського оперного театру, мамин старший брат був там же солістом, а тітка — головним концертмейстером.

За кулісами театру, Богдан Ступка побачив і почув багатьох видатних співаків повоєнного часу, зокрема Івана Козловського і Сергія Лемешева..::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Обличчя України. Обраний життєпис: Вихідці з України іншого етнічного походження закордоном та їх нащадки

Сті́вен Алан Спі́лберг' (англ. Steven Spielberg; нар. 18 грудня 1946, Цинциннаті, Огайо, США) — американський кінорежисер, сценарист, продюсер і монтажер.

Найкасовіший режисер в історії світового кінематографу: його картини зібрали в прокаті понад 11 млрд доларів.

Триразовий лауреат премії «Оскар». Постановник знакових і гучних картин «Щелепи», «Іншопланетянин», «Список Шиндлера», «Врятувати рядового Раяна», «Лінкольн», а також серії фільмів про археолога Індіану Джонса і двох фільмів «Парк юрського періоду». Продюсер культової трилогії науково-фантастичних фільмів «Назад у майбутнє».

На хвилі успіху саме його фільму («Щелепи») голлівудські блокбастери стали випускати в прокат влітку......::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Списки українців

Список лауреатів Шевченківської премії (1962—2019) за абеткою:

А


Портал:Українці/box-header Портал:Українці/Українці цього дня/червень

редагувати
  Це цікаво

«Вели́кі украї́нці» — проєкт українського телебачення 2007—2008 рр., який поєднує у собі ток-шоу з інтерактивним опитуванням телеглядачів, а в міжпрограмний період — усіх громадян України щодо місця й ролі видатних державних і політичних діячів, військових, художників, учених, спортсменів, релігійних діячів тощо у національній і світовій історії.

Формат створено телекомпанією BBC, в оригіналі має назву 100 Greatest Britons («100 Великих Британців»), ставши не просто новим телешоу, а гучною загальнонаціональною акцією, яку реалізувало телебачення. Успішність проєкту забезпечила велику цікавість до нього інших країн, таких як Франція, Німеччина, США, Канада, Фінляндія, Нідерланди, Португалія, Чехія, Болгарія, Південно-Африканська Республіка тощо. У кожній країні проєкт, так чи інакше, продемонстрував певні особливості суспільства й мислення націй.

Програма виходила в сезоні 2007 — 2008 рр. на телеканалі Інтер у вигляді декількох ток-шоу тривалістю 1,5 — 3 години кожне у недільний прайм-тайм. До того ж у рамках суспільно-політичного проєкту «Свобода Савіка Шустера» (прайм, п'ятниця) анонсуються значущі події в рамках проєкту 

Презентації проєкту «Великі українці» і попередні голосування відбулися в таких містах, як Київ, Львів, Ялта, Харків, Одеса, Донецьк, Сімферополь, Ніжин, Миколаїв, Острог, Чернівці, Кам'янець-Подільський.

Аудиторія, що відібрана за спеціальною соціологічною вибіркою компанією КМІС, представляла все населення України та мала право голосу під час ток-шоу. Підрахунком голосів як у студії, так і під час «народного голосування» опікувалася авторитетна компанія GfK, яка має багаторічний досвід соціологічних і маркетингових досліджень...::::::::::::::::читати далі

редагувати
  Сайти про українців
редагувати
  Література про українців
редагувати
  Корисні шаблони

Портал:Українці/box-header Портал:Українці/Новини Портал:Українці/box-footer


редагувати
  Вікіпроєкти

Портал:Українці/box-header Портал:Українці/Українознавчі портали Портал:Українці/box-footer

редагувати
  Братні портали
Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти

Оновити кеш