Обоє кращі (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Обоє кращі
Оба лучше
Жанр оповідання
Форма оповідання
Автор Антон Павлович Чехов
Мова російська
Написано 1885
Опубліковано 1885

«Обоє кращі» (рос. Оба лучше) — оповідання А. П. Чехова, вперше опубліковане у 1885 році.

Історія публікації[ред. | ред. код]

Оповідання А. П. Чехова «Обидва кращі» написане в 1885 році, вперше опубліковане в журналі «Осколки» (укр. Уламки), 1885, № 13 від 30 березня з підписом «А. Чехонте». Оповідання включено в перше видання «Строкатих оповідань» (рос. Пестрые рассказы)[1].

Після виходу матеріалу друком критика виділила оповідання, як одне з кращих у збірці.

Сюжет[ред. | ред. код]

Оповідання написане від першої особи. Молодята після весілля роблять візити. Чоловік вважав, що не слід було б «зовсім не їхати до моїх знайомих, але не поїхати означало б накликати на себе безліч нарікань і неприємностей». У його дружини в списку знайомих були «полковниці, генеральші, баронеса Шепплінг (через два „п“), граф Дерзай-Чертовщинов і ціла купа інститутських подруг-аристократок; з мого боку було одне суцільне моветонство: дядечко, відставний тюремний доглядач, кузина, що утримує модну майстерню, чиновники-товариші по службі — всі гіркі п'яниці і гультяї, жоден з яких не був вищим від титулярного, купець Плювков та ін.»

У ході візиту до дядька чоловіка, людини старовинного роду, Пупкіна, той засоромився свого вигляду і втік з кімнати. Безлад у будинку і розповіді дядька збентежили молодят. Чоловік почувався знищеним і обпльованим.

Перед наступним візитом до баронеси Шепплінг, знайомої дружини, та розповіла чоловікові про її немічність і що баронеса неодмінно попросить у нього в борг.

Чоловіка заспокоїло, що і з боку дружини є знайомі, від яких можна червоніти. Він подумав, що даремно відмовився від солонини дядька, згадав, що у його знайомого Плювкова подають хороший коньяк, порося з хроном і звелів візникові їхати до нього.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Чехов А. П. Оба лучше // Чехов А. П. Полное собрание сочинений и писем: В 30 т. Сочинения: В 18 т. / АН СССР. Ин-т мировой лит. им. А. М. Горького. — М.: Наука, 1974—1982.
  • Dictionnaire Tchekhov, page 7, Françoise Darnal-Lesné, Édition L'Harmattan, 2010, (ISBN 978 2 296 11343 5)

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сборник «Пестрые рассказы», СПб., 1886, стр. 77—82.