Інтелігентна колода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інтелігентна колода
Интеллигентное бревно
Жанр оповідання
Форма оповідання
Автор Антон Павлович Чехов
Мова російська
Написано 1885
Опубліковано 1885

«Інтелігентна колода» (рос. Интеллигентное бревно) — оповідання А. П. Чехова, вперше опубліковане у 1885 році.

Історія публікації[ред. | ред. код]

Оповідання А. П. Чехова «Інтелігентна колода» написане в 1885 році, вперше опубліковане в «Петербурзькій газеті», 1885, № 169 від 23 червня за підписом «А. Чехонте».

Сюжет[ред. | ред. код]

Одного разу розсильний приніс відставному військовому Архипові Єлисеїчу Помоєву повістку в суд. На повістці було написано, що на нього надійшла скарга від селянина Григорія Власова, лакея Помоєва. Мировим суддею був П. Шестикрилов. Помоєв знав Петьку Шестикрилова, який був його другом і вирішив, що це жарт, а Петька так вирішив його покликати в гості. Однак дружина, подивившись повістку, уточнила, що Помоєва запрошують в суд як обвинуваченого і не радила їхати у суд — хай там вирішують справу заочно. Помоєв не погодився і вирішити їхати.

У четвер Помоєв відправився з одним Ниткіним до Шестикрилова. Суддю вони застали за розглядом іншої справи і Помоєву було запропоновано почекати. Дивлячись на суддю, Помоєв міркував: «Поважності-то скільки. Не дізнаєшся! І не посміхнеться! В золотих ланцюгах! …Наче і не він у мене на кухні сонну Агашку чорнилом розмалював. Потіха! Та хіба такі люди можуть судити? Я питаю тебе: чи можуть такі люди судити? Тут потрібна людина, яка з чинами, солідна… щоб, знаєш, вселяла страх, а то посадили якогось і — на, дивись!»

Коли дійшла черга до справи Помоєва, Гришка розповів про всі обставини справи: «Я у них, зволите бачити, в лакеях перебував, в міркуванні, наче камельдинер… Відомо, наша посада каторжна, ваше — е… Вони самі встають о дев'ятій годині, а ти будь на ногах ледь світає… Бог їх знає, надінуть вони чоботи, або щиблети, чи, може, цілий день в туфлях проходять, але ти все чисть: і чоботи, і щиблети, і черевики… Добре… Кличуть оце вони мене вранці одягатися. Я, звісно, пішов… Надів на них сорочку, одягнув штани, чобітки… все, як треба… Почав одягати жилет… От вони і кажуть: „Подай, Гришко, гребінку. Вона, кажуть, у боковій кишені в сюртучку“. Добре… я риюся це в бічній кишені, а гребінку немов чорт з'їв — немає! … Вони насупилися, підійшли до сюртуку і дістали звідти гребінку, але не з бічної кишені, як веліли, а з передньої. „А це ж що? Не гребінка?“ — кажуть, так тик мене в ніс гребінкою. Так усіма зубцями і пройшлися по носі. Цілий день потім кров з носа йшла». Суддя запитав у Помоєва, чи визнає він себе винним, і не отримавши відповіді перервав засідання. В перерву він просив його не влаштовувати скандалу, обіцяв залагодити справу. Однак Помоєв несподівано попросив посадити Гришку, хоча той і був невинний.

Розгляд справи закінчився для Помоєва штрафом у десять рублів, однак і ці гроші Шестикрилов обіцяв заплатити за Помоєва, лише б не піднімати багато шуму. Помоєв так і міг затямити, чому Гришку не посадили: «Хіба він сміє на мене скарги подавати?» Це привело його до думки, що його друг Петька зовсім не годиться у судді: «Чоловік він добрий, освічений, послужливий такий, але… не годиться! Не вміє по-справжньому судити… Хоч жаль, а доведеться його на наступне триріччя застрайкувати!»

Джерела[ред. | ред. код]

  • Чехов А. П. Интеллигентное бревно// Чехов А. П. Полное собрание сочинений и писем: В 30 т. Сочинения: В 18 т. / АН СССР. Ин-т мировой лит. им. А. М. Горького. — М.: Наука, 1974—1982.
  • Voir Dictionnaire Tchekhov, page 7, Françoise Darnal-Lesné, Édition L'Harmattan, 2010, ISBN 978 2 296 11343 5.
  • Un soliveau cultivé, Œuvre de A.Tchekhov 1885, traduit par Madeleine Durand et Edouard Parayre, Les Éditeurs Français Réunis, 1955, numéro d’éditeur 431.

Посилання[ред. | ред. код]